Profesor Adam...

Polski chirurg prof. Adam Maciejewski z nagrodą im. Godina

01-23-2020

Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, bo takie nagrody przyznawane są corocznie jednej osobie – mówił w Fort Lauderdale po odebraniu nagrody im. Godina prof. Adam Maciejewski. Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (ASRM) wyróżniło polskiego chirurga za cały dotychczasowy dorobek w dziedzinie przeszczepów. Profesor z Gliwic przeprowadził operacje, jakich nie robił nikt wcześniej na całym świecie.

Prof. Adam Maciejewski jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Gliwicach. Po raz pierwszy było o nim głośno w 2013 roku, gdy przeprowadził drugi w Polsce udany przeszczep twarzy. Dwa lata później wykonał pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyi u dorosłego mężczyzny.

W ubiegłym roku Polak przeprowadził operację, która wydawała się niemożliwą. Chodzi o złożony przeszczep tkankowy w obrębie głowy i szyi połączony z transplantacją szpiku. Pacjentem był 6-letni chłopiec, który w wieku jednego roku połknął granulat ługu sodowego, czyli tzw. kreta, do udrażniania rur. Następstwem była martwica narządów głowy i szyi, tj. nasady języka, krtani, gardła, tchawicy i przełyku aż do poziomu żołądka.

Operacja polegała na odtworzeniu z jelita grubego przełyku, rozległej transplantacji narządów szyi pobranych od zmarłego dawcy, m.in. nasady języka, krtani, gardła, części szyjnej przełyku oraz przeszczepieniu zmodyfikowanego szpiku. To właśnie ta operacja została wybrana przez ASRM do ścisłego finału pięciu najlepszych zabiegów w 2019 roku.

Ta nagroda pozwoli mi być ambasadorem przez kolejny rok tego towarzystwa i odwiedzać najbardziej prestiżowe ośrodki na świecie – powiedział prof. Maciejewski, który nagrodę im. Godina odebrał na odbywającym się w Fort Lauderdale na Florydzie sympozjum poświęconym chirurgii rekonstrukcyjnej. – Mam ten zaszczyt i przyjemność być pierwszym Polakiem wyróżnionym w ten sposób – dodał.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com