Walter Gołębiewski...

Polonia na Florydzie żegna premiera Jana Olszewskiego

02-10-2019

– Z wielkim żalem i bólem odebrałem wiadomość o śmierci wybitnego polskiego polityka i męża stanu śp. premiera RP mecenasa Jana Olszewskiego – napisał 8 lutego w imieniu Zarządu i Członków Światowej Rady Badań nad Polonią Wiesław Walter Gołębiewski. Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy przyjaźnił się z byłym premierem przez wiele lat.

„Mecenas Jan Olszewski to jeden z niewielu polskich polityków w powojennej polskiej rzeczywistości, którego można i należy wspominać jako symbol odwagi, honoru i wielkiej godności. Wszyscy znamy Jego wspaniały patriotyczny życiorys i wielki wysiłek, jaki podejmował dla wolności i naprawy Rzeczypospolitej, najpierw jako żołnierz Szarych Szeregów w Powstaniu Warszawskim 1944, a później jako publicysta, polityk i mąż stanu” – napisał w specjalnym liście Gołębiewski.

Znany działacz polonijny wspomina też pamiętne przemówienie premiera Olszewskiego w Sejmie RP w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, czyli w dniu odwołania jego rządu. – Powiedział wówczas: „jak ten nocny koszmar w tej sali sejmowej RP wreszcie się dla mnie skończy, mam jedno tylko życzenie, abym idąc ulicami Warszawy mógł patrzeć prosto w oczy jej mieszkańcom” – pisze Gołębiewski, a posłów, którzy dokonali „nocnej zmiany”, nazywa „zdrajcami i agentami”.

Z mecenasem Janem Olszewskim przyjaźniłem się przez wiele lat. Uczestniczył w naszych patriotycznych konferencjach i dużo się od Niego nauczyłem. Przez wiele lat był Honorowym Członkiem Światowej Rady Badań nad Polonią. Często w naszych rozmowach mówiłem Mu, że za swoją życiową działalność polityczną dla ojczyzny może Polakom kochającym wolność i niepodległość patrzeć prosto w oczy nie tylko w Warszawie, ale na całym świecie. Cześć Jego Pamięci. Głębokie Kondolencje Składamy Małżonce śp. Pana Premiera Rządu RP Jana Olszewskiego – zakończył swój list Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Zachodniej Florydy.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Ponad trzy tysiące wiernych przybyło pieszo do Amerykańskiej Częstochowy w niedzielę 11 sierpnia przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi mieszkający w różnych stanach USA przybyli do Domu Matki w Doylestown, PA w 3 pielgrzymkach: z Great Meadows, NJ, z Trenton, NJ oraz z Filadelfii, PA. Fot. Christopher Anc, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com