Trzy uparte kobiety...
Joanna...

Spotkanie z Joanną Sokołowską-Gwizdka, autorką książki „Teatr Spełnionych Nadziei”, w Greenacres

11-30-2019

W niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni w piątek, 22 listopada, zabrała czytelników zgromadzonych w sali bibliotecznej klubie Sobieski Joanna Sokołowska-Gwizdka, autorka książki „Teatr Spełnionych Nadziei”, poświęconej życiu i działalności artystycznej aktorki Marii Nowotarskiej, która wraz z córką Agatą Pilitowską podróżuje po całym świecie, promując polską kulturę i wystawiając spektakle teatralne jako Teatr Polski w Toronto.

Chciałabym wyrazić wielką radość, że będziemy mogły się spotkać, bo spędziłyśmy wiele twórczych lat w Toronto – powiedziała przed spotkaniem Maria Nowotarska, bohaterka książki. – Joanna przyszła na jedno z naszych przedstawień, chyba były to „Hemarowe Miłości” i była pod wielkim wrażeniem spektaklu. A potem, jak zbliżyłyśmy się, zaczęłyśmy mówić o tym, że czas artystyczny trzeba koniecznie zatrzymać. Joanna na naszą prośbę zatrzymała ten czas. Napisała piękną książkę, która jest na ogromnie wysokim poziomie literackim, a jednocześnie opisuje z wielką pieczołowitością każde przedstawienie, ludzi i ten ogromny trud tworzenia teatru emigracyjnego. Nie widziałyśmy się dobrych parę lat, ale jesteśmy wszystkie trzy ogromnie uparte i dlatego dalej tworzymy teatr, tworzymy sztukę, a także, jak Joanna, dobrą literaturę – dodała pani Maria.

Spotkanie z panią Joanną zbiegło się z przedstawieniem Teatru Polskiego w Toronto „Promieniowanie”, które zostało wystawione w klubie Sobieski dwa dni później. Na początek przyszłego roku klub Sobieski planuje spotkanie z panią Joanną, dotyczące jej kolejnej książki, tym razem poświęconej Helenie Modrzejewskiej. Więcej na temat pisarki, która na stałe mieszka w Austin w stanie Teksas, można przeczytać na prowadzonym przez nią portalu Culture Avenue www.cultureave.com.

Albert Stępniak

wróć
~AS
2019-12-01 20:03:54
Zgłoś do moderacji
Drogie Panie, moc gratulacji z Krakowa i sentymentalnych wspomnień i gorących pozdrowień przesyła Andrzej.

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com