Błogosławieństwa...

Polonijne dożynki w Clearwater

10-07-2018

23 września 2018 roku w Clearwater odbyły się polonijne dożynki. Zorganizowały je: Polskie Centrum im. Jana Pawła II, Klub Polonia oraz Polska Misja Miłosierdzia Bożego w St. Petersburg. Wspólna impreza już po raz drugi okazała się sukcesem.

Dożynki rozpoczęły się o godz. 13 w kościele św. Pawła w St. Petersburg, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta z tradycyjnym błogosławieństwem darów i dożynkowego wieńca.

Główna część uroczystości dożynkowych odbyła się w Polskim Centrum w Clearwater. – Mieliśmy dużo gości. Sprzedaliśmy ponad 430 biletów, a ponadto mieliśmy zaproszonych gości i obsługę. Było pięknie, bo było dużo osób lokalnych, jak i przyjezdnych – mówi prezes Polskiego Centrum Michał Bąk.

W audytorium klubu, po przywitaniu i zaśpiewaniu okazyjnych piosenek, nawiązujących do dożynek, na salę wkroczył tradycyjny orszak z pięknym wieńcem oraz darami z tegorocznych plonów. Zostały one ułożone na stole w centralnej części audytorium i poświęcone przez księdza.

Przynosimy dziś owoce ziemi i pracy rąk ludzkich, za które chcemy Panu Bogu podziękować. Możemy powiedzieć, że dzięki pracy rolników Chrystus staje się obecny wśród nas pod postaciami eucharystycznymi. Z nim podziękujmy Ojcu niebieskiemu za tegoroczne plony. Będziemy również prosić, aby były sprawiedliwie rozdzielone między wszystkich. (…) Pobłogosław te wieńce żniwne, owoce i warzywa. Spraw Panie, aby nikomu w tym roku nie brakło pożywienia – mówił ksiądz doktor Andrzej Gorczyca.

Później podano uroczysty obiad, zaś wieczorem, w ramach dożynek, odbyła się zabawa przy muzyce na żywo w wykonaniu zespołu Sweet Harmony.

Autorkami dożynkowego wieńca były panie Lucyna Banasiak oraz Lucyna Bill. – Najpierw robię szkielet. Pomagam sobie patrząc do komputera jak wyglądają wieńce. Zresztą mam w głowie jakiś artyzm i jak coś zobaczę, to potrafię to zrobić – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Lucyna Banasiak, absolwentka Liceum Plastycznego w Lublinie, która wykonuje także stroje dla lalek historycznych. – Tym razem było mi trudniej, bo nie było już aluminiowych drutów, które się bardzo ładnie i łatwo układają. Zaczęłam więc kombinować coś innego. Poszłam do sklepu pogrzebowego i nabyłam stojaczki do składania wieńców i wiązanek w kształcie serca. Dołożyłam do nich dwa pręty, pomalowałam deseczki małych schodów na złoty kolor i wstawiłam figurę papieża Jana Pawła II. Na górę dałam natomiast koronę z krzyżem – opowiada.

Naturalne zboża pani Banasiak zamówiła przez internet. – To się pięknie klei po trzy kłosy, układa się piękne rozety, a w środek daje się mak. Prace trwały jakieś 3-4 dni – ocenia autorka wieńca, która jednak sama nie mogła wziąć udziału w dożynkach.

Dożynki Polskie Centrum w Clearwater organizuje co roku od samego początku istnienia klubu. – W tym roku po raz drugi zorganizowaliśmy je wspólnie z Polską Misją oraz Klubem Polonia w St. Petersburg – mówi prezes Michał Bąk. Jak podkreśla, wśród członków i sympatyków tych organizacji są osoby, które pochodzą z polskiej wsi i same miały do czynienia z pracą na roli. – To jest nasza polska tradycja i nawet jeśli ktoś jest z miasta, to musi jeść i żyje dzięki rolnikowi (śmiech). Wszyscy na co dzień potrzebujemy przecież chleba – dodaje.

Lokalna Polonia uwielbia dożynki. – Polacy chętnie na nie przychodzą, bo to jest jednak ciekawa impreza i fajna okazja, by spotkać znajomych i się zabawić. Niektórzy mają wspomnienia, bo kiedyś jeździli do babci czy dziadka na wieś, inni do rodziców, a jeszcze inni się z tego wywodzą. Tego dnia wszyscy razem świętują – mówi prezes Bąk.

To jest nasza tradycja, którą co roku się w Polsce obchodzi. My tutaj na Florydzie też oglądamy dożynki w Częstochowie, gdzie przyjeżdżają ludzie z całej Polski. U nas też biorą w nich udział całe rodziny – i młodsi i starsi – dodaje Lucyna Banasiak.

opr. bo


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,983.html

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com