Głównym punktem...

Polonia weźmie udział w 44. Międzynarodowych Targach organizowanych przez SPIFFS

09-10-2018

St. Petersburg International Folk Festival Society (SPIFFS) to prężnie działająca i jedyna w swoim rodzaju wieloetniczna i wielokulturowa organizacja, z ponadczterdziestoletnią tradycją. Obecnie to międzynarodowe stowarzyszenie etnicznych organizacji zrzesza przedstawicieli około 40 różnych nacji. Co roku spotykają się oni na festiwalu, który jest okazją do zaprezentowania bogactwa i różnorodności kultur narodów tworzących amerykańskie społeczeństwo. Tegoroczne 44. Międzynarodowe Targi Folklorystyczne odbędą się w Vinoy Park w śródmieściu St. Petersburg w dniach 25-28 października.

Polska grupa etniczna uczestniczy w festiwalu już od blisko 20 lat. Początkowo była reprezentowana przez Polish-American Association of St. Petersburg, później tę funkcję przejął Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Tampa Bay (American Institute of Polish Culture – AIPC), któremu przewodniczył śp. Wally West. Każdego roku członkowie Instytutu przygotowują w specjalnym namiocie wystawę tematyczną. Na tegorocznym festiwalu zaprezentuje się również Polskie Centrum im. Jana Pawła II z Clearwater oraz Klub Polonia, Inc. z St. Petersburg.

Tradycją festiwalu są odwiedziny dzieci i młodzieży szkolnej. Uczniowie mają dzięki temu okazję poznać kulturowy i historyczny dorobek różnych narodów. Z myślą o młodych uczestnikach festiwalu zwłaszcza podczas dwóch pierwszych dni organizatorzy przygotowują wiele ciekawych zabaw i konkursów.

Głównym punktem całej imprezy każdego roku jest Parada Narodów. Odbywa się ona zawsze w sobotę. Również w tym roku przez całe miasteczko przejdzie barwny pochód narodów. Przez całą sobotę trwać będą też występy licznych zespołów różnych nacji.

Festiwal SPIFFS w St. Petersburg jest piękną tradycją jednoczącą narody. Co roku uczestniczy w nim 25-30 tysięcy osób.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej: www.paradisenewsfl.com/event/spiffs-44th-annual-international-folk-fair/

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com