W ubiegłym roku o...

Floryda bez nowej Miss Polonia

09-07-2019

W sobotę 7 września br. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater miał się odbyć konkurs Miss Polonia Floryda 2020. Tak się jednak nie stało, mimo iż klub już od kilku tygodni przygotowywał się do przeprowadzenia imprezy. O powodach rezygnacji i przyszłości konkursu „Biały Orzeł” rozmawiał z prezesem Polskiego Centrum Michałem Bąkiem.

„Biały Orzeł”: W zeszłym roku konkurs Miss Polonia okazał się sukcesem, a w tym w ogóle się nie odbył. Dlaczego?

Michał Bąk (prezes Polskiego Centrum w Clearwater): Niestety, zgłosiły się tylko dwie kandydatki, co uniemożliwiło przeprowadzenie konkursu. To zbyt mała liczba dziewczyn. Gdyby były trzy, to jury miałoby o czym decydować. Moglibyśmy przyznać tytuł Miss Polonia, I wicemiss i II wicemiss.

Kiedy zapadła ostateczna decyzja?

Pod koniec sierpnia, bo do końca mieliśmy nadzieję, że się uda.  

Jakie miały być nagrody w tym roku?

Ta kwestia nie była dograna do końca i być może to był problem. Miała być nagroda pieniężna, bilet do Nowego Jorku i opłacony hotel podczas wyborów Miss Polonia USA. Podobną możliwość chcieliśmy dać I wicemiss.

Czy poza tymi dwoma kandydatkami nikt nie był zainteresowany konkursem?

Dużo osób się zastanawiało, pytało o ten konkurs, ale nikt się ostatecznie nie zgłosił i nie podpisał.

Czy te dwie zdecydowane dziewczyny były zawiedzione?

Raczej nie, bo nie była to dla nich jakaś sprawa życia i śmierci. Zgłosiły się, dopytywały, podały informacje o sobie. Mam nadzieję, że zgłoszą się do następnego konkursu.

Czy będzie próba organizacji tego konkursu jeszcze w tym roku? Co dalej?

W tym roku jest już za późno, ponieważ wkrótce odbędą się wybory Miss Polonia USA – na dzień przed Paradą Pułaskiego, a dziewczyna która je wygra, będzie reprezentowała Polonię na tym wydarzeniu. Nie mamy więc już czasu na to, tym bardziej, że nie sądzę, żeby przez te 2-3 tygodnie znalazły się nagle kandydatki. Ale będziemy próbowali zorganizować konkurs Miss Polonia Floryda w następnym roku. Musimy pomyśleć, w jaki sposób możemy zainteresować młode Polki tym konkursem.

Czy klub prowadził jakąś akcję promocyjną, zachęcającą do kandydowania?

Próbowaliśmy. Wydrukowaliśmy plakaty, ogłoszenia z numerami telefonu. Było to również na facebooku i stronie internetowej Polskiego Centrum, ale nie wiem, z jakich powodów nie było zainteresowania tym konkursem.

Jak Pan to ocenia, dlaczego nie ma chętnych dziewczyn?

Myślę, że dziewczyn, które mogłoby wziąć udział w takim konkursie, nie brakuje, ale nie są zainteresowane. Może stracił swój prestiż? Dawniej każda dziewczyna chciała być modelką, a dzisiaj, jak rozmawiam z dziewczynami, to chcą być programistkami.

To może warto pomyśleć o zmianie zasad konkursu i naboru?

To wszystko zależy od Aldony von Laube z New Britain, która prowadzi konkurs Miss Polonia USA i ma zarejestrowany znak. To nie może być tak, że każdy może sobie zrobić takie wybory na swoją rękę. My mamy licencję i musimy się trzymać reguł wiekowych i innych. Przez wiele lat tego konkursu w ogóle nie było na Florydzie, ale po rozmowach z panią Aldoną w Massachusetts postanowiliśmy, że zorganizujemy go w Polskim Centrum. Pani Aldona próbowała już wcześniej reaktywować konkurs w kilku klubach, ale nikt nie chciał się tego podjąć. Być może dlatego, że są takie porażki jak w tym roku, a to wiąże się z kosztami.

No właśnie. Jakie są straty?

Musimy pokryć koszty zaproszonych artystów, niektórym zwrócić pieniądze za bilet. No ale tak jest, jeśli się coś robi. Koszty zostaną pokryte z budżetu klubu i musimy je odrobić w inny sposób.

Jaka to jest mniej więcej kwota?

Kilka tysięcy dolarów. Dlatego jeśli się znowu tego podejmiemy, to spróbujemy w inny sposób.

W ubiegłym roku tytuł Miss Polonia Floryda zdobyła Olivia Kisielewski. Czy wykorzystała ten tytuł? Brała udział w innych konkursach?

Tego nie wiem. Wiem, że miała jechać do konkursu ogólnokrajowego do Nowego Jorku, ale ostatecznie coś jej wypadło i nie wzięła w nim udziału. Natomiast u nas wzięła udział jako urzędująca miss w kilku imprezach, między innymi w fundraiserze.

Na koniec spróbujmy przekonać młode Polki na Florydzie, że warto wziąć udział w konkursie Miss Polonia Floryda.

Jeśli popatrzymy na historię poprzednich laureatek, to zobaczymy, że ten sukces otworzył im drogę do kariery. Oczywiście nie każda zwyciężczyni dostaje propozycje z Hollywood czy kontrakt modelki, ale są takie, którym się to udało. Poza tym ważna jest sama satysfakcja z wygranej, ale to już zależy od indywidualnego podejścia.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Arkadiusz Rogowski

wróć
~BoloABU19
2019-09-13 14:53:57
Zgłoś do moderacji
Ladne Polki powrocily do Polski,pozostaly same Kaszoloty jak to mowil Komorowski!

Fotorelacje

Rekolekcje młodzieży szkół polonijnych w Amerykańskiej Częstochowie

„W drodze do świętości” to temat przewodni tegorocznych rekolekcji dla młodzieży szkół polonijnych w USA, które odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie w dniach 15-16 lutego br. Rekolekcjom przewodniczył ks. Grzegorz Markulak, nad całością organizacji czuwali o. Tadeusz Lizińczyk – kapelan CPSD wraz z dr Dorotą Andraką – prezes CPSD oraz o. Marcinem Ćwierzem – kapelanem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com