Agnieszka Piasecka,...

Prawo na Florydzie

10-14-2020

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Zwracam się z prośbą o pomoc w zorganizowaniu powrotu mojej mamy do USA. Mama jest posiadaczką zielonej karty stałego pobytu. Półtora roku temu wyjechała do Polski na leczenie, które potrwało znacznie dłużej niż się spodziewałyśmy. W rezultacie pobyt mamy poza granicami USA przekroczył rok. Mama chce teraz wrócić do USA, ale problem w tym, że nie ma pozwolenia na powrót, gdyż wyjeżdżając do Polski nie przewidziała, że to leczenie potrwa tak długo. Czy mogę wystarać się dla mamy o pozwolenie na powrót teraz?

Karolina z Safety Harbor, FL


Droga Pani Karolino

Niestety jest już za późno, aby uzyskać zezwolenie na powrót już do USA, gdyż pozwolenie takie należało uzyskać przed opuszczeniem kraju. Generalnie rezydent, który przebywał poza Stanami Zjednoczonymi dłużej niż rok bez wydanego przed wyjazdem zezwolenia na powrót, będzie musiał ubiegać się o wydanie nowej wizy imigracyjnej, aby powrócić do Stanów Zjednoczonych i wznowić stały pobyt. W drodze wyjątku od tej zasady istnieje możliwość uzyskania specjalnej wizy imigracyjnej (tzw. SB-1) dla powracającego stałego rezydenta, który pozostawał poza Stanami Zjednoczonymi z powodu okoliczności niezależnych od niego. O tego rodzaju wizę dla powracającego stałego rezydenta można ubiegać się w lokalnej ambasadzie lub konsulacie USA. Aplikant musi udowodnić, że kwalifikuje się na powrót w statusie stałego rezydenta. Zgodnie z przepisami prawa imigracyjnego, aby kwalifikować się do powrotu statusu rezydenta, aplikant musi udowodnić urzędnikowi konsularnemu, że:

1. miał status legalnego stałego rezydenta w momencie wyjazdu ze Stanów Zjednoczonych;

2. opuścił Stany Zjednoczone z zamiarem powrotu i nie zrezygnował z tego zamiaru oraz

3. wraca do Stanów Zjednoczonych z czasowej wizyty za granicą, a jeśli pobyt za granicą się przedłużał, było to spowodowane przyczynami niezależnymi od aplikanta, za które nie ponosi on odpowiedzialności.

Aplikant musi odbyć rozmowę kwalifikacyjną w ambasadzie lub konsulacie USA oraz poddać się badaniu lekarskiemu. Wiąże się to również z uiszczeniem opłat za rozpatrzenie wniosku wizowego, jak i opłat medycznych. Podanie o wizę imigracyjną dla powracającego stałego rezydenta należy złożyć co najmniej na 3 miesiące przed planowaną podróżą (jeśli jest to możliwe), aby było wystarczająco dużo czasu na rozpatrzenie wizy. Aby poprawnie przygotować wniosek zalecam konsultację z doświadczonym adwokatem.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PolishAttorneyClearwater.com www.PiaseckaLaw.com.


Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

wróć

Fotorelacje

XI Octoberfest na Polance

W niedzielę, 11 października, na Polance w Bunnell odbył się piknik – Octoberfest – zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc. Była to już 11. edycja tego biesiadnego spotkania w polonijnym gronie. Fot. Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com