Obchody Święta...

Polskie święto

04-19-2019

Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 r. jest jednym z najważniejszych dokumentów w historii Polski, będąc pierwszą w Europie i drugą na świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. – spisaną ustawą tej rangi. Stanowiła próbę uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw. Dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczypospolitej, wprowadzając, zgodnie z duchem oświecenia, trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Na mocy Ustawy Rządowej uchwalonej przez Sejm Czteroletni Polska stała się monarchią parlamentarną, w której obowiązywała wolność wyznania. Konstytucja 3 Maja była odbiciem polskiego ducha, który umożliwił polskiemu narodowi przetrwanie najpierw 123 lat rozbiorów, a następnie ciężkich lat wojennych i komunizmu. Konstytucja 3 Maja jednoczyła Polaków pod jednym sztandarem wtedy i jednoczy dziś – czego wyrazem są obchody Święta Konstytucji 3 Maja, które jest celebrowane przez Polaków na całym świecie, również na Florydzie.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja organizowane są przez różne grupy – parafie, szkoły, stowarzyszenia – i przybierają różną formę, od szkolnych apeli i akademii, przez uroczyste ceremonie z udziałem pocztów sztandarowych, wciągnięcie polskiej flagi na maszt i złożenie wieńców pod pomnikami polskich bohaterów, do koncertów, parad, odczytów czy nawet patriotycznych biegów. Jednak niezależnie od formy i skali, na jaką są organizowane, uczestniczącym w nich osobom towarzyszy zawsze poczucie dumy z Polski – z polskiej historii, tradycji i kultury, którą reprezentują – czyli tego dziedzictwa, które łączy wszystkich Polaków, niezależnie od tego, gdzie mieszkają.

Patriotyczne uroczystości

Polonia ze środkowo-zachodniej części Florydy w celu uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja spotka się 5 maja 2019 r. przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki w Williams Park w St. Petersburg. Organizatorem uroczystości, jak każdego roku, jest Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Tampa Bay, który jest także fundatorem tego wzniesionego w 2000 roku pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Ceremonia rozpocznie się o godz. 11:00. Tego samego dnia, po południu, w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbędzie się zabawa wiosenna z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Dzień wcześniej – w sobotę, 4 maja – patriotyczna akademia odbędzie się w klubie Polonia, Inc. w St. Petersburg. Po części oficjalnej przewidziany jest obiad. Na piknik majowy, podczas którego polonijne dzieci przedstawią patriotyczną akademią poświęconą Konstytucji 3 Maja, zaprasza na Polanę w Bunnell 28 kwietnia Klub Korona. Również Polonia w Orlando zamierza uczcić 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademia z tej okazji odbędzie się 12 maja w sali przy kościele św. Józefa w Orlando, a w programie są: prezentacja historyczna, polskie tańce ludowe i narodowe, poezja, polskie pieśni patriotyczne.

Mamy nadzieję, że na łamach „Białego Orła” oraz na naszym portalu www.bialyorzel24.com uda nam się Państwu zrelacjonować te obchody.

JS

wróć

Fotorelacje

Dwie wizyty kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jego dwie wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, które odbył jeszcze jako kardynał. Kardynał Karol Wojtyła dużo podróżował. Odwiedzając wiele miejsc na mapie świata, zawitał także do Duchowej Stolicy Polonii, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w 1969 oraz 1976 roku. Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com