Agnieszka Piasecka...

Prawo na Florydzie

06-30-2020

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Potrzebuję upoważnić kogoś w Polsce do sprzedaży mojej nieruchomości, w tym do podpisania umowy przedwstępnej i aktu notarialnego w moim imieniu. Czy jest możliwe wystawienie pełnomocnictwa takiej osobie bez konieczności powrotu do Polski?

Marcin z Davenport, FL


Drogi Panie Marcinie

Może Pan udzielić pełnomocnictwa do Polski przed notariuszem amerykańskim lub konsulem RP w Stanach Zjednoczonych. Pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości w Polsce można sporządzić od razu w języku polskim omijając konieczność późniejszego tłumaczenia dokumentu. W pełnomocnictwie może Pan upoważnić daną osobę tylko do sprzedaży nieruchomości w Pana imieniu lub także do innych czynności prawnych, na przykład do zawierania i rozwiązywania umów najmu, reprezentowania pełnomocnika w urzędach, sądach i innych instytucjach. Do takiego notarialnie poświadczonego pełnomocnictwa należy następnie uzyskać certyfikat/klauzulę apostille, który potwierdzi uprawnienia notariusza. O wydanie klauzuli apostille należy wystąpić w stanie, w którym udzielone zostało pełnomocnictwo. Klauzula apostille to międzynarodowa klauzula/pieczęć używana powszechnie w krajach będących stronami Konwencji Haskiej z 1961 roku o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. Celem tej klauzuli jest uwiarygodnienie podpisów urzędowych lub notarialnych i potwierdzenie autentyczności dokumentów urzędowych. Dokument opatrzony klauzulą apostille może być przedłożony właściwym władzom, urzędom i instytucjom innego państwa bez konieczności dodatkowej legalizacji. Generalnie, wszystkie dokumenty urzędowe i sądowe oraz dokumenty potwierdzone notarialne, które mają być użyte w innym kraju będącym stroną Konwencji Haskiej, wymagają nadania klauzuli apostille. Istnieje wiele firm prywatnych, które oferują usługi załatwienia klauzuli apostille za dodatkową opłatą, należy jednak pamiętać, że są one tylko pośrednikiem w uzyskaniu tej klauzuli od Departamentu Stanu Florydy. Jeżeli planuje Pan skorzystać z usługi adwokata w celu przygotowania pełnomocnictwa, to zalecam aby upewnić się, że dokument ten będzie przygotowany poprawnie i zgodnie z wymogami prawa, adwokat ten powinien także być w stanie poświadczyć podpis notarialnie (osobiście lub za pośrednictwem połączenia internetowego, tzw. remote online notary „RON”) oraz pomóc w uzyskaniu klauzuli apostille.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PolishAttorneyClearwater.com www.PiaseckaLaw.com.


Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

 

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com