Błogosławieństwa...

Polonijne dożynki w Clearwater

10-07-2018

23 września 2018 roku w Clearwater odbyły się polonijne dożynki. Zorganizowały je: Polskie Centrum im. Jana Pawła II, Klub Polonia oraz Polska Misja Miłosierdzia Bożego w St. Petersburg. Wspólna impreza już po raz drugi okazała się sukcesem.

Dożynki rozpoczęły się o godz. 13 w kościele św. Pawła w St. Petersburg, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta z tradycyjnym błogosławieństwem darów i dożynkowego wieńca.

Główna część uroczystości dożynkowych odbyła się w Polskim Centrum w Clearwater. – Mieliśmy dużo gości. Sprzedaliśmy ponad 430 biletów, a ponadto mieliśmy zaproszonych gości i obsługę. Było pięknie, bo było dużo osób lokalnych, jak i przyjezdnych – mówi prezes Polskiego Centrum Michał Bąk.

W audytorium klubu, po przywitaniu i zaśpiewaniu okazyjnych piosenek, nawiązujących do dożynek, na salę wkroczył tradycyjny orszak z pięknym wieńcem oraz darami z tegorocznych plonów. Zostały one ułożone na stole w centralnej części audytorium i poświęcone przez księdza.

Przynosimy dziś owoce ziemi i pracy rąk ludzkich, za które chcemy Panu Bogu podziękować. Możemy powiedzieć, że dzięki pracy rolników Chrystus staje się obecny wśród nas pod postaciami eucharystycznymi. Z nim podziękujmy Ojcu niebieskiemu za tegoroczne plony. Będziemy również prosić, aby były sprawiedliwie rozdzielone między wszystkich. (…) Pobłogosław te wieńce żniwne, owoce i warzywa. Spraw Panie, aby nikomu w tym roku nie brakło pożywienia – mówił ksiądz doktor Andrzej Gorczyca.

Później podano uroczysty obiad, zaś wieczorem, w ramach dożynek, odbyła się zabawa przy muzyce na żywo w wykonaniu zespołu Sweet Harmony.

Autorkami dożynkowego wieńca były panie Lucyna Banasiak oraz Lucyna Bill. – Najpierw robię szkielet. Pomagam sobie patrząc do komputera jak wyglądają wieńce. Zresztą mam w głowie jakiś artyzm i jak coś zobaczę, to potrafię to zrobić – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Lucyna Banasiak, absolwentka Liceum Plastycznego w Lublinie, która wykonuje także stroje dla lalek historycznych. – Tym razem było mi trudniej, bo nie było już aluminiowych drutów, które się bardzo ładnie i łatwo układają. Zaczęłam więc kombinować coś innego. Poszłam do sklepu pogrzebowego i nabyłam stojaczki do składania wieńców i wiązanek w kształcie serca. Dołożyłam do nich dwa pręty, pomalowałam deseczki małych schodów na złoty kolor i wstawiłam figurę papieża Jana Pawła II. Na górę dałam natomiast koronę z krzyżem – opowiada.

Naturalne zboża pani Banasiak zamówiła przez internet. – To się pięknie klei po trzy kłosy, układa się piękne rozety, a w środek daje się mak. Prace trwały jakieś 3-4 dni – ocenia autorka wieńca, która jednak sama nie mogła wziąć udziału w dożynkach.

Dożynki Polskie Centrum w Clearwater organizuje co roku od samego początku istnienia klubu. – W tym roku po raz drugi zorganizowaliśmy je wspólnie z Polską Misją oraz Klubem Polonia w St. Petersburg – mówi prezes Michał Bąk. Jak podkreśla, wśród członków i sympatyków tych organizacji są osoby, które pochodzą z polskiej wsi i same miały do czynienia z pracą na roli. – To jest nasza polska tradycja i nawet jeśli ktoś jest z miasta, to musi jeść i żyje dzięki rolnikowi (śmiech). Wszyscy na co dzień potrzebujemy przecież chleba – dodaje.

Lokalna Polonia uwielbia dożynki. – Polacy chętnie na nie przychodzą, bo to jest jednak ciekawa impreza i fajna okazja, by spotkać znajomych i się zabawić. Niektórzy mają wspomnienia, bo kiedyś jeździli do babci czy dziadka na wieś, inni do rodziców, a jeszcze inni się z tego wywodzą. Tego dnia wszyscy razem świętują – mówi prezes Bąk.

To jest nasza tradycja, którą co roku się w Polsce obchodzi. My tutaj na Florydzie też oglądamy dożynki w Częstochowie, gdzie przyjeżdżają ludzie z całej Polski. U nas też biorą w nich udział całe rodziny – i młodsi i starsi – dodaje Lucyna Banasiak.

opr. bo


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,983.html

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-18-2018
Spotkanie z Grzegorzem Braunem w parafii Matki Bożej Pocieszenia
10-19-2018
2. Festiwal Disco Polo w USA
10-19-2018
2. Festiwal Disco Polo w USA
10-19-2018
Muzyczny powrót do lat 50. i 60. w Polskim Klubie w Danvers
10-20-2018
Sympozjum „Odrodzenie Polski, 1918: Sympozjum z Okazji Stulecia”
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com