Błogosławieństwa...

Polonijne dożynki w Clearwater

10-07-2018

23 września 2018 roku w Clearwater odbyły się polonijne dożynki. Zorganizowały je: Polskie Centrum im. Jana Pawła II, Klub Polonia oraz Polska Misja Miłosierdzia Bożego w St. Petersburg. Wspólna impreza już po raz drugi okazała się sukcesem.

Dożynki rozpoczęły się o godz. 13 w kościele św. Pawła w St. Petersburg, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta z tradycyjnym błogosławieństwem darów i dożynkowego wieńca.

Główna część uroczystości dożynkowych odbyła się w Polskim Centrum w Clearwater. – Mieliśmy dużo gości. Sprzedaliśmy ponad 430 biletów, a ponadto mieliśmy zaproszonych gości i obsługę. Było pięknie, bo było dużo osób lokalnych, jak i przyjezdnych – mówi prezes Polskiego Centrum Michał Bąk.

W audytorium klubu, po przywitaniu i zaśpiewaniu okazyjnych piosenek, nawiązujących do dożynek, na salę wkroczył tradycyjny orszak z pięknym wieńcem oraz darami z tegorocznych plonów. Zostały one ułożone na stole w centralnej części audytorium i poświęcone przez księdza.

Przynosimy dziś owoce ziemi i pracy rąk ludzkich, za które chcemy Panu Bogu podziękować. Możemy powiedzieć, że dzięki pracy rolników Chrystus staje się obecny wśród nas pod postaciami eucharystycznymi. Z nim podziękujmy Ojcu niebieskiemu za tegoroczne plony. Będziemy również prosić, aby były sprawiedliwie rozdzielone między wszystkich. (…) Pobłogosław te wieńce żniwne, owoce i warzywa. Spraw Panie, aby nikomu w tym roku nie brakło pożywienia – mówił ksiądz doktor Andrzej Gorczyca.

Później podano uroczysty obiad, zaś wieczorem, w ramach dożynek, odbyła się zabawa przy muzyce na żywo w wykonaniu zespołu Sweet Harmony.

Autorkami dożynkowego wieńca były panie Lucyna Banasiak oraz Lucyna Bill. – Najpierw robię szkielet. Pomagam sobie patrząc do komputera jak wyglądają wieńce. Zresztą mam w głowie jakiś artyzm i jak coś zobaczę, to potrafię to zrobić – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Lucyna Banasiak, absolwentka Liceum Plastycznego w Lublinie, która wykonuje także stroje dla lalek historycznych. – Tym razem było mi trudniej, bo nie było już aluminiowych drutów, które się bardzo ładnie i łatwo układają. Zaczęłam więc kombinować coś innego. Poszłam do sklepu pogrzebowego i nabyłam stojaczki do składania wieńców i wiązanek w kształcie serca. Dołożyłam do nich dwa pręty, pomalowałam deseczki małych schodów na złoty kolor i wstawiłam figurę papieża Jana Pawła II. Na górę dałam natomiast koronę z krzyżem – opowiada.

Naturalne zboża pani Banasiak zamówiła przez internet. – To się pięknie klei po trzy kłosy, układa się piękne rozety, a w środek daje się mak. Prace trwały jakieś 3-4 dni – ocenia autorka wieńca, która jednak sama nie mogła wziąć udziału w dożynkach.

Dożynki Polskie Centrum w Clearwater organizuje co roku od samego początku istnienia klubu. – W tym roku po raz drugi zorganizowaliśmy je wspólnie z Polską Misją oraz Klubem Polonia w St. Petersburg – mówi prezes Michał Bąk. Jak podkreśla, wśród członków i sympatyków tych organizacji są osoby, które pochodzą z polskiej wsi i same miały do czynienia z pracą na roli. – To jest nasza polska tradycja i nawet jeśli ktoś jest z miasta, to musi jeść i żyje dzięki rolnikowi (śmiech). Wszyscy na co dzień potrzebujemy przecież chleba – dodaje.

Lokalna Polonia uwielbia dożynki. – Polacy chętnie na nie przychodzą, bo to jest jednak ciekawa impreza i fajna okazja, by spotkać znajomych i się zabawić. Niektórzy mają wspomnienia, bo kiedyś jeździli do babci czy dziadka na wieś, inni do rodziców, a jeszcze inni się z tego wywodzą. Tego dnia wszyscy razem świętują – mówi prezes Bąk.

To jest nasza tradycja, którą co roku się w Polsce obchodzi. My tutaj na Florydzie też oglądamy dożynki w Częstochowie, gdzie przyjeżdżają ludzie z całej Polski. U nas też biorą w nich udział całe rodziny – i młodsi i starsi – dodaje Lucyna Banasiak.

opr. bo


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,983.html

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com