Polska Szkoła w...

Polska Szkoła wraca do Palm Coast

08-26-2019

Już w sobotę 7 września, po wielu latach przerwy, działalność wznowi Polska Szkoła Sobotnia im. Marii Konopnickiej w Palm Coast. Zajęcia będą odbywać się w budynku na Polance klubu Polonia Society of Korona. Zapisy dzieci cały czas trwają.

Nauka będzie prowadzona w trzech przedmiotach: języku polskim, historii Polski i religii, która będzie przygotowywała dzieci do sakramentów Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania. Lekcje będą prowadzić trzy nauczycielki: Wanda Jacak, Barbara Przydział, Anna Lisowska. W organizacji zajęć będą pomagać: Małgorzata Świerczyńska-Holik, Bożena Rybska, Emma Karwowska oraz ks. Sławek, który będzie prowadził lekcje religii.

Przedmioty będą nauczane według oficjalnego programu Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, czyli organizacji spełniającej rolę polonijnego kuratorium szkolnego.

W tej chwili mamy zapisanych 18 dzieci. Spodziewaliśmy się około 30, ale kilka osób mówiło, że jeszcze zapisze swoje dzieci, więc szacujemy, że będziemy mieli około 20 uczniów – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Marcin Waszkiewicz, prezes Polonia Society of Korona.

Dzieci są w wieku od 7 do 14 lat. – Na początku skupimy się na sprawdzeniu ich znajomości języka polskiego. Potrwa to około jednego miesiąca, a później nastąpią podziały na klasy – tłumaczy prezes.

Zajęcia ruszą 7 września, podczas dwudniowego pikniku pod namiotami, zaś 15 września podczas Festiwalu Pierogów nastąpi oficjalne ślubowanie uczniów. Zainteresowani rodzice cały czas mogą zapisać dziecko do szkoły. Miesięczna opłata wynosi 15 dolarów, z której pokrywany jest koszt podręczników i przyborów szkolnych.

Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej w Palm Coast działała wiele lat temu. Nie była jednak związana instytucjonalnie z żadną centralą czy zrzeszeniem szkół. Jedną z nauczycielek była wtedy Barbara Przydział, ale gdy wyjechała, szkoła zakończyła działalność. Teraz szkoła ma działać regularnie co rok. – Taki jest nasz cel – mówi prezes Waszkiewicz.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Rekolekcje młodzieży szkół polonijnych w Amerykańskiej Częstochowie

„W drodze do świętości” to temat przewodni tegorocznych rekolekcji dla młodzieży szkół polonijnych w USA, które odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie w dniach 15-16 lutego br. Rekolekcjom przewodniczył ks. Grzegorz Markulak, nad całością organizacji czuwali o. Tadeusz Lizińczyk – kapelan CPSD wraz z dr Dorotą Andraką – prezes CPSD oraz o. Marcinem Ćwierzem – kapelanem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com