Obchody Święta...

Polskie święto

04-19-2019

Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 r. jest jednym z najważniejszych dokumentów w historii Polski, będąc pierwszą w Europie i drugą na świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. – spisaną ustawą tej rangi. Stanowiła próbę uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw. Dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczypospolitej, wprowadzając, zgodnie z duchem oświecenia, trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Na mocy Ustawy Rządowej uchwalonej przez Sejm Czteroletni Polska stała się monarchią parlamentarną, w której obowiązywała wolność wyznania. Konstytucja 3 Maja była odbiciem polskiego ducha, który umożliwił polskiemu narodowi przetrwanie najpierw 123 lat rozbiorów, a następnie ciężkich lat wojennych i komunizmu. Konstytucja 3 Maja jednoczyła Polaków pod jednym sztandarem wtedy i jednoczy dziś – czego wyrazem są obchody Święta Konstytucji 3 Maja, które jest celebrowane przez Polaków na całym świecie, również na Florydzie.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja organizowane są przez różne grupy – parafie, szkoły, stowarzyszenia – i przybierają różną formę, od szkolnych apeli i akademii, przez uroczyste ceremonie z udziałem pocztów sztandarowych, wciągnięcie polskiej flagi na maszt i złożenie wieńców pod pomnikami polskich bohaterów, do koncertów, parad, odczytów czy nawet patriotycznych biegów. Jednak niezależnie od formy i skali, na jaką są organizowane, uczestniczącym w nich osobom towarzyszy zawsze poczucie dumy z Polski – z polskiej historii, tradycji i kultury, którą reprezentują – czyli tego dziedzictwa, które łączy wszystkich Polaków, niezależnie od tego, gdzie mieszkają.

Patriotyczne uroczystości

Polonia ze środkowo-zachodniej części Florydy w celu uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja spotka się 5 maja 2019 r. przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki w Williams Park w St. Petersburg. Organizatorem uroczystości, jak każdego roku, jest Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Tampa Bay, który jest także fundatorem tego wzniesionego w 2000 roku pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Ceremonia rozpocznie się o godz. 11:00. Tego samego dnia, po południu, w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbędzie się zabawa wiosenna z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Dzień wcześniej – w sobotę, 4 maja – patriotyczna akademia odbędzie się w klubie Polonia, Inc. w St. Petersburg. Po części oficjalnej przewidziany jest obiad. Na piknik majowy, podczas którego polonijne dzieci przedstawią patriotyczną akademią poświęconą Konstytucji 3 Maja, zaprasza na Polanę w Bunnell 28 kwietnia Klub Korona. Również Polonia w Orlando zamierza uczcić 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademia z tej okazji odbędzie się 12 maja w sali przy kościele św. Józefa w Orlando, a w programie są: prezentacja historyczna, polskie tańce ludowe i narodowe, poezja, polskie pieśni patriotyczne.

Mamy nadzieję, że na łamach „Białego Orła” oraz na naszym portalu www.bialyorzel24.com uda nam się Państwu zrelacjonować te obchody.

JS

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-25-2019
Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge
07-27-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-27-2019
Zabawa letnia w Haller Post # 111
07-28-2019
6. doroczny Polski Piknik w Clinton w Turner Hall Pavilion
07-28-2019
Polski piknik – Divine Mercy Polish Picnic w Palmer
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com