Agnieszka Piasecka...

Prawo na Florydzie

08-17-2020

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Otrzymałam pismo z polskiego sądu rejonowego, informujące mnie, że zostałam powołana do dziedziczenia po zmarłym w Polsce bracie. Jednocześnie dowiedziałam się od rodziny w Polsce, że brat pozostawił po sobie same długi i z tego powodu wszyscy członkowie rodziny mieszkający w Polsce już odrzucili spadek po nim, co spowodowało, że spadek spadł na mnie, jako następną spadkobierczynię w kolejce do dziedziczenia. Rodzina radzi mi, abym też ten spadek odrzuciła. Co powinnam zrobić i czy powinnam się martwić?

Grażyna z Orlando, FL


Droga Pani Grażyno

Generalnie, po otrzymaniu takiego zawiadomienia z sądu, ma Pani 6 miesięcy od momentu otrzymania wiadomości o powołaniu do dziedziczenia na to, aby ten spadek odrzucić, aby uniknąć odpowiedzialności za długi brata. Jeżeli dowiedziała się Pani o dziedziczeniu ostatnio (w czasie trwania pandemii spowodowanej wirusem Covid-19), to będzie Pani miała więcej czasu na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Zgodnie z ustawą z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374) w okresie stanu zagrożenia epidemicznego związanego z COVID-19, bieg terminów procesowych i sądowych w postępowaniach sądowych nie rozpoczyna się, a rozpoczęty zostaje zawieszony do ustania epidemii. Według polskiego Kodeksu Cywilnego, Art. 1012 - 1018, spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku należy złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie sześciu miesięcy od daty uzyskania wiedzy o tytule powołania jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć przed sądem bądź przed notariuszem. Jeżeli nie będzie Pani mogła takiego oświadczenia złożyć w Polsce, może Pani podpisać dokument w Stanach Zjednoczonych przed tutejszym notariuszem lub przed konsulem w polskiej ambasadzie lub konsulacie. Do oświadczenia złożonego przed notariuszem amerykańskim należy następnie uzyskać klauzulę apostille, aby można było ten dokument przedstawić w Polsce. Dokument opatrzony klauzulą apostille składa się następnie w sądzie, w którym toczy się postępowanie spadkowe. W oświadczeniu o odrzuceniu spadku należy podać sygnaturę akt postępowania spadkowego oraz należy dołączyć kopię aktu zgonu zmarłego, jeżeli jest Pani w jego posiadaniu. 

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PolishAttorneyClearwater.com www.PiaseckaLaw.com.


Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com