„Promieniowanie” w klubie Sobieski

11-30-2019

Cierpiąca na...
Od lewej: reżyser...
Owacje na stojąco w...

W niedzielę, 24 listopada, w klubie Sobieski promieniowało, a to za sprawą Teatru Polskiego z Toronto, który wystawił sztukę „Promieniowanie”, poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie. Autorem sztuki jest znany polski reżyser teatralny Kazimierz Braun. W rolę wielkiej polskiej uczonej i dwukrotnej laureatki nagrody Nobla wcieliła się Maria Nowotarska, a w rolę jej córki Ewy, Agata Pilitowska, córka Marii Nowotarskiej.

Bardzo się cieszymy, że możemy ponownie tu wystąpić. Klub Sobieski to dla nas magiczna nazwa, występowałyśmy tu już przecież z poezją księdza Twardowskiego, Tamarą Łempicką i z Chopinem (...) Mama gra Marię Skłodowską-Curie, a ja wcielam się w rolę jej córki Ewy, którą na pewno wszyscy Państwo kojarzą, ponieważ była ona właśnie autorką biografii swojej matki – powiedziała Agata Pilitowska. – Była to nasza lektura obowiązkowa – dodała żartobliwie pani Agata. – Ale teraz to będzie lektura teatralna – skomentowała Maria Nowotarska.

Na sali zgromadziło się około stu widzów, a przedstawienie zostało nagrodzone owacjami na stojąco. Artystkom za wspaniałą grę aktorską podziękowali prezydent klubu Sobieski Beata Paszkiewicz oraz obecny na spektaklu wraz z małżonką Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w kanadyjskim Calgary Zygmunt Potocki.

W przyszłym roku na scenie klubu Sobieski Polski Teatr z Toronto planuje wystawić co najmniej dwa dodatkowe przedstawienia, a już na 23 lutego przygotowywany jest wieczór poświęcony wybitnemu polskiemu muzykowi i autorowi tekstów – Tadeuszowi Nalepie.

Więcej o działalności teatru można dowiedzieć się na stronie http://www.teatrpolskitoronto.com, a o imprezach w klubie Sobieski na stronie www.americanpolishclub.com oraz na Facebooku www.facebook.com/americanpolishclub.

Albert Stępniak

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com