17 marca 2019 roku...

Zaprzysiężenie nowego zarządu klubu Sobieski w Greenacres

04-02-2019

17 marca 2019 roku został zaprzysiężony nowy zarząd Amerykańsko-Polskiego Klubu „Sobieski” w Greenacres na Florydzie. Pięknie udekorowana sala kryształowa gościła członków klubu wraz z osobami towarzyszącymi oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionego klubu Polonez z Fort Lauderdale. Mirosław Cieślak, który przez ostatnie dwa lata piastował stanowisko prezydenta klubu Sobieski, podziękował wszystkim za włożony trud oraz wręczył kwiaty i upominki. Po oficjalnej ceremonii zaprzysiężenia podano pyszny obiad, a następnie do tańca zagrał zespół R&B, czyli Roman i Bożena.

Nowym prezydentem klubu została Beata Paszkiewicz (dotychczasowa wiceprezydent), natomiast funkcję wiceprezydenta objął Jerzy Tabor Junior. Finansami klubu zajmie się Sławomir Niemyński, klubową kasą Mirosław Cieślak (dotychczasowy prezydent), korespondencją Jerzy Tabor Senior, sprawozdaniami z zebrań Bożena Prus, wynajmem sal Edward Rus, barem Jolanta Bertolotti, imprezami Albert Stępniak, kuchnią Jolanta Idzikowski, wydziałem gospodarczym Małgorzata Rydzewska, a obsługą budynku i otaczających terenów Sławomir Duchnowski.

A jakie są plany na tę kadencję? O to „Biały Orzeł” pyta Beatę Paszkiewicz, nową prezydent klubu Sobieski.

Jakie plany ma Pani na następną kadencję?

Będziemy kontynuować to, co rozpoczął poprzedni zarząd, czyli przede wszystkim szerzyć polską kulturę w tym pięknym zakątku na Ziemi, jakim jest południowa Floryda. Chciałabym podziękować Mirkowi Cieślakowi za serce i pracę, którą włożył przez ostatnie dwa lata w przygotowanie tak wspaniałego gruntu do pracy dla mnie i nowych członków zarządu. Nie mogę tu pominąć żony Mirka, naszej koleżanki Asi Cieślak, bez której wsparcia i wyrozumiałości nasz prezydent nie byłby w stanie poświęcić tyle prywatnego czasu na pracę w klubie. Asia nie tylko wspierała męża, ale również przez ostatnie lata włożyła bardzo dużo pracy i serca w naszą działalność. W zeszłym roku zorganizowaliśmy aż 25 imprez polonijnych i za każdym razem chcemy to robić coraz lepiej. Oczywiście planujemy też dokonać niezbędnych remontów i unowocześnić budynek klubu. Rewolucji nie będzie, ale za to daleko posunięta ewolucja i przygotowanie klubu do uroczystych obchodów 60-lecia istnienia klubu w listopadzie bieżącego roku.

W jaki sposób udało się zorganizować aż 25 imprez w zeszłym roku?

To zasługa przede wszystkim doskonałego i świetnie zgranego zespołu. To oddani klubowi ludzie, którzy nie szczędzą czasu ani wysiłku w przygotowaniach. Każdy przychodzi w wolnej chwili pomóc, po pracy, często zostawiając własne obowiązki domowe na boku. Czasami sama się zastanawiam: jak my w ogóle dajemy radę to wszystko ogarnąć...? (uśmiech).

Jakiego rodzaju imprezy planujecie?

Będą oczywiście najrozmaitsze imprezy muzyczne, taneczne, teatralne, kulturalne, kulinarne... każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Gramy przeróżną muzykę: od disco polo, poprzez klasycznego rocka aż do bluesa i muzyki poważnej. Z kolei na scenach klubu wystąpią zarówno teatry będące u nas gościnnie, jak również nasi polscy lokalni artyści z różnorodnym repertuarem. Miłośników zabawy na świeżym powietrzu zapraszamy na biwaki, ogniska i pikniki.

Co nowego wniesie Pani w ciągu następnej kadencji?

Pragnieniem moim jest, by klub Sobieski rozszerzał swoją działalność jako kolebka spotkań wszystkich pokoleń Polaków zamieszkałych w południowej Florydzie, a jest nas tutaj niemało. Chciałabym, by nasze polskie dzieci i młodzież zarówno urodzone tu, na ziemi amerykańskiej, jak i przybyłe z Polski, czuły się w naszym klubie jak w rodzinnym domu. To one są przyszłością tego klubu! Dla mnie nie ma bardziej wzruszającego momentu jak występy naszych najmłodszych na klubowej scenie, recytujących pięknie polskie wiersze i śpiewających polskie piosenki, często wystrojone w nasze polskie stroje ludowe. Serce raduje taki widok i łezka kręci się w oku. Zapraszam wszystkich do przybywania do klubu Sobieski i dołączania w nasze szeregi.

Czy zamierzacie otworzyć się również na lokalną, nie-polonijną społeczność?

Polska kultura znana jest na całym świecie, ale chcielibyśmy promować naszą kulturę także wśród innych narodowości zamieszkujących południową Florydę. Kuchnia polska słynie z doskonałych potraw i oczywiście przez cały czas chodzi mi po głowie promocja polskiej kultury i kuchni poza Polonią. Chcielibyśmy rozpowszechnić klubowe pikniki wśród lokalnych społeczności. Na każdy z nich przychodzi około pięciuset przedstawicieli Polonii, a my z chęcią witamy wszystkich.

Czy jako prezydent klubu będzie Pani osobiście nadzorować wszelkie prace?

Tak, oczywiście, jest to jeden z moich obowiązków, niemniej jednak osoby odpowiedzialne za poszczególne funkcje posiadają już doświadczenie w wykonywaniu swoich zadań, to trochę tak jak premier i jego ministrowie. Mam absolutne zaufanie do mojego dziesięcioosobowego „rządu” i moich „ministrów”. Znamy się często długie lata i rozumiemy się bez słów. A to jest kluczem do sukcesu klubu Sobieski!

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com