Agnieszka Piasecka,...

Prawo na Florydzie

03-29-2021

Jestem posiadaczką warunkowej (2-letniej) zielonej karty, której ważność upływa za 4 miesiące. Co muszę zrobić, aby odnowić moją kartę i jak długo trwa ten proces? Czytałam na blogach internetowych, że obecnie jest ogromne opóźnienie z procesowaniem aplikacji o zieloną kartę i czeka się miesiącami. Czy będę mogła pracować i podróżować, jeżeli nie otrzymam w porę nowej zielonej karty? Dodatkowo za rok i 4 miesiące upłyną 3 lata, odkąd zostałam stałym rezydentem przez małżeństwo i chciałabym starać się o obywatelstwo. Co będzie, jeżeli do tego czasu nie uda mi się odnowić zielonej karty?

Małgorzata z Apollo Beach, IL


Szanowna Pani Małgorzato

Warunkową zieloną kartę odnawia się poprzez złożenie odpowiedniego podania na formularzu USCIS (Form I-751) o usunięcie warunków z tymczasowej zielonej karty. Podanie to można złożyć nie wcześniej niż na 90 dni przed upływem terminu ważności warunkowej zielonej karty. Do podania należy dołączyć opłatę, kopię zielonej karty oraz jak najwięcej dokumentów na dowód, że małżeństwo, na podstawie którego otrzymała Pani zieloną kartę, było zawarte w dobrej wierze. Generalnie na formularzu wymagane są informacje i podpisy obojga małżonków. W wyjątkowych przypadkach, jeżeli małżeństwo w międzyczasie rozpadło się lub małżonek odmawia współpracy, można złożyć to podanie samemu, przedstawiając odpowiednie dowody. Po złożeniu podania okres oczekiwania na potwierdzenie otrzymania dokumentów przez Urząd Imigracyjny jest faktycznie obecnie bardzo długi (czasem sporo ponad miesiąc). Powinna Pani mieć to na uwadze i złożyć petycję odpowiednio wcześnie – najlepiej na 90 dni przed upływem terminu ważności zielonej karty. Gdy otrzyma już Pani list potwierdzający wpłynięcie podania, może Pani posługiwać się tym listem wraz z przeterminowaną zieloną kartą w celu potwierdzenia statusu stałego rezydenta – na przykład do podróżowania i do pracy. Obecnie listy potwierdzające otrzymanie podania i statusu wydawane są na 18 miesięcy po upływie terminu ważności karty i należy przygotować się na oczekiwanie na odnowienie zielonej karty po minimum 18 miesiącach. Często trwa to nawet dłużej. W rezultacie 3-letni termin do ubiegania się o obywatelstwo na podstawie małżeństwa z obywatelem USA upływa zwykle w czasie, gdy wnioskodawca wciąż jeszcze oczekuje na usunięcie warunków z 2-letniej zielonej karty. Generalnie nie można otrzymać obywatelstwa przed usunięciem warunków z zielonej karty. Decyzja o usunięciu warunków stałego pobytu musi zatem zapaść jako pierwsza. Jeżeli wystąpi Pani o nadanie obywatelstwa po 3 latach (najwcześniej na 90 dni przed upływem 3. rocznicy), to spowoduje to połączenie obu spraw o usunięcie warunków i obywatelstwo. Na test i rozmowę kwalifikacyjną, tzw. „interview”, będzie Pani musiała obowiązkowo przyjść z mężem. Jeżeli zdecyduje się Pani zatrudnić adwokata do pomocy w przygotowaniu obu petycji, adwokat może wówczas Państwu towarzyszyć na interview i pomóc w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PolishAttorneyClearwater.com www.PiaseckaLaw.com.


Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com