Agnieszka Piasecka...

Prawo na Florydzie

06-02-2020

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Niedawno zmarła moja babcia. Przed śmiercią babcia wspominała, że sporządziła testament. Nikt z członków rodziny nie jest jednak w jego posiadaniu i nie mamy pojęcia jak go odnaleźć. Co powinniśmy w takiej sytuacji zrobić?

Grażyna z Hollywood, FL


Droga Pani Grażyno

W celu odnalezienia testamentu, poszukiwania należy rozpocząć od rezydencji zmarłej w miejscach, gdzie przechowywała ważne dokumenty, na przykład w sejfie domowym. Po odnalezieniu testamentu, oryginał należy złożyć w sądzie w ciągu 10 dni od jego odkrycia. Sądem właściwym jest zwykle sąd ostatniego miejsca zamieszkania zmarłej. Jeżeli poszukiwania testamentu w domu zmarłej nie przyniosą skutku, należy wówczas ustalić na podstawie odnalezionych dokumentów bankowych, w którym banku zmarła miała konta bankowe. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że zmarła miała również w banku skrytkę depozytową, w której może znajdować się testament. Za okazaniem aktu zgonu osoby zmarłej, bank ma obowiązek zezwolić uprawnionym osobom na otwarcie i przeszukanie skrytki bankowej w celu odnalezienia testamentu. Do osób uprawnionych należą: osoba wyznaczona w postanowieniu sądowym lub w braku takiego postanowienia osoby najbliższe (małżonek, rodzic, dorosły potomek) lub osoba wymieniona w testamencie jako zarządca spadku (za okazaniem kopii testamentu). Przeszukanie skrytki bankowej odbywa się w obecności urzędnika bankowego. Na wniosek takiej osoby bank ma obowiązek udostępnić:

(a) Wszelkie pisma, które wydają się być testamentem spadkodawcy, sądom właściwym w okręgu, w którym znajduje się bank.

(b) Wszelkie pisma dotyczące instrukcji pogrzebowych lub przedpłaconych formalności pogrzebowych osobie składającej wniosek o przeszukanie.

(c) Każdy dokument będący polisą ubezpieczeniową na życie zmarłego, na rzecz beneficjenta wymienionego w tym dokumencie.

Urzędnik bankowy sporządza kopię każdego dokumentu usuniętego i dostarczonego zgodnie z powyższymi przepisami oraz umieszcza tę kopię, wraz z potwierdzeniem odbioru określającym nazwisko bankiera, osoby, do której dokument został dostarczony oraz datę dostarczenia, w skrytce depozytowej dzierżawionej przez zmarłego.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PolishAttorneyClearwater.com i www.PiaseckaLaw.com.


Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com