Międzynarodowy Bal...

Zbliża się 47. Międzynarodowy Bal Polonaise

12-19-2018

„Polak, Węgier – dwa bratanki” – tym znanym porzekadłem kierowali się organizatorzy 47. Międzynarodowego Balu Polonaise w Miami. Najbliższa edycja słynnego balu Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej odbędzie się w dniach 9-10 lutego 2019 roku w Eden Roc Hotel w Miami Beach, a celebrowana będzie na nim przyjaźń polsko-węgierska.

Bilety na 47. Bal można zamawiać na stronie internetowej organizatora – www.ampolinstitute.org. Może to być świetny pomysł na świąteczny prezent, tym bardziej, że termin specjalnej oferty został wydłużony przez Instytut do 31 grudnia 2018 roku.

Pełna lista gości specjalnych balu będzie znana w styczniu. Wiadomo już, że wezmą w nim udział senator Anna Maria Anders, pełnomocnik prezesa rady ministrów do spraw dialogu międzynarodowego; konsul Węgier Petra Schmitt; wicemarszałek Senatu Adam Bielan; Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; Rafał Szymański, kapitan żaglowca Dar Młodzieży oraz Janusz Zarębski, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Tradycyjnie podczas balu zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia, w tym dwa złote medale. Jeden z nich odbierze Alicja Bachleda-Curuś – aktorka, która zagrała między innymi w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy. Drugi złoty medal powędruje do Beaty Drzazgi – właścicielki firmy z branży medycznej BetaMed, która zatrudnia około 3 tysięcy pracowników i opiekuje się ponad 5 tysiącami pacjentów.

Ambasador RP Piotr Wilczek wręczy nagrodę „Amicus Poloniae” – „Przyjaciel Polski” światowej sławy pianiście Kevinowi Kennerowi za zasługi w dziedzinie rozwoju stosunków polsko-amerykańskich, w tym w popularyzacji osiągnięć polskiej kultury, a w szczególności muzyki Chopina i Paderewskiego oraz promocji Polski w Ameryce.

Przy okazji 47. Międzynarodowego Balu Polonaise odbędą się imprezy towarzyszące. Jedną z nich będzie, w dniach 7-8 lutego 2019 roku, kolejna edycja Kongresu 60 Milionów. Wezmą w nim udział polonijni działacze, biznesmeni, eksperci i dziennikarze. Tematami paneli będą m.in. przyszłość stosunków polsko-amerykańskich, handel między Polską, USA a Ameryką Łacińską czy promocja polskiej kultury w Ameryce.

8 lutego 2019 roku do brzegu Miami przybije Dar Młodzieży, czyli żaglowiec, który 20 maja br. wypłynął z Gdyni w Rejs Niepodległości. Statek ma odwiedzić łącznie 22 porty w 18 państwach na całym świecie, w tym Panamę, gdzie w styczniu 2019 roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży. – W dniach od 8 do 11 lutego na pokładzie żaglowca odbędą się specjalne przyjęcia, a ponadto jego kapitan i załoga będą gościć na naszym balu – mówi Beata Paszyc, dyrektor wykonawczy Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami.

opr. ar


„Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki, oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi” – to słynne XVI-wieczne powiedzenie jest hołdem dla tysiąca lat przyjaźni, jaka istniała i wciąż istnieje pomiędzy Polską a Węgrami. Ten długoletni sojusz jest wyjątkowy i zawiera świadectwa wielkiego zaufania pomiędzy dwoma krajami. Na przestrzeni wieków obydwa narody wspólnie walczyły o granice swoich państw. Łączyły je wspólne interesy, styl życia, demokracja, narodowy temperament, jak i wydarzenia, które przeszły do historii. Już od czasów średniowiecza rządzący obu krajów wiedzieli, że braterstwo w walce będzie wielką korzyścią nie tylko na frontach wojen, ale również przy wymianie pomysłów i rozwoju umiejętności.

„Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splątały się i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia.” – Stanisław Worcell, 1849

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com