Agnieszka Piasecka...

Prawo na Florydzie

07-15-2020

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Chciałabym przekazać dom córce po mojej śmierci, z zachowaniem prawa dożywotniej własności. Słyszałam, że można to zrobić poprzez specjalny rodzaj dokumentu notarialnego, tzw. Lady Bird Deed. Nie mogę jednak opuszczać domu ze względu na ciężką chorobę i chciałabym się dowiedzieć, czy jest możliwość sporządzenia i podpisania tego dokumentu na odległość?

 Halina z Orlando, FL


Droga Pani Halino

 „Lady Bird Deed”, inaczej zwany „Enhanced Life Estate Deed” to specjalny rodzaj dokumentu przenoszącego własność nieruchomości, tzw. „deedu”. Przeniesienie własności następuje dopiero po śmierci darczyńcy, który zachowuje dla siebie dożywotnie prawo własności. Osoba podpisująca Lady Bird Deed zachowuje pełną kontrolę nad swoją nieruchomością do końca życia, ale po jej śmierci prawo własności przechodzi automatycznie na nowych właścicieli bez konieczności przeprowadzania postępowania spadkowego. Dokument ten chroni również przed obciążeniami (tzw. „lienami”) ze strony Medicaid, które mogą być nałożone na nieruchomości na poczet spłaty rachunków medycznych i kosztów opieki społecznej pokrytych przez Medicaid. Gotowy do podpisu „deed” może być przygotowany przez adwokata na odległość i wysłany do Pani pocztą, ale musi być przez Panią podpisany przed notariuszem publicznym i w obecności dwóch świadków. W przypadku niemożliwości opuszczenia domu w celu spotkania się z notariuszem, jeżeli jest Pani obywatelką Stanów Zjednoczonych i ma Pani dostęp do internetu z kamerą internetową oraz do telefonu typu smartfon, to może Pani skorzystać z usług notariusza internetowego. Od 1 stycznia 2020 r. prawo Florydy zezwala na poświadczenie podpisu przez internet przy spełnieniu pewnych warunków przez wykwalifikowanego notariusza posiadającego uprawnienia do wykonywania czynności na odległość (tzw. Remote Online Notary/RON). Notariusz internetowy korzysta ze specjalnego programu internetowego, który potwierdzi Pani tożsamość sprawdzając autentyczność przedstawionego dokumentu, porównując zdjęcie wykonane kamerą internetową ze zdjęciem na dokumencie tożsamości oraz zadając szereg osobistych pytań, na które musi Pani udzielić poprawnej odpowiedzi. Koszt poświadczenia internetowego jest nieco wyższy niż gdyby stawiła się Pani przed notariuszem osobiście, ale zaletą takiej formy jest to, że w momencie dokonywania czynności może Pani znajdować się w dowolnym miejscu na świecie (nawet poza Florydą) pod warunkiem, że jest Pani obywatelką Stanów Zjednoczonych i posiada numer ubezpieczenia społecznego lub jest Pani znana notariuszowi osobiście.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PolishAttorneyClearwater.com www.PiaseckaLaw.com.


Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com