Agnieszka Piasecka...

Prawo na Florydzie

05-29-2020

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

 

 

Zastanawiam się, czy powinienem uregulować swoje sprawy spadkowe poprzez sporządzenie testamentu lub trustu. Co stanie się, jeżeli nie sporządzę testamentu? Czy oznacza to, że mój majątek automatycznie przepadnie na rzecz państwa?

Wojtek z Fort Lauderdale, FL

* * *

Drogi Panie Wojtku

Jeżeli umrze Pan bez sporządzenia testamentu, będzie miało miejsce tzw. „dziedziczenie ustawowe”, według statutu Florydy o dziedziczeniu. Państwo przejmie Pana majątek tylko wtedy, gdy nie pozostawił Pan po sobie absolutnie żadnych spadkobierców. „Spadkobiercy” to osoby spokrewnione ze zmarłym i opisane w statucie Florydy regulującym podział majątku spadkowego zmarłego po śmierci. Zgodnie z ustawą, z pewnymi wyjątkami dotyczącymi głównej rezydencji zmarłego oraz najbliższej rodziny będącej na jego utrzymaniu, jeżeli zmarły w chwili śmierci nie pozostawił ważnego testamentu, jego majątek spadkowy zostanie rozdzielony pomiędzy spadkobierców w następującej kolejności:

  1. Jeżeli zmarły został przeżyty przez małżonka i nie miał żadnych żyjących potomków, pozostały przy życiu małżonek otrzymuje cały majątek spadkowy spadkodawcy. „Potomek” to osoba na każdym poziomie pokoleniowym w dół linii zstępującej od zmarłego i obejmuje dzieci, wnuki i bardziej odległych potomków.
  2. Jeżeli zmarły został przeżyty przez małżonka i pozostawił jednego lub więcej żyjących potomków (z których wszyscy są potomkami zarówno zmarłego, jak i małżonka), a pozostały przy życiu małżonek nie ma dodatkowych żyjących potomków (którzy nie są potomkami zmarłego), pozostały przy życiu małżonek otrzymuje cały spadek spadkowy spadkodawcy.
  3. Jeżeli zmarły został przeżyty przez małżonka i pozostawił jednego lub więcej żyjących potomków (z których wszyscy są potomkami zarówno zmarłego, jak i małżonka), ale pozostały przy życiu małżonek ma dodatkowych żyjących potomków i przynajmniej jeden z nich nie jest również potomkiem zmarłego, pozostały przy życiu małżonek otrzymuje połowę majątku spadkowego, a potomkowie zmarłego dzielą pomiędzy siebie pozostałą połowę.
  4. Jeśli zmarły nie był żonaty w chwili śmierci, ale pozostawił żyjących potomków, potomkowie ci otrzymają cały majątek spadkowy spadkodawcy. Jeżeli jest więcej niż jeden zstępny, majątek spadkowy spadkodawcy zostanie podzielony między nich w sposób określony przez prawo Florydy. Podział nastąpi na poziomie pokoleniowym dzieci zmarłego. Na przykład, jeśli jedno z dzieci zmarłego nie przeżyło zmarłego, ale pozostawiło potomków, część majątku zmarłego, która zostałaby przekazana zmarłemu dziecku, zostanie zamiast tego podzielona pomiędzy potomków nieżyjącego dziecka zmarłego.
  5. Jeśli zmarły nie był żonaty w chwili śmierci i nie pozostawił żadnych żywych potomków, majątek spadkowy spadkodawcy przejdzie na rodziców zmarłego, jeśli żyją, w przeciwnym razie na braci i siostry zmarłego, a w przypadku ich braku, na dalszych krewnych.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiowała prawo międzynarodowe na Tilburg University w Holandii. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem na Stetson University College of Law. Mecenas Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną.  Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PolishAttorneyClearwater.com i www.PiaseckaLaw.com.


Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej. 

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com