. Marian „Mario”...

Nie żyje Marian „Mario” Ponanta

01-10-2021

Z bólem i niedowierzaniem zabieram się do pisania tego tekstu o kolejnej bolesnej stracie w środowisku Polonii Amerykańskiej. Pod koniec minionego roku na Florydzie nagle i niespodziewanie odszedł w stosunkowo młodym wieku i dobrej kondycji zdrowotnej znany i lubiany w środowisku polonijnym Marian „Mario” Ponanta. Miał 63 lata.

Był dumny z polskich sukcesów

Z Marianem rozmawiałem kilka razy w listopadzie i grudniu 2020 r., głównie o zaletach pobytu na Florydzie i o polityce. Nic nie wskazywało zbliżającej się śmierci…

Marian Ponanta stawiał zawsze Polskę, polskość w USA i nasze sukcesy na najwyższym miejscu. Swój ostatni wpis przed śmiercią, opublikowany w trzech językach na Facebooku 17 grudnia 2020 r., poświęcił światowemu sukcesowi najlepszego polskiego piłkarza Roberta Lewandowskiego.

Jest to bolesna strata – podkreśla Jadwiga Heidi Kopala, Główna Marszałek Parady Pułaskiego 2020/2021, działaczka Polonii znana z wysiłków na rzecz budowy prestiżu i pozycji naszej społeczności w metropolii nowojorskiej.

W czasie mojej służby Polsce w Ambasadzie RP w Waszyngtonie śp. Marian Ponanta pełnił funkcję wiceprezesa Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, odpowiedzialnego za marketing i PR. Bardzo dobrze oceniam współpracę z nim m.in. przy organizacji wizyty prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w siedzibie PSFCU na Greenpoincie, pierwszych tego typu odwiedzin głowy państwa w polskiej dzielnicy. Wizytę tę wśród polskiej społeczności w Nowym Jorku koordynowałem w imieniu ambasadora RP.

Wspierał polonijną społeczność

Świetnie się z nim współpracowało – podkreśla Maria Bielska, jedna z najbardziej znanych i cenionych instruktorek polskiego harcerstwa w USA, od lat zaangażowana w wiele propolskich inicjatyw w Stanach Zjednoczonych. – Chętnie popierał akcje harcerskie – zaznacza M. Bielska, która przyczyniła się w istotnym stopniu do popularyzacji naszego ruchu harcerskiego wśród młodych Amerykanów polskiego pochodzenia.

Marian Ponanta, sam będąc absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, zabiegał o pomoc finansową w edukacji Amerykanów polskiego pochodzenia. Wspierał program stypendialny Naszej Unii, razem z pomysłodawczynią i organizatorką tego najbardziej prestiżowego programu Naszej Unii dyrektor Bożeną Kajewską-Pielarz, wieloletnim członkiem Rady Dyrektorów PSFCU. Po przeprowadzce z Nowego Jorku na Florydę w 2014 roku kontynuował wspieranie polskiej społeczności w północno-wschodniej części stanu. Opowiadał mi z pasją o planach stworzenia centrum polskiego, z dużą salą koncertową w Jacksonville, największym mieście Florydy, ośrodkiem uniwersyteckim i wojskowym, jednym z trzech największych amerykańskich centrów marynarki wojennej USA. Szukał wsparcia finansowego dla tego projektu. Miała to być polska wizytówka w tym prestiżowym mieście.

Kochał Polskę i Amerykę

Atena Korska, współtwórczyni najlepszego polskiego klubu w Nowym Jorku – „Europa” –podkreśla, że „odejście Mariana to duży cios dla wielu ludzi”. Miał sporo przyjaciół i znajomych. Wszyscy go ciepło wspominają i nikt nie może uwierzyć, że odszedł… Klub „Europa” zaprzestał swojej działalności po śmierci znanego i cenionego wśród Polonii nowojorskiej Zbigniewa Chaleckiego, męża Ateny. „Europa”, z którą blisko współpracował śp. Marian Ponanta, była jednym z najważniejszych centrów rozrywkowo-kulturalnych Polonii w metropolii nowojorskiej.

Z niedowierzaniem przyjąłem wiadomość o jego przedwczesnej, nagłej śmierci – podkreślił Janusz Skowron, artysta-malarz, znany animator kultury w środowisku Polonii amerykańskiej i twórca ośrodka dla polskich seniorów w Nowym Jorku klubu Amber.

Zawsze odbierałem Go ciepło i pozytywnie. Był otwarty na Polonię i jej potrzeby.Szkoda Mariana. R.I.P. – powiedział. 

Na stronie facebookowej dziesiątki przyjaciół z Polski i USA komentuje z żalem nagłe i niespodziewane odejście śp. Mariana Ponanty.

„Kochałeś Polskę i Amerykę, będąc wzorowym obywatelem obu tych państw. Posługiwałeś się czterema językami, grałeś na gitarze, doceniałeś ambitnych geniuszy muzyki, nigdy nie przestawałeś się uczyć”, „Twój kunszt prowadzenia długich, głębokich i mądrych rozmów przeplatanych zawsze stosownymi dowcipami będą żyły w szczęściarzach, którym dałeś swój czas”, „(…) Po tej stronie oceanu zostaje naprawdę mnóstwo osób, dla których Mario wiele znaczył i na których życie, poglądy, sposób postępowania i traktowania innych ludzi miał bardzo duży, pozytywny wpływ”,Spoczywaj w spokoju i do zobaczenia kiedyś, gdzieś wśród aniołów – w lepszym świecie niż ten. R.I.P.” to tylko niektóre z nich.

Ostatnie pożegnanie

Przyjaciele zamówili szereg mszy za spokój duszy zmarłego, w tym w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Koronie na Florydzie, parafii, z którą był blisko związany. Również w Bazylice Mariackiej, w ukochanym przez zmarłego Krakowie, msze św. odprawiane były codziennie od 7 do 9 stycznia 2021 r.

Przyjaciele św. Mariana Ponanty zamówili również mszę w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, gdzie jest zlokalizowana siedziba główna PSFCU. Była ona również transmitowana w internecie, na profilu facebookowym parafii, 8 stycznia.

Dr Paweł Maciąg
dyplomata, b. radca/attache prasowy Ambasady RP w Waszyngtonie (2006-2011), z-ca ambasadora RP w Afryce Zachodniej, b. dziennikarz

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com