Agnieszka Piasecka...

Prawo na Florydzie

09-01-2020

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Chciałbym wystawić upoważnienie dla mojej córki, aby mogła mnie reprezentować we wszystkich urzędach, bankach oraz w szpitalu podczas mojego życia, jak również uzyskać dostęp do mojego majątku po śmierci. Jaki dokument powinienem podpisać w tym celu i kto może go przygotować?

Kazimierz z Dunedin, FL


Drogi Panie Kazimierzu

Aby osiągnąć te wszystkie cele będzie Pan potrzebował podpisać kilka dokumentów: pełnomocnictwo do wszystkich lub określonych czynności prawnych, pełnomocnictwo do spraw medycznych oraz testament lub trust. Aby córka mogła Pana reprezentować w urzędach i bankach, potrzebne będzie pełnomocnictwo, tzw. „Durable Power of Attorney”. Pełnomocnictwo to dokument prawny, w którym osoba udzielająca pełnomocnictwa, czyli mocodawca, tzw. „Principal”, powierza innej osobie, czyli pełnomocnikowi, tzw. „Agent” lub „Attorney in Fact”, prawo do działania w swoim imieniu. Pełnomocnictwo może być do wszystkich lub do wybranych czynności prawnych. To, jakie uprawnienia zostaną udzielone, zależy od treści pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo może być wykorzystane w celu umożliwienia innej osobie sprzedaży nieruchomości w imieniu mocodawcy, uzyskania dostępu do kont bankowych, podpisania umowy, obsługi transakcji finansowych lub podpisywania dokumentów prawnych w imieniu mocodawcy. Specjalne pełnomocnictwo do spraw medycznych może być również udzielone do podejmowania decyzji dotyczących opieki zdrowotnej. Jest to tzw. „Appointment of Healthcare Surrogate”, które powinno zawierać specjalne zapisy dotyczące udzielenia pełnomocnikowi dostępu do informacji medycznych pacjenta, które są chronione przez prawo jako poufne. Pełnomocnictwo to bardzo poważny dokument prawny, ponieważ upoważnia kogoś do działania w cudzym imieniu bez konieczności uzyskania zgody mocodawcy. Powinien zatem zostać sporządzony przez prawnika, aby uwzględnić szczególne okoliczności danej osoby. Gotowe formularze dostępne do samodzielnego wypełnienia mogą nie zapewnić pożądanej ochrony interesów mocodawcy. Natomiast, aby dać córce dostęp do Pana majątku po Pana śmierci, powinien Pan sporządzić testament lub trust. Trust umożliwi córce natychmiastowy dostęp do Pana majątku bez konieczności przeprowadzenia postępowania spadkowego i interwencji sądu. Testament wymaga zawsze złożenia go po śmierci w sądzie i ewentualnego przeprowadzenia postępowania spadkowego, jeżeli zmarły pozostawił po sobie majątek spadkowy. W tych dokumentach może Pan wyznaczyć córkę zarówno w roli zarządcy spadku, jak również w roli spadkobierczyni. Testament, a zwłaszcza trust to skomplikowane dokumenty prawne, które powinny być przygotowane przez prawnika. Osoby nie posiadające licencji do praktykowania prawa nie mogą legalnie sporządzać trustów. Wszystkie wymienione powyżej dokumenty muszą być podpisane w obecności notariusza i dwóch świadków, którzy muszą spełnić określone wymogi prawne. Aby dowiedzieć się, kto może występować w roli świadka do określonych dokumentów, zalecam konsultację z adwokatem.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PolishAttorneyClearwater.com i www.PiaseckaLaw.com.


Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com