Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w St. Petersburg

05-12-2019

Fot. Archiwum AIPC
Fot. Archiwum AIPC
Fot. Archiwum AIPC
Fot. Archiwum AIPC
Fot. Archiwum AIPC
Fot. Archiwum AIPC
Fot. Archiwum AIPC
Fot. Archiwum AIPC
Fot. Archiwum AIPC
Fot. Archiwum AIPC
Fot. Archiwum AIPC
Fot. Archiwum AIPC
Fot. Archiwum AIPC
Fot. Archiwum AIPC
Fot. Archiwum AIPC

Tradycją Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Tampa Bay jest organizowanie patriotycznych spotkań przy pomniku gen. T. Kościuszki w Williams Park w St. Petersburg. 5 maja 2019 r. przed pomnikiem zebrały się delegacje wszystkich polskich organizacji z Tampa Bay oraz licząca 6 osób grupa z Polish American Association in Sarasota z prezesem Mieczysławem Pankiem na czele. Przybyła również liczna grupa rodaków niezrzeszonych oraz wieloosobowa delegacja polskich motocyklistów z Unii Białego Orła.

Imprezę poprowadziła Jolanta Zasadna, członek zarządu AIPC, która przywitała wszystkich zebranych. Pułkownik Jarosław Jabłoński poprowadził poczty sztandarowe do pomnika, a Artur Kalata odśpiewał hymny narodowe Polski i USA. Po krótkiej modlitwie płk. Jabłoński wygłosił przemówienie, za które otrzymał rzęsiste brawa. Dyrektor Polskiej Szkoły w Clearwater Irena Bogusiewicz poprowadziła krótki program artystyczny. Gościnnie wystąpiła córka Marcina Dańca, Weronika, która odśpiewała pieśń Jana Pietrzaka „Ten kraj”. Bliźniaczki, Emma i Kate, wnuczki Hanny Kolanko, powiedziały zgodnym duetem wiersz „3 Maja”. Uczennica Polskiej Szkoły Nicola Karwowski zadeklamowała wiersz „Radosny Dzień”.

Po występie artystycznym delegacje wszystkich organizacji złożyły kwiaty przy pomniku. Na tym oficjalną część spotkania zakończono i odprowadzono sztandary. Warkot motocyklowych silników oznajmił miastu, że polska impreza zakończona, ale wcześniej, jak zwykle, była jeszcze okazja do pamiątkowych fotografii przy pomniku.

Bardzo serdeczne podziękowania należą się organizatorom spotkania, p. Hannie Kolanko i Jolancie Zasadnej, a także Arturowi za odśpiewanie hymnów i prezesowi Polskiego Centrum w Clearwater Michałowi Bąkowi za podłączenie nagłośnienia.

Krystyna Markut


Organizacje partycypujące: Kongres Polonii Amerykańskiej, Polskie Centrum w Clearwater, Polonia Inc., Podhalanie, Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów, Sybiracy, Polska Szkoła w Clearwater, Pol-Am. Assoc. of Sarasota i Motocykliści Orła Białego.

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-25-2019
Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge
07-27-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-27-2019
Zabawa letnia w Haller Post # 111
07-28-2019
6. doroczny Polski Piknik w Clinton w Turner Hall Pavilion
07-28-2019
Polski piknik – Divine Mercy Polish Picnic w Palmer
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com