Agnieszka Piasecka...

Prawo na Florydzie

09-07-2020

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

W związku z ciężką chorobą i długotrwałym leczeniem szpitalnym mam ograniczoną zdolność do załatwiania swoich spraw w okresach, kiedy jestem w szpitalu lub bardzo źle się czuję i nie wychodzę z domu. Mój mąż namawia mnie, abym podpisała dokument udzielający mu pełnomocnictwa do działania w moim imieniu we wszystkich sprawach, aby mógł mnie wyręczać, gdy nie mam siły sama zadbać o moje sprawy. Nie jestem jednak w 100% pewna czy mogę mu ufać, dając mu nieograniczony dostęp do moich kont bankowych. Mąż kiedyś w przeszłości miał problem z hazardem i wpadł z tego powodu w kłopoty finansowe. Choć od tego czasu bardzo się zmienił, to jednak pozostała mi niepewność co do tego, czy mogę mu w pełni ufać w sprawach finansowych. Jak dotąd, pomimo ciężkich chwil, jakoś sobie radziłam, ale moja choroba postępuje. Gdybym zdecydowała się udzielić mężowi pełnomocnictwa na wypadek pogorszenia się mojego stanu zdrowia, to czy może on na jego mocy działać zaraz po jego podpisaniu, czy też mogę się jakoś zabezpieczyć, aby pełnomocnictwo zaczekało do czasu, gdy potrzebna będzie pomoc męża?

Marta z Palm Harbor, FL


Droga Pani Marto

Pełnomocnictwo jest skuteczne z chwilą jego podpisania przez osobę udzielającą pełnomocnictwa, czyli mocodawcę. Może Pani jednak zatrzymać dokument pełnomocnictwa do czasu, gdy potrzebna jest pomoc, a następnie przekazać go pełnomocnikowi. Rolę depozytora pełnomocnictwa może również pełnić zaufana Pani osoba lub prawnik. Na przykład może Pani pozostawić pełnomocnictwo u prawnika, który je sporządził, prosząc prawnika o dostarczenie go mężowi tylko na określonych warunkach. Ponieważ prawnik może nie wiedzieć, czy i kiedy będzie Pani niezdolna do wyrażenia zgody, powinna Pani poinformować męża, że ​​prawnik zatrzymał podpisany dokument i dostarczy go zgodnie z zaleceniami. Jeżeli mocodawca nie chce, aby pełnomocnik mógł korzystać z pełnomocnictwa do czasu jego udzielenia, pełnomocnictwo powinno wyraźnie wymagać od pełnomocnika posiadania oryginału, ponieważ z reguły do akceptacji pełnomocnictwa przez osoby trzecie wystarczają kopie podpisanych pełnomocnictw. Dla Pani bezpieczeństwa, pełnomocnictwo może być ograniczone tylko do niektórych czynności prawnych, tych najbardziej niezbędnych. Na przykład może Pani umożliwić mężowi dostęp tylko do jednego konta bankowego, zamiast do wszystkich. Może Pani również zabezpieczyć swoje interesy poprzez ustanowienie trustu na swoją rzecz, w którym może Pani dać mężowi dostęp i prawo zarządzania majątkiem trustowym tylko w określonym celu, na przykład tylko na pokrycie rachunków medycznych, zapłatę rachunków domowych, podatków i dokonywania wypłat tylko dla Pani, a nie dla siebie samego. Aby dowiedzieć się więcej na temat zalet ustanowienia trustu zalecam konsultację z doświadczonym adwokatem.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PolishAttorneyClearwater.com www.PiaseckaLaw.com.


Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com