Wieczór przygotował...

Niezwykły wieczór poetycko-muzyczny „Pegaz Dęba, czyli z poezją na Ty” w Klubie Sobieski w Greenacres

03-07-2019

W piątkowy wieczór, 22 lutego, w Polskim Klubie Sobieski w Greenacres na Florydzie odbył się wieczór muzyczno-poetycki pt. „Pegaz Dęba, czyli z poezją na Ty”. Wieczór przygotował i poprowadził popularny wśród lokalnej Polonii muzyk i aktor Jerzy Tabor.

Na program tego interesującego spotkania złożyły się wiersze Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Edwarda Stachury, Marka Niemca i Marty Kisielewicz. Celem spotkania było wzbudzenie zainteresowania poezją, pokazanie słuchaczom, że poezja jest ciekawa, rozwija wyobraźnię i pomaga znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas wszystkich pytania dotyczące przemijania i sensu życia, narodzin i śmierci.

Jerzy Tabor zaprezentował rymowany epos o sumeryjskim herosie Gilgameszu, hinduską „Mahabharatę”, „Iliadę” i „Odyseję”, twórczość ekstatycznych perskich poetów Rumiego i Hafiza, sonety Szekspira i polską poezję międzywojenną, aż dotarł do współczesnych wierszy Marty Kisielewicz, Marka Niemca, Zbigniewa Herberta oraz laureatów nagrody Nobla Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Artyście udało się połączyć muzykę i poezję w udaną całość. Spotkanie było prowadzone z humorem, wartko i interesująco. W programie gościnnie wystąpiła świetna interpretatorka wierszy Marilyn Valant oraz Bożena Prus, która z wielkim wyczuciem zaśpiewała utwory Osipa Mandelsztama, Juliana Tuwima i Mateusza Święcickiego.

Publiczność dopisała, aż trzeba było dostawiać krzesła, żeby wszystkich pomieścić. To jeszcze jeden dowód na to, jak wielkie jest zapotrzebowanie na rozrywkę na dobrym poziomie. W przygotowaniu jest już następny program rozrywkowy „Róbmy Swoje” i monodram „Nie masz cwaniaka..., czyli król życia” oparty na życiu i piosenkach Stanisława Grzesiuka.

Krystyna Teller, opr. JS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1085.html

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com