Głównym punktem...

Polonia weźmie udział w 44. Międzynarodowych Targach organizowanych przez SPIFFS

09-10-2018

St. Petersburg International Folk Festival Society (SPIFFS) to prężnie działająca i jedyna w swoim rodzaju wieloetniczna i wielokulturowa organizacja, z ponadczterdziestoletnią tradycją. Obecnie to międzynarodowe stowarzyszenie etnicznych organizacji zrzesza przedstawicieli około 40 różnych nacji. Co roku spotykają się oni na festiwalu, który jest okazją do zaprezentowania bogactwa i różnorodności kultur narodów tworzących amerykańskie społeczeństwo. Tegoroczne 44. Międzynarodowe Targi Folklorystyczne odbędą się w Vinoy Park w śródmieściu St. Petersburg w dniach 25-28 października.

Polska grupa etniczna uczestniczy w festiwalu już od blisko 20 lat. Początkowo była reprezentowana przez Polish-American Association of St. Petersburg, później tę funkcję przejął Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Tampa Bay (American Institute of Polish Culture – AIPC), któremu przewodniczył śp. Wally West. Każdego roku członkowie Instytutu przygotowują w specjalnym namiocie wystawę tematyczną. Na tegorocznym festiwalu zaprezentuje się również Polskie Centrum im. Jana Pawła II z Clearwater oraz Klub Polonia, Inc. z St. Petersburg.

Tradycją festiwalu są odwiedziny dzieci i młodzieży szkolnej. Uczniowie mają dzięki temu okazję poznać kulturowy i historyczny dorobek różnych narodów. Z myślą o młodych uczestnikach festiwalu zwłaszcza podczas dwóch pierwszych dni organizatorzy przygotowują wiele ciekawych zabaw i konkursów.

Głównym punktem całej imprezy każdego roku jest Parada Narodów. Odbywa się ona zawsze w sobotę. Również w tym roku przez całe miasteczko przejdzie barwny pochód narodów. Przez całą sobotę trwać będą też występy licznych zespołów różnych nacji.

Festiwal SPIFFS w St. Petersburg jest piękną tradycją jednoczącą narody. Co roku uczestniczy w nim 25-30 tysięcy osób.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej: www.paradisenewsfl.com/event/spiffs-44th-annual-international-folk-fair/

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Kiełbasa Fest w Salem

W niedzielę 9 września Polonia z Salem i okolicy spotkała się na polskim pikniku. Organizatorem imprezy było diecezjalne Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem, w które w zeszłym roku został przekształcony polski kościół św. Jana Chrzciciela w tym mieście. O smaczne, typowe dla kuchni polskiej, jedzenie zatroszczyli się parafianie, część dań dostarczył też pan Edward, właściciel Euromart – polskiego sklepu w Bostonie. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
09-22-2018
Octoberfest w Polskim Klubie w Colchester
09-22-2018
Zabawa Komitetu Parady Pułaskiego w Stamford
09-22-2018
Bankiet ZPA z okazji Parady Pułaskiego w Perth Amboy
09-22-2018
Koncert Paula Stepnia
09-22-2018
Zabawa taneczna w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com