Agnieszka Piasecka,...

Prawo na Florydzie

01-07-2021

Planuję zakup domu w prezencie dla moich dzieci i chciałbym dowiedzieć się, jaką formę współwłasności wybrać na akcie własności. Czytałem, że na Florydzie istnieją różne formy współwłasności do wyboru przez kupującego. Chciałbym uzyskać informacje dotyczące tych różnych form własności oraz jakie są ich plusy i minusy. Jak mogę upewnić się, że wybrana przeze mnie forma własności zostanie wpisana do aktu własności?

Zenon z New Port Richey, FL


Szanowny Panie Zenonie

W Pana przypadku, gdy chce Pan kupić nieruchomość dla swoich dzieci, ma Pan do wyboru dwie formy współwłasności: „tenants in common” lub „joint tenants with the right of survivorship”.

Pierwsza z wyżej wymienionych form współwłasności, tzw. „tenancy in common”, to forma domyślna i będzie automatycznie zastosowana w przypadku braku sprecyzowania innej formy współwłasności w akcie własności. Każdy ze współwłaścicieli posiada ułamkowy udział w niepodzielnej nieruchomości, prawo do współposiadania oraz inne prawa i obowiązki wynikające z prawa własności. Nie ma limitu w liczbie współwłaścicieli. Wielkość udziału każdego ze współwłaścicieli może być określona procentowo w równych lub nierównych częściach. W przypadku braku określenia procentowego nierównych części domyślną formą jest współwłasność w równych częściach. W tej formie współwłasności, w przypadku śmierci jednego z współwłaścicieli, jego część zostanie odziedziczona przez jego spadkobierców (wyznaczonych w testamencie lub w braku testamentu – z mocy ustawy).

Drugą formą współwłasności jest tzw. „joint tenancy with the right of survivorship” i jest to współwłasność w równych częściach w niepodzielnej nieruchomości z prawem przeżycia, co oznacza, że w przypadku śmierci jednego z współwłaścicieli jego udział przechodzi z mocy prawa po równo na pozostałych współwłaścicieli lub – w przypadku dwóch współwłaścicieli – w 100% na drugą osobę, która przeżyła zmarłego. Nie ma więc postępowania spadkowego i spadkobiercy osoby zmarłej nie mają prawa do dziedziczenia tej nieruchomości. Ponieważ ta forma współwłasności nie jest formą domyślną, należy ją wyraźnie zastrzec w akcie własności przy zakupie nieruchomości.

Zaletą pierwszej z form współwłasności – „tenancy in common” – jest to, że zmarły może sam wyznaczyć, kto odziedziczy jego część nieruchomości po śmierci lub – przy braku testamentu – jego udział odziedziczą jego spadkobiercy ustawowi a nie pozostali współwłaściciele, jak dzieje się w przypadku drugiej z form współwłasności – „joint tenancy with the right of survivorship”. Minusem jest natomiast to, że pozostali przy życiu współwłaściciele mogą z dnia na dzień znaleźć się w sytuacji współwłasności z osobami obcymi, co może prowadzić do konfliktów.

Zaletą drugiej z form współwłasności – „joint tenancy with the right of survivorship” – jest ominięcie postępowania spadkowego oraz zapewnienie, że nieruchomość nie trafi z mocy spadku w niepowołane ręce, pozostając na zawsze „w rodzinie”.

W obu przypadkach, niezależnie od obranej formy współwłasności, każdy ze współwłaścicieli może przerwać współwłasność na przykład poprzez sprzedanie lub przepisanie swojego udziału na osoby trzecie. Każdy ze współwłaścicieli może również zażądać na drodze sądowej sprzedaży nieruchomości w przypadku konfliktu. Aby mieć pewność, że na akcie własności została zapisana odpowiednia forma własności, należy o tym powiadomić osobę, która przygotowuje akt, tzw. „deed” (zwykle jest to title agency przygotowująca dokumenty sprzedaży nieruchomości), i poprosić o kopię tego dokumentu do wglądu, zanim zostanie on podpisany przez sprzedającego, aby sprawdzić, czy forma własności została poprawnie wpisana zgodnie z instrukcjami. W przypadku wątpliwości zalecam konsultację z doświadczonym adwokatem.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PolishAttorneyClearwater.com www.PiaseckaLaw.com.


Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com