Prezes Polskiego...

„Chcemy przyciągnąć polskie organizacje”

04-06-2019

10 marca br. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbyły się wybory władz klubu. Na kolejną 2-letnią kadencję prezesa został wybrany dotychczasowy szef ośrodka Michał Bąk. „Biały Orzeł” zapytał go m.in. o sytuację w klubie i najbliższe plany.

 

„Biały Orzeł”: 10 marca br. był Pan jedynym kandydatem na prezesa Polskiego Centrum w Clearwater...

Michał Bąk (prezes Polskiego Centrum w Clearwater): Niestety tak, dlatego nie czuję się za bardzo zwycięsko. Najwyraźniej nie ma chętnych, żeby coś takiego robić (śmiech).

Jak Pan ocenia swoje dotychczasowe, ponad 2-letnie, szefowanie klubowi? Udało się zrobić wszystko, co Pan planował?

Nie, nie zawsze da się wszystko zrobić. Dużo udało się zrobić, ale pewne rzeczy trzeba było odłożyć na później. Po prostu nie ma albo warunków, albo chętnych, albo pomocy czy funduszy. Na przykład w tej chwili ogłosiliśmy, że mamy donację w postaci płytek na remont jednej łazienki. Ale już drugi miesiąc nikt się nie zgłasza, żeby wykonać tę pracę – ani za darmo, ani nawet za pieniądze. Niestety tak to wygląda... Planowaliśmy też remont dachu, ale nie dostaliśmy takich kontraktów, jakich oczekiwaliśmy. Albo cena jest za duża, albo metoda nie ta, co byśmy chcieli. Nie dokończyliśmy też przeróbki baru, ale pracujemy nad tym. Centrum było kupione 24 lata temu i obecnie niektóre rzeczy albo są już przestarzałe, albo zaczynają się psuć. Dlatego trzeba włożyć dużo pracy przy budynku, żebyśmy mogli być z tego ośrodka dumni.

Rozumiem, że te wszystkie rzeczy będzie chciał Pan zrobić w tym roku...

Tak, próbujemy dalej. Ale sytuacja jest taka, że pracy na budowach na Florydzie jest teraz dużo, a ludzi jest mało. Ktoś, kto ma fach w ręku, od razu ma tu bardzo dużo pracy.

A jak wyglądają finanse klubu?

Finansowo stoimy bardzo dobrze. Wydaliśmy co prawda sporo na klimatyzację, ale nie widzę problemu. Jak tylko zacznie się sezon, wystartujemy z organizacją zabaw. Mieliśmy ostatnio bardzo dużo ludzi na koncercie Lady Pank, co pokazało, że wokół nas jest wielu Polaków. Nie mamy za dużo członków (obecnie ponad 300), a młodzi ludzie uważają, że oni nie potrzebują członkostwa, bo jak chcą przyjść, to i tak sobie przyjdą. I to jest błędne założenie, bo w USA jest tak, że jeśli chce się cokolwiek załatwić jako organizacja, to pierwsze pytanie od Amerykanów brzmi: ilu macie członków? Jeżeli ja mówię, że mamy 300, to się zastanawiają, ale jakbym powiedział 600, to rozmowa wygląda już wtedy inaczej. Amerykanie patrzą na statystyki – skoro masz wielu członków, to możesz dużo załatwić i masz duży wpływ na to, co się wokół dzieje.

To może potrzebna jest kampania proczłonkowska wśród Polonii?

No właśnie zastanawiamy się nad tym, jak to zrobić. Średnia wieku naszych członków jest wysoka – ponad 60 lat – a młodzi, jak już powiedziałem, uważają, że bez członkostwa mogą do nas zawsze przyjść. Ze składek mamy 50 dolarów od członka na rok, co pozwala jedynie pokryć koszty biuletynu, a członkowie często otrzymują od 5 do 15 dolarów zniżki na wejściówki na nasze imprezy.

Wspomniał Pan o koncercie Lady Pank w Polskim Centrum. Padł rekord frekwencji?

Tak, było ponad 600 osób, podobnie jak kilkanaście lat temu, gdy grał u nas Michał Wiśniewski. Salę mamy dużą, więc wszystko odbyło się bez problemu.

Ten koncert przyciągnął chyba także tę młodszą Polonię...

Co pokazało, ile jest młodych Polaków wokoło klubu. Jest ich po prostu bardzo dużo. Jeśli dodać naszych seniorów, którzy na tym koncercie akurat nie byli, to łącznie mamy ponad 1,000 ludzi. A to przecież na pewno nie są jeszcze wszyscy!

Jakie ma Pan plany jako nowy prezes na najbliższe miesiące?

Chcemy dalej usprawniać nasz ośrodek – konstrukcje, przebudowy, malowania itp. Udało się to na sali, gdzie wymieniliśmy cały sufit, światła i elektrykę. To było kosztowne, ale warte tego, bo mamy całkiem nowy wygląd sali. Teraz działamy nad resztą budynku i na zewnątrz. Zobaczymy, na co wystarczy pieniędzy i ile osób będzie chciało pomóc. Chcemy też, by polskie organizacje, które działają w naszym regionie, miały swoją siedzibę w Polskim Centrum. Seniorzy, polska szkoła i Związek Inżynierów już mają i chcielibyśmy aby dołączyli do nas teraz Amerykański Instytut Polskiej Kultury i Koło Podhalan. Oni organizują u nas zabawy i chcielibyśmy, aby oficjalnie mieli u nas siedzibę. Wtedy nasz klub będzie prawdziwym centrum polskich organizacji.

A jeśli chodzi o imprezy?

Rozmawiamy z kilkoma osobami na temat ciekawych koncertów, ale nie mogę mówić o kogo chodzi, bo nie chcę zapeszyć.

Jeszcze w tym roku?

Tak, mamy w planach dwa takie koncerty w tym roku. Poza tym chcemy ponownie zorganizować konkurs Miss Polonia Florydy. Mamy już pozwolenie od organizatorów konkursu ogólnokrajowego. Oczywiście nie zabraknie też uroczystości rocznicowych, patriotycznych. Zastanawiamy się nad tym, co zrobić, żeby były one jeszcze lepsze niż do tej pory.

Dziękuję za rozmowę.  

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com