Skazany w aferze FOZZ Dariusz Przywieczerski mieszkał na Florydzie

09-09-2018

W sobotę 8 września doszło do ekstradycji z USA do Polski Dariusza Przywieczerskiego – skazanego w aferze FOZZ byłego pracownika Komitetu Centralnego PZPR. W 2005 toku uciekł on z Polski przed karą 3.5 roku więzienia – najpierw na Białoruś, a później do USA. Po wieloletnich staraniach Ministerstwa Sprawiedliwości amerykański sąd w końcu zgodził się na ekstradycję.

Przywieczerski został skazany wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie na karę łączną 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwa dotyczące przywłaszczenia ponad 1.5 mln dolarów amerykańskich na szkodę Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Fundusz ten miał w nieformalny sposób skupować za granicą po niższej cenie polskie zadłużenie zagraniczne z czasów PRL. W rzeczywistości jednak – co potwierdził wyrok sądu z marca 2005 roku – pieniądze zostały albo przywłaszczone, albo rozdysponowane w sposób niezgodny z prawem. Straty szacowane były przez prokuraturę na około 350 mln ówczesnych złotych.

Wyroki skazujące usłyszeli: dyrektor generalny FOZZ Grzegorz Żemek (9 lat i 720 tys. zł grzywny), jego zastępczyni Janina Chim (6 lat i 500 tys. zł grzywny), biznesmen Dariusz Przywieczerski oraz troje innych osób (do 2 lat więzienia). Afera FOZZ nazywana jest matką wszystkich afer III RP, a Przywieczerski – były szef firmy Universal – wyprowadził z Funduszu około 1.5 mln dolarów i został uznany za „mózg” całego przedsięwzięcia.

Gdy uciekł z kraju, wydano za nim list gończy. Już w 2008 roku policji udało się ustalić, że uciekinier ukrywa się w USA. Znała jego adres, a także numer telefonu, ale strona amerykańska nie chciała go wydać. Przywieczerski mieszkał w okolicach Tampy i prowadził kilka firm, m.in. hurtownię gwoździ.

W październiku 2017 roku skazany biznesmen został zatrzymany na Florydzie w związku z wnioskiem o ekstradycję, z którym wystąpiła strona polska, i od tego czasu przebywał w areszcie. Po przeprowadzeniu postępowania ekstradycyjnego przed sądami amerykańskimi Sekretarz Stanu USA w sierpniu br. wyraził ostateczną zgodę na ekstradycję do Polski. 7 września br. Dariusz Przywieczerski został przewieziony przez funkcjonariuszy amerykańskich z Tampy na Florydzie do Chicago, gdzie przekazano go polskim funkcjonariuszom na lotnisku Chicago O’Hare. Do Warszawy przyleciał rejsowym samolotem LOT, konwojowany przez polskich policjantów. W Polsce od razu został przetransportowany do aresztu, gdzie czeka na ostateczną decyzję, w którym zakładzie karnym odbędzie zasądzoną karę.

Pan Dariusz Przywieczerski mówił o sobie, że jest Napoleonem polskiego biznesu. Dziś ma więc swoje Waterloo – powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w dniu ekstradycji z USA. – Przywieczerski został skazany jako jeden z odpowiedzialnych za gigantyczną aferę związaną z FOZZ. To była afera, którą nazywa się matką polskich afer, która doprowadziła do wyprowadzenia gigantycznych pieniędzy na szkodę polskiego Skarbu Państwa – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Jest to nasze zwycięstwo, jest to konsekwencja naszych działań, rozliczanie tych wielkich afer – dodał premier Mateusz Morawiecki.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com