35-lecie Korony w Palm Coast

11-26-2018

Poza pamiątkowymi...
W jubileuszowym...
Prezes klubu Marcin...
Zarząd oraz...
Bal z okazji...
Żeby się ktoś...

17 listopada 2018 roku Klub Korona w Palm Coast świętował swoje 35-lecie. Z tej okazji w sali parafialnej przy polskim Kościele św. Maryi odbył się jubileuszowy Bal Polonijny. Powstało też nowe wydanie polonijnej kroniki na DVD.

Na balu pojawiło się kilkadziesiąt osób, głównie członkowie Korony. Na początek podano obiad, a później głos zabrał prezes klubu Marcin Waszkiewicz. Mówił o patriotyzmie i polskości oraz o wartościach kultywowania polskiej mowy i polskich tradycji na emigracji. Dziękował też aktywnym członkom Polonii za ich pracę, poświęcenie i zaangażowanie, wręczając tym najbardziej zasłużonym wyróżnienia. Poza pamiątkowymi dyplomami, wyróżnieni działacze otrzymali również gromkie brawa. Jednym z nich był sam prezes Waszkiewicz.

Obecny na balu był m.in. wiceprezes Korony Jerzy Dubik, który z powodu ciężkiej choroby przez ponad rok nie brał udziału w polonijnych imprezach. – To bardzo istotna postać w historii naszej Polonii w Koronie – mówi Małgorzata Świerczyńska-Holik, rzecznik klubu w Palm Coast. – Wiele wspaniałych wydarzeń, jak chociażby zakup naszej Polanki, było możliwych dzięki jego pracy, staraniom i oddaniu dla organizacji. Dlatego też zarząd oraz członkowie zdecydowali o nagrodzeniu Jerzego Dubika i nadaniu mu tytułu Członka Honorowego Polonia Society of Korona – dodaje. Był to bardzo podniosły moment, a podczas wręczania dyplomu wszyscy wstali i bili brawo wiceprezesowi za jego lata pracy dla Polonii. Później przyszedł czas na zabawę przy muzyce DJ DU i DJ Andrzeja.

Pierwsze założycielskie spotkanie Klubu Korona odbyło się w styczniu 1982 roku. Załatwianie formalności związanych z zarejestrowaniem organizacji w urzędach stanu Floryda zajęło cały rok, dlatego oficjalna data powstania Polonia Society of Korona to 23 marca 1983 roku. Celem organizacji od początku jej istnienia było kultywowanie mowy ojczystej, kultury i tradycji narodowej, zaś nazwa stowarzyszenia zrodziła się z inicjatywy Pauliny Korzon, jednej z pierwszych jej członków.

* * *

Dzień po świętowaniu 35-lecia w Koronie odbyły się wybory zarządu klubu na kadencję 2019/20. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja wyborcza w składzie: przewodnicząca Alina Radwanski oraz członkowie: Andrzej Charubin i Janusz Szymula. Po podliczeniu głosów ogłoszono skład nowego zarządu. Przedstawia się on następująco: prezes Marcin Waszkiewicz, wiceprezes Grace Brudz, księgowa Bożena Rybski, sekretarka finansowa Mika Biliński, sekretarka Małgorzata Holik, chorąży Włodzimierz Krupiński, rewidenci: Elżbieta Majewski, Alicja Kobyliński i Andrzej Skalowski. Zmiany nastąpiły zatem jedynie na stanowiskach wiceprezesa oraz jednego rewidenta.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com