Agnieszka Piasecka...

Prawo na Florydzie

08-20-2020

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

W grudniu kończy się termin ważności mojej warunkowej zielonej karty i będę musiał złożyć petycję o usunięcie warunków i otrzymanie karty 10-letniej. Mam w związku z tym procesem wiele pytań: Jak trudny jest ten proces i czy moja żona musi w nim uczestniczyć? Kiedy mogę najwcześniej złożyć tę petycję i czy muszę dołączyć do niej jakieś dokumenty? Co czeka mnie za 10 lat? Jak długo trwa ten proces? Czy poradzę sobie z tym sam czy też powinienem zatrudnić adwokata?

Włodzimierz z Dunedin, FL


Drogi Panie Włodzimierzu

O usunięcie warunków z zielonej karty otrzymanej na bazie małżeństwa z obywatelką amerykańską może Pan wystąpić na 90 dni przed upływem ważności karty warunkowej. Jeżeli zatem ma Pan kartę ważną do grudnia, to może Pan złożyć petycję najwcześniej w październiku. Generalnie, do Pana petycji musi dołączyć żona z wyjątkiem przypadków, gdy małżeństwo się zakończyło przed upływem terminu do złożenia petycji na skutek rozwodu, anulacji lub śmierci. O ile wypełnienie samej petycji (USCIS Form I-751) nie jest nadmiernie skomplikowane, to zgromadzenie wszystkich koniecznych dokumentów w stopniu zadowalającym urząd imigracyjny (USCIS) przysparza większości klientów kłopotów. Do petycji należy bowiem dołączyć masę dokumentów potwierdzających, że Wasze małżeństwo nadal trwa, jest prawdziwe i zostało zawarte w dobrej wierze. W celu uzyskania przykładowej listy dokumentów, które należy złożyć zalecam sprawdzić informacje dostępne na oficjalnej stronie USCIS i skonsultować się z doświadczonym adwokatem. Nie polecam korzystania z usług tak zwanych „wypełniaczy formularzy”, gdyż zwykle nie posiadają oni odpowiednich kwalifikacji i nie mogą udzielać porad prawnych. Niewysłanie wystarczającej liczby odpowiednich dokumentów może skutkować wezwaniem do uzupełnienia braków, wyznaczeniem spotkania w urzędzie imigracyjnym (interview) lub decyzją odmowną usunięcia warunków i utratą zielonej karty. Dokumentów, które musicie wysłać jest naprawdę sporo i generalnie im więcej odpowiednich dokumentów zdołacie zgromadzić i przedłożyć, tym większe szanse na to, że ten proces przebiegnie gładko i być może uda się wam uniknąć stresującego interview. Po złożeniu prawidłowo złożonej petycji z opłatą, powinien Pan otrzymać z urzędu imigracyjnego potwierdzenie wpłynięcia wniosku. Obecnie czas procesowania tego typu petycji o usunięcie warunków z zielonej karty, jest bardzo długi i trwa około 18 miesięcy. List potwierdzający wpłynięcie petycji może zatem zawierać informację, że Pana status został automatycznie przedłużony o 18 miesięcy po upływie ważności zielonej karty. Może Pan w tym czasie posługiwać się tym listem oraz przeterminowaną zieloną kartą w celu potwierdzenia statusu posiadacza zielonej karty dla pracodawcy i do podróżowania. Jeżeli Pana petycja o usunięcie warunków zostanie zaaprobowana, dostanie Pan permanentną zieloną kartę, którą należy odnawiać co 10 lat. Po 3 latach małżeństwa z obywatelką amerykańską lub po 5 latach posiadania zielonej karty niezależnie od przetrwania małżeństwa, może Pan również rozważyć wystąpienie o obywatelstwo amerykańskie.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PolishAttorneyClearwater.com www.PiaseckaLaw.com.


Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com