I edycja Festiwalu Polskich Filmów w Miami

12-01-2018

Organizatorem...
Gościem Honorowym...
Publiczność...

W dniach 15-17 listopada 2018 roku w Miami Beach Cinematheque odbył się pierwszy Festiwal Polskich Filmów. Celem wydarzenia jest promocja polskiego kina i polskiej kultury w Miami i okolicach. Gościem Honorowym był aktor i reżyser Andrzej Seweryn. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Polish Film Festival Miami. Finansowo festiwal wsparli m.in. Amerykański Instytut Kultury Polskiej i Departament Kultury miasta Miami.

„Biały Orzeł”: Skąd pomysł na organizację Festiwalu Polskich Filmów w Miami?

Eva Baker (dyrektor Festiwalu Polskich Filmów w Miami): Do Miami przeprowadziłam się 4 lata temu z Los Angeles, gdzie pomagałam jako wolontariuszka przy Festiwalu Polskich Filmów. Pomagałam nie tyle przy organizacji samego festiwalu jako wydarzenia, lecz w sprawach marketingowo-promocyjnych. Sama bowiem pracuję w reklamie, więc mam tu jakieś doświadczenie w druku, dystrybucji czy kampanii reklamowej.

I postanowiła Pani przenieść ten festiwal na grunt Miami...

Tak. Jak się okazało 4 lata temu, w Miami brak jest wielu rzeczy, które są np. w Los Angeles czy Nowym Jorku. Jedną z nich był festiwal polskich filmów, a poznając tutejszą Polonię wiedziałam, że i tu jest na to potencjał. Zebrałam więc kilka osób i założyliśmy organizację non-profit – Polish Film Festival Miami. Od razu ubiegaliśmy się o dotację w różnych instytucjach, choć jest to trudna sprawa na początku. Dostaliśmy aprobatę i dotację z miasta, dzięki czemu mogliśmy zacząć organizować festiwal. Zaczęliśmy od znalezienia odpowiedniego kina – Miami Beach Cinematheque – kameralne, bardzo prestiżowe kino w samym centrum South Beach. Kolejną ważną rzeczą było ściągnięcie gościa honorowego z Polski, który przyciągnie publiczność i da nam prestiż. Zaprosiliśmy Andrzeja Seweryna już w marcu, dzięki czemu mógł ustawić sobie grafik na jesień.

Jakie filmy zostały wyświetlone i jaką cieszyły się popularnością?

Zaprezentowaliśmy 4 filmy. Festiwal rozpoczęliśmy filmem „Ostatnia rodzina”, a zakończyliśmy „Ziemią obiecaną”, z uwagi na obchodzone w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości. W obu tych filmach zagrał Andrzej Seweryn, który w tym roku obchodzi 50-lecie pracy twórczej. Ponadto wyświetliliśmy nominowaną do Oscara „Zimną wojnę” oraz film „Luksus. Prosta historia”. To był trafny wybór, ponieważ sala była wypełniona po brzegi na wszystkich 5 pokazach. Nawet musieliśmy dostawiać krzesła (śmiech).

Przyszła tylko Polonia czy byli też Amerykanie?

Te dane jeszcze sprawdzamy, ale w większości była to jednak Polonia. Poza tym byli to członkowie Miami Beach Cinematheque – organizacji non-profit, która działa tu od lat i ma swoją widownię. Muszę podkreślić, że przyjechały osoby z całej południowej Florydy – z jednej strony z Vero Beach, a z drugiej z Naples.  

Czy poza Andrzejem Sewerynem jakieś znane osobistości zaszczyciły festiwal swoją obecnością?

Była też obecna reżyserka filmu dokumentalnego „Luxus. Prosta historia” Agnieszka Mazanek. Przyleciała z Polski, ponieważ to właśnie na naszym festiwalu była premiera jej filmu w Stanach Zjednoczonych. Byli też lokalni artyści związani z tą produkcją. Gościem festiwalu była również Katarzyna Kubacka-Seweryn – pedagog, producentka wydarzeń artystycznych, prezes Fundacji Sztuki Taki Jestem.

Czyli można powiedzieć, że już I edycja festiwalu okazała się sukcesem...

Zdecydowanie tak! Wszystkie bilety się sprzedały i – jak usłyszałam – był to najlepiej zorganizowany festiwal, jaki odbył się w tym kinie. Wszystko było dopięte na ostatni guzik i ekipa, która nigdy nie organizowała takiego festiwalu, wywiązała się z tego w każdym aspekcie.

Kiedy zatem odbędzie się druga edycja festiwalu?

Mamy już zarezerwowany termin i już nad nią działamy. Odbędzie się podczas weekendu przed Świętem Dziękczynienia w przyszłym roku. Oczywiście zapraszamy do współpracy polonijne instytucje i biznesy. Po więcej informacji o nas zapraszam na stronę internetową www.pffmiami.com.  

Dziękuję za rozmowę.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com