Wielkie plany Polonii w Miami

06-25-2019

Tak wygląda projekt...
Byłby to jedyny...
Z budynku będzie...
Polskie Centrum...
Projekt restauracji...
W budynku działałby...

– W tej chwili planujemy budynek na 18 pięter – mówi Joanna Wiela, prezes Polsko-Amerykańskiego Klubu w Miami, który chce wybudować w tym mieście nowoczesne Polskie Centrum. 10 czerwca br. odbyło się spotkanie z podkomisją Miami River, na którym zaprezentowano władzom samorządowym projekt potężnej inwestycji.

To proces, który musimy przejść, aby z wystartować z budową – mówi Joanna Wiela, która na czele Polsko-Amerykańskiego Klubu w Miami stoi od grudnia 2018 roku, a wcześniej była jego sekretarzem finansowym. – Byli reprezentanci naszego klubu, a prezentację główną nowego budynku prowadził architekt Jacek Schindler, który został przez nas zaangażowany do tego wstępnego projektu. Budynek musi spełniać wymogi i regulacje. Wniesie też nową wartość do społeczności – podkreśla.

Spotkanie przebiegło bardzo dobrze. – Władzom Miami River bardzo podoba się nasz projekt. Na wszystkie pytania techniczne udało się odpowiedzieć i nie ma żadnych braków. Poproszono nas również o kontakt z lokalnymi społecznościami, które z nami sąsiadują, by poznać ich opinię – mówi Wiela.

Potrzebna współpraca

Na razie nie ma szczegółowych danych co do kosztów inwestycji. – Sam klub z całą pewnością nie wybuduje tego budynku. Rozważamy różne opcje, z których najpoważniejszą jest współpraca z developerem. W takim przypadku moglibyśmy sprzedawać udziały w budynku na zasadach komercyjnych, choć zależy nam bardzo na tym, żeby to był polski projekt. Być może będzie to joint venture. Będziemy szukać developerów z doświadczeniem, najlepiej z Polski – podkreśla prezes klubu – właściciela terenu, na którym ma stanąć nowy budynek. – Chcielibyśmy sprzedawać akcje, dlatego szukamy inwestorów, Polaków, którzy są tym zainteresowani – dodaje.

Dziś trudno też powiedzieć, kiedy rozpocznie się realizacja projektu. – Tego nie można zrobić w ciągu roku. Obecnie budynek jest na etapie planowania projektowego. Najpierw musi zostać zaakceptowany przez samorząd Miami River, a później pójdziemy z tym do władz miasta Miami. Wtedy dopiero będziemy się angażować w dalsze koszty, które będą rosły – zaznacza Joanna Wiela.

Pomysł Lady Blanki

Przypomnijmy, że pomysłodawcą budowy nowego Polskiego Centrum Biały Orzeł (White Eagle Polish Center) jest Lady Blanka Rosenstiel – Honorowy Konsul RP w Miami już od 20 lat, założycielka Fundacji Chopinowskiej, Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej, jak również dożywotni członek i wiceprezes Polsko-Amerykańskiego Klubu w Miami. Pierwsze rozmowy na ten temat odbyły się już w 2017 roku.

W nowoczesnym budynku w samym centrum Miami swoją siedzibę miałyby znaleźć głównie polskie instytucje – od Konsulatu RP poprzez Fundację Chopinowską, Amerykański Instytut Kultury Polskiej i inne polskie sklepy, restauracje i biznesy.

Polskie centrum ma stanąć przy 1250 NW 22nd Ave, noszącej nazwę Polaka – Pułaski Avenue, w sąsiedztwie parków i niedaleko od lotniska. Jeśli miasto wybuduje amfiteatr w pobliskim parku, będzie można organizować tam otwarte, bezpłatne koncerty chopinowskie dla publiczności. Miami jest odwiedzane przez miliony turystów z powodu wspaniałego klimatu, a w ostatnim miesiącu zostało otwarte bezpośrednie połączenie lotnicze LOT między Warszawą a Miami, które zwiększy liczbę odwiedzających.

Polsko-Amerykański Klub w Miami istnieje od 1938 roku. W ubiegłym roku obchodził 80-lecie działalności, ale choć ma długą historię, w ostatnim okresie nie działał zbyt prężnie. Nowy zarząd klubu chce to zmienić, a budowa nowoczesnego, pięknego budynku rozpoczęłaby nowy etap w historii zasłużonej organizacji.

Zainteresowanych inwestycją zapraszamy do kontaktu z klubem poprzez nowa stronę internetową www.polishamericanclubofmiami.com.

opr. bo

wróć
~Wieslaw Kwasniak
2019-06-26 23:19:12
Zgłoś do moderacji
W koncu zaczyna sie cos dobrego dziac w Polonii w Miami. Mam nadzieje ze zmobilizuje to do wiekszego udzialu uspionej Polonii i powiekszenia liczby czlonkow klubu. W Miami jest nas duzo ale czlonkow klubu niewiele. Jesli chcemy zrealizowac ten wspanialy project musimy miec znacznie wiecej czlonkow. Chetni, prosimy o kontakt z zarzadem klubu. Wieslaw Kwasniak Pierwszy prezes w nowo odrodzonym PACOM

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com