Międzynarodowy Bal...

Zbliża się 47. Międzynarodowy Bal Polonaise

12-19-2018

„Polak, Węgier – dwa bratanki” – tym znanym porzekadłem kierowali się organizatorzy 47. Międzynarodowego Balu Polonaise w Miami. Najbliższa edycja słynnego balu Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej odbędzie się w dniach 9-10 lutego 2019 roku w Eden Roc Hotel w Miami Beach, a celebrowana będzie na nim przyjaźń polsko-węgierska.

Bilety na 47. Bal można zamawiać na stronie internetowej organizatora – www.ampolinstitute.org. Może to być świetny pomysł na świąteczny prezent, tym bardziej, że termin specjalnej oferty został wydłużony przez Instytut do 31 grudnia 2018 roku.

Pełna lista gości specjalnych balu będzie znana w styczniu. Wiadomo już, że wezmą w nim udział senator Anna Maria Anders, pełnomocnik prezesa rady ministrów do spraw dialogu międzynarodowego; konsul Węgier Petra Schmitt; wicemarszałek Senatu Adam Bielan; Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; Rafał Szymański, kapitan żaglowca Dar Młodzieży oraz Janusz Zarębski, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Tradycyjnie podczas balu zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia, w tym dwa złote medale. Jeden z nich odbierze Alicja Bachleda-Curuś – aktorka, która zagrała między innymi w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy. Drugi złoty medal powędruje do Beaty Drzazgi – właścicielki firmy z branży medycznej BetaMed, która zatrudnia około 3 tysięcy pracowników i opiekuje się ponad 5 tysiącami pacjentów.

Ambasador RP Piotr Wilczek wręczy nagrodę „Amicus Poloniae” – „Przyjaciel Polski” światowej sławy pianiście Kevinowi Kennerowi za zasługi w dziedzinie rozwoju stosunków polsko-amerykańskich, w tym w popularyzacji osiągnięć polskiej kultury, a w szczególności muzyki Chopina i Paderewskiego oraz promocji Polski w Ameryce.

Przy okazji 47. Międzynarodowego Balu Polonaise odbędą się imprezy towarzyszące. Jedną z nich będzie, w dniach 7-8 lutego 2019 roku, kolejna edycja Kongresu 60 Milionów. Wezmą w nim udział polonijni działacze, biznesmeni, eksperci i dziennikarze. Tematami paneli będą m.in. przyszłość stosunków polsko-amerykańskich, handel między Polską, USA a Ameryką Łacińską czy promocja polskiej kultury w Ameryce.

8 lutego 2019 roku do brzegu Miami przybije Dar Młodzieży, czyli żaglowiec, który 20 maja br. wypłynął z Gdyni w Rejs Niepodległości. Statek ma odwiedzić łącznie 22 porty w 18 państwach na całym świecie, w tym Panamę, gdzie w styczniu 2019 roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży. – W dniach od 8 do 11 lutego na pokładzie żaglowca odbędą się specjalne przyjęcia, a ponadto jego kapitan i załoga będą gościć na naszym balu – mówi Beata Paszyc, dyrektor wykonawczy Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami.

opr. ar


„Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki, oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi” – to słynne XVI-wieczne powiedzenie jest hołdem dla tysiąca lat przyjaźni, jaka istniała i wciąż istnieje pomiędzy Polską a Węgrami. Ten długoletni sojusz jest wyjątkowy i zawiera świadectwa wielkiego zaufania pomiędzy dwoma krajami. Na przestrzeni wieków obydwa narody wspólnie walczyły o granice swoich państw. Łączyły je wspólne interesy, styl życia, demokracja, narodowy temperament, jak i wydarzenia, które przeszły do historii. Już od czasów średniowiecza rządzący obu krajów wiedzieli, że braterstwo w walce będzie wielką korzyścią nie tylko na frontach wojen, ale również przy wymianie pomysłów i rozwoju umiejętności.

„Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splątały się i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia.” – Stanisław Worcell, 1849

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com