Spotkanie z poetką Martą Kisielewicz w klubie Sobieski

11-28-2019

Fot. Albert...

W piątek, 15 listopada, w klubie Sobieski w Greenacres na Florydzie, przy wypełnionej po brzegi sali bibliotecznej, odbyła się promocja tomiku wierszy Marta Kisielewicz pt. „Róża w oku”.

Autorka w przeszłości należała do Klubu Młodych Autorów tygodnika „Na przełaj”, była zaproszona na warsztaty literackie z Edwardem Stachurą, drukowała w „Życiu Literackim”. Lokalnie współpracowała z radiem Epsylon 2000, prowadząc program satyryczny. Pisze wiersze, teksty piosenek, skecze i fraszki, które można było usłyszeć w wykonaniu samej autorki oraz zaproszonych gości.

Interesującą dekorację sali uzupełniały kompozycje z czerwonych róż i pereł, nawiązujące do tytułu wydanego tomiku poezji.

Tworzenie wierszy jest i piękne, i bolesne zarazem – wyjaśniała Marta Kisielewicz, odpowiadając na pytanie jednego ze słuchaczy zainteresowanego procesem twórczym. – „Róża w oku” to wynik moich przemyśleń, reakcja na świat zewnętrzny, wynik ciągłego słuchania – dodała poetka.

Ciekawą oprawę graficzną do wydanego tomiku przygotowała córka autorki, artystka krakowska, Natalia Kisielewicz-Rex, a jej grafika „Perły” była inspiracją i tytułu, i okładki.

Szczególnie ciepło przyjęto liryki recytowane przez pisarkę i poetkę, Annę Kłosowską, a zwłaszcza wiersz „Skrzynka”:

moja skrzynka na listy jest pusta
moje ciało jest puste
myślę tylko z pozoru
żyję jedzeniem
spaniem
myciem
ciebie nie ma i moja pustka jest pełna

W znakomitej atmosferze aktor i muzyk Jerzy Tabor wykonał skomponowane przez siebie do słów Marty tango „C’est la vie” oraz satyryczną „Kobietę pełnokrwistą” .

Trzeba żyć, żeby nie zwariować – recytowała na zakończenie wieczoru autorka przy aplauzie zgromadzonych. „Trzeba pisać, żeby czas przechować, by zakwitło, co po nas zostanie” zostało mottem tego niezwykle udanego literackiego wydarzenia, a zapowiedź kolejnych spotkań została przyjęta entuzjastycznie.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com