Odchodząca...

„Będziemy kontynuować dzieło naszych przodków!”

03-23-2020

W niedzielę, 15 marca został zaprzysiężony nowy zarząd Klubu Sobieski w Greenacres na Florydzie. Funkcję prezydenta objęła Bożena Nowak-Tabor, z którą rozmawiamy o dotychczasowych osiągnięciach istniejącego już od 60 lat Klubu „Sobieski” oraz planach na przyszłość.

Gratulacje, pani Bożeno! Jak się Pani czuje jako nowy prezydent Klubu „Sobieski”?

Bożena Nowak-Tabor: Na wstępie bardzo serdecznie chciałabym podziękować mojej poprzedniczce, Beacie Paszkiewicz, za jej trud, poświęcenie oraz prawie niebiański talent dekoratorski. Efekty jej kreatywności widać było w naszych klubowych salach i cieszyły nasze oczy na każdej klubowej imprezie. Beatko, bardzo dziękujemy!

Ile lat istnieje już Klub Sobieski?

Klub „Sobieski” w Greenacres w zeszłym roku obchodził 60-lecie istnienia. Jest czym się pochwalić i cieszyć, że pomimo upływu tylu lat nadal mamy możliwość kultywowania polskiej tradycji kulturowej i my, młodsze pokolenie, możemy przekazywać naszym dzieciom i wnukom dziedzictwo naszych dziadków i ojców.

A jak długo działa Pani w Klubie?

Jako wieloletni członek Klubu „Sobieski” miałam okazję pracować i udzielać się społecznie w naszym „domu polskości” na różnych płaszczyznach. Poświęcałam swój czas nie tylko w klubowej kuchni, z zapałem i troską jak nasze babcie i mamy, przyrządzając polskie dania na nasze polonijne imprezy. Oprócz tego miałam okazję być aktorką w naszym wspaniałym Teatrze „Bez Wizy”, szerząc bogatą polską kulturę, tradycje i przywiązanie do ziemi ojczystej. Nieobce były mi również prace w naszym parku na tyłach klubu, sprzątanie, dekorowanie czy nawet malowanie.

Czy praca w tego typu polonijnej organizacji wciąga?

Nawet bardzo. W tym czasie poznałam bardzo wielu wspaniałych ludzi, którzy, pomimo zacnego wieku, zawsze byli chętni do pomocy, służyli radami i swoim doświadczeniem. Oko i serce też cieszyły widoki, jak nasi najmłodsi, czyli dzieci ubrane w polskie regionalne stroje, paradowały w korowodzie dożynkowym, niosąc plony i szerząc polską tradycję i kulturę.

Jakie są Pani plany na najbliższą kadencję zarządu?

Jako nowy prezydent wiem, że obowiązkiem moim i nowego zarządu będzie kultywowanie i wzbogacanie tego, co nam nasi przodkowie zapoczątkowali 60 lat temu i co trwa do dzisiaj. Będę starała się czerpać z doświadczenia starszych członków i służyć pomocą i przykładem, a także szerzyć system tolerancji i integracji i miłości, którego nam tak bardzo brakuje w dzisiejszych czasach.

Jakiego rodzaju imprezy będą się odbywały?

Nasz klub jest prężnie działającą placówką. Corocznie mamy kilkadziesiąt różnego rodzaju imprez kulturalnych, łącznie z koncertami, wieczorkami przy mikrofonie, przedstawieniami teatralnymi, promowaniem książek i naszych lokalnych artystów. Nie zabraknie także rozrywek na świeżym powietrzu w klubowym parku, łącznie z corocznym ogniskiem i weekendem pod namiotami.

Oczywiście może Pani zawsze liczyć na pomoc członków Klubu?

Nasz budynek wymaga niezbędnych unowocześnień i koniecznych remontów. W tym roku planujemy zakasać rękawy i wartko zabrać się do pracy. Jakakolwiek pomoc ze strony członków i ich rodzin i nie tylko będzie bardzo mile widziana.

Dziękujemy za rozmowę.

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com