W I edycji Kongresu...
Lady Blanka z...

Polonia spotka się w Miami!

01-11-2020

W styczniu wszystkie polonijne drogi prowadzą do… Miami! W ostatni weekend miesiąca w Miami odbędzie się kolejna edycja Kongresu 60 Milionów oraz 48. Międzynarodowy Bal Polonaise. Oba wydarzenia co roku gromadzą liczną Polonię ze wszystkich zakątków nie tylko Ameryki, ale i świata oraz znamienitych gości z Polski. Również w tym roku okazji do spotkań zarówno na gruncie konferencyjnym, jak i towarzyskim nie zabraknie, a programy obu wydarzeń na pewno nie zawiodą oczekiwań.

Kongres 60 Milionów

Nazwa Kongresu nawiązuje do sumy liczby Polaków żyjących w kraju oraz Polaków i osób pochodzenia polskiego mieszkających poza granicami ojczyzny. Wydarzenie zostało zainaugurowane w roku 2018, kiedy Polska świętowała setną rocznicę odzyskania niepodległości. Kongres jest jedną z najważniejszych inicjatyw adresowanych do polskiej diaspory rozproszonej w różnych zakątkach Ziemi. Idea ma służyć umacnianiu pozycji Polski na arenie międzynarodowej, a drogą do tego ma być współpraca Polaków oraz ludności polskiego pochodzenia, nie tylko w wymiarze gospodarczym.

Pomysł cyklicznych spotkań Polonii z całego świata okazała się sukcesem i z roku na rok ma coraz większy zasięg. W 2018 r. wydarzenie odbywało się w Miami, Rzeszowie oraz Buffalo. W kolejnym roku Kongres udało się także zorganizować w Berlinie, Londynie oraz Nowym Jorku. W 2020 na mapie oprócz wcześniej wymienionych miast pojawią się także Mediolan i Chicago oraz Toronto (które zastąpi Buffalo). – Miami jest jednak miejscem szczególnym na naszej mapie, gdyż to właśnie tutaj odbyła się pierwsza edycja Kongresu, tu wszystko się zaczęło – mówi Grzegorz Fryc, pomysłodawca oraz twórca Kongresu.

W tym roku Kongres 60 Milionów zagości do Miami w dniach 23-25 stycznia. Tegoroczną edycję w Miami rozpocznie turniej golfowy, który odbędzie się 23 stycznia. Po sportowych emocjach przyjdzie kolej na część kongresową. W piątek, 24 stycznia, wydarzenie zainauguruje panel dotyczący pozycji Polski na świecie. Kolejna część będzie poświęcona medycynie. Uczestnicy Kongresu będą także mieli możliwość porozmawiania o inwestycjach, tajnikach nowych technologii, a także sukcesach polskich liderów, menadżerów i przedsiębiorców. Wydarzenie zamknie dyskusja dotycząca roli i pozycji polskich organizacji na świecie. Szczegółowy program dostępny jest na www.60mln.pl.

Poloneza czas zacząć!

„Wizja Technologii i Przyszłości” – tak brzmi motto najbliższego Międzynarodowego Balu Polonez, organizowanego tradycyjnie przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami. Bal odbędzie się w sobotę, 25 stycznia w Eden Roc Hotel w Miami Beach.

Bal niezmiennie od prawie pół wieku jest okazją nie tylko do wyśmienitej zabawy w eleganckim wydaniu, ale również do promocji polskiej kultury, historii i nauki oraz do uhonorowania tych, którzy są szczególnie zasłużeni w tych dziedzinach. Znane są nazwiska osób, którym w tym roku zostaną wręczone Złote Medale. Wyróżnieni w ten sposób zostaną: polski inżynier Artur Chmielewski oraz koszykarz Marcin Gortat. Artur Chmielewski pracuje w kalifornijskim ośrodku NASA Jet Propulsion Laboratory jako menadżer misji kosmicznych. Na swoim koncie ma udział w takich międzynarodowych przedsięwzięciach, jak misje Rosetta, Galileo, Ulysses i Cassini-Huygens. Prywatnie jest synem polskiego twórcy komiksów, Henryka Jerzego Chmielewskiego – czyli słynnego Papcia Chmiela. Marcin Gortat znany jest natomiast nie tylko ze swoich sportowych sukcesów, ale również jako filantrop i promotor polskiej kultury w USA. Między innymi to z jego inicjatywy już od kilku lat odbywają się imprezy pod hasłem „Polska Noc w NBA”.

Międzynarodowe Bale Polonaise w Miami na stałe wpisały się już w kalendarz polonijnych wydarzeń i szerokim echem odbijają się nie tylko w kręgach polonijnych. Spotkania, w których co roku uczestniczą wysocy rangą politycy, osoby ze świata kultury i sztuki, naukowcy i śmietanka towarzyska Polonii są wydarzeniem na wielką skalę. Wielki udział w sukcesie tego wydarzenia ma jego inicjatorka – Lady Blanka Rosenstiel. Jest ona założycielką Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej (organizatora balu) i Fundacji Chopinowskiej w USA, konsulem honorowym RP na Florydzie, działaczką polonijną i znaną filantropką. – Przyszło mi na myśl, że potrzebujemy instytucji, która będzie promowała wśród Amerykanów polską historię i polską kulturę. I tak się stało w 1972 roku, kiedy założyłam Amerykański Instytut Kultury Polskiej. Zastanawialiśmy się, co dalej, i doszliśmy do wniosku, że najlepiej byłoby zrobić promocję Polski na jakimś pięknym przyjęciu. I już w 1973 roku, na inaugurację, zorganizowaliśmy pierwszy Bal Polonez, który nazwaliśmy „Pod Gwiazdami z Chopinem” – tak Lady Blanka opowiadała o początkach tej inicjatywy w rozmowie z „Białym Orłem”.

Natomiast w niedzielę, 26 stycznia o godz. 11:30 Lady Blanka Rosenstiel – gospodarz balu – wyda dla swoich gości tradycyjny brunch.

Więcej informacji oraz rezerwacje biletów dostępne są na stronie internetowej www.ampolinstitute.org oraz pod nr tel. 305-864-2349.

Joanna Szybiak

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com