Polska Szkoła w...

Polska Szkoła wraca do Palm Coast

08-26-2019

Już w sobotę 7 września, po wielu latach przerwy, działalność wznowi Polska Szkoła Sobotnia im. Marii Konopnickiej w Palm Coast. Zajęcia będą odbywać się w budynku na Polance klubu Polonia Society of Korona. Zapisy dzieci cały czas trwają.

Nauka będzie prowadzona w trzech przedmiotach: języku polskim, historii Polski i religii, która będzie przygotowywała dzieci do sakramentów Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania. Lekcje będą prowadzić trzy nauczycielki: Wanda Jacak, Barbara Przydział, Anna Lisowska. W organizacji zajęć będą pomagać: Małgorzata Świerczyńska-Holik, Bożena Rybska, Emma Karwowska oraz ks. Sławek, który będzie prowadził lekcje religii.

Przedmioty będą nauczane według oficjalnego programu Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, czyli organizacji spełniającej rolę polonijnego kuratorium szkolnego.

W tej chwili mamy zapisanych 18 dzieci. Spodziewaliśmy się około 30, ale kilka osób mówiło, że jeszcze zapisze swoje dzieci, więc szacujemy, że będziemy mieli około 20 uczniów – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Marcin Waszkiewicz, prezes Polonia Society of Korona.

Dzieci są w wieku od 7 do 14 lat. – Na początku skupimy się na sprawdzeniu ich znajomości języka polskiego. Potrwa to około jednego miesiąca, a później nastąpią podziały na klasy – tłumaczy prezes.

Zajęcia ruszą 7 września, podczas dwudniowego pikniku pod namiotami, zaś 15 września podczas Festiwalu Pierogów nastąpi oficjalne ślubowanie uczniów. Zainteresowani rodzice cały czas mogą zapisać dziecko do szkoły. Miesięczna opłata wynosi 15 dolarów, z której pokrywany jest koszt podręczników i przyborów szkolnych.

Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej w Palm Coast działała wiele lat temu. Nie była jednak związana instytucjonalnie z żadną centralą czy zrzeszeniem szkół. Jedną z nauczycielek była wtedy Barbara Przydział, ale gdy wyjechała, szkoła zakończyła działalność. Teraz szkoła ma działać regularnie co rok. – Taki jest nasz cel – mówi prezes Waszkiewicz.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Przywitanie nowego proboszcza w Bazylice św. Józefa w Webster

W czerwcu br. na emeryturę przeszedł ks. prałat Antoni Czarnecki, wieloletni gospodarz Bazyliki św. Józefa w Webster. Na stanowisku proboszcza zastąpił go dotychczasowy wikariusz – ks. Grzegorz Chodkowski. W niedzielę, 8 września, po mszy św. o godz. 11:00 parafianie zorganizowali przyjęcie powitalne dla nowego proboszcza. Spotkanie odbyło się w klubie PACC w Webster i wzięło w nim udział około 200 osób. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
09-20-2019
Rekolekcje dla osób po doświadczeniach aborcji w Amerykańskiej Częstochowie
09-21-2019
Gala jubileuszowa z okazji 80-lecia Polskiego Klubu w Bostonie
09-21-2019
Zabawa powakacyjna w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
09-21-2019
Pożegnanie lata w Haller Post
09-21-2019
Obiad i zabawa taneczna w parafii św. Józefa w New Brunswick
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com