Agnieszka Piasecka,...

Prawo na Florydzie

11-02-2020

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Zwracam się o pomoc w uzyskaniu odszkodowania za koszty medyczne i obrażenia, których doznałem w wyniku wypadku samochodowego oraz naprawę mojego samochodu. Do wypadku doszło na skrzyżowaniu w Clearwater. Mój samochód został uderzony przez osobę wyjeżdżającą z bocznej ulicy. W wyniku tego wypadku doznałem wstrząśnienia mózgu i byłem hospitalizowany, a mój samochód został poważnie uszkodzony. Koszty naprawy samochodu wyniosą ponad $6,000, natomiast koszty mojej hospitalizacji i późniejszej terapii wyniosły już ponad $10,000 i nadal źle się czuję. Osoba, która spowodowała wypadek, nie miała ubezpieczenia. Zwróciłem się zatem o wypłatę odszkodowania do mojego własnego ubezpieczenia, które poinformowało mnie, że nie mam pokrycia na naprawę mojego samochodu, a ubezpieczenie na pokrycie rachunków medycznych zostało wyczerpane. Dowiedziałem się, że ponieważ miałem wykupione minimalne ubezpieczenie, nie dostanę żadnego odszkodowania, a rachunki medyczne przekraczające $10,000, jak również koszty naprawy samochodu będę musiał pokryć sam. Jak to możliwe, że moje ubezpieczenie nie pokryje moich kosztów naprawy samochodu i wszystkich kosztów medycznych? Wykupując obowiązkowe ubezpieczenie byłem przekonany, że jest to wymagane na Florydzie w ramach obowiązkowego ubezpieczenia samochodowego. Co mogę w tej sprawie zrobić?

Wojtek z St. Petersburg, FL


Drogi Panie Wojtku

Prawo Florydy wymaga tylko, aby każdy właściciel pojazdu mechanicznego z czterema lub więcej kołami, posiadał minimalne ubezpieczenie z tytułu ochrony przed obrażeniami ciała (tzw. „PIP”) w wysokości $10,000 oraz minimalne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w wysokości $10,000 (potocznie w języku polskim „OC”). Dodatkowo należy pamiętać, że ubezpieczony jest odpowiedzialny za tzw. „deductible”, czyli kwotę, którą będzie musiał pokryć z własnej kieszeni zanim ubezpieczenie pokryje resztę szkód. Deductible za PIP może być w wysokości do $1,000, a za szkody majątkowe w wysokości do $500. PIP, czyli ubezpieczenie od szkód osobowych wypłacane jest niezależnie od tego, czy ubezpieczony spowodował wypadek (tzn. został uznany za winnego spowodowania wypadku przez policję lub sąd). Aby być uprawnionym do świadczeń PIP, ubezpieczony musi otrzymać opiekę medyczną w ciągu 14 dni od wypadku samochodowego. PIP płaci: 80 procent uzasadnionych kosztów leczenia związanych z wypadkiem; 60 procent utraconych zarobków w wyniku wypadku oraz $5,000 na świadczenia z tytułu śmierci. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody majątkowe pokrywa szkody, które ubezpieczony lub członkowie rodziny ubezpieczonego spowodowali innym osobom podczas jazdy. Szkody majątkowe obejmują na przykład między innymi naprawę samochodu, uszkodzenie płotu lub budynku. Ubezpieczenie to nie pokrywa kosztów naprawy własnego samochodu. Jeżeli zatem miał Pan wykupione tylko minimalne ubezpieczenie wymagane przez stan Florydy, a kierowca, który spowodował wypadek był nieubezpieczony, to nie będzie możliwości pokrycia z Pana ubezpieczenia kosztów naprawy własnego samochodu, ani kosztów medycznych przekraczających $10,000. Pozostaje Panu wówczas tylko możliwość pozwania na drodze cywilnej bezpośrednio osoby, która spowodowała wypadek, co może być dla Pana kosztowne oraz mało skuteczne, w przypadku niewypłacalności sprawcy wypadku. Na przyszłość zalecam zatem wykupienie dodatkowych opcji ubezpieczenia, które nie są wymagane przez prawo Florydy, ale mogą zapewnić Panu ochronę w przypadku szkód spowodowanych przez nieubezpieczonego kierowcę. Więcej na temat tych dodatkowych opcji napiszę w kolejnym artykule.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PolishAttorneyClearwater.com www.PiaseckaLaw.com.


Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com