Skazany w aferze FOZZ Dariusz Przywieczerski mieszkał na Florydzie

09-09-2018

W sobotę 8 września doszło do ekstradycji z USA do Polski Dariusza Przywieczerskiego – skazanego w aferze FOZZ byłego pracownika Komitetu Centralnego PZPR. W 2005 toku uciekł on z Polski przed karą 3.5 roku więzienia – najpierw na Białoruś, a później do USA. Po wieloletnich staraniach Ministerstwa Sprawiedliwości amerykański sąd w końcu zgodził się na ekstradycję.

Przywieczerski został skazany wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie na karę łączną 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwa dotyczące przywłaszczenia ponad 1.5 mln dolarów amerykańskich na szkodę Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Fundusz ten miał w nieformalny sposób skupować za granicą po niższej cenie polskie zadłużenie zagraniczne z czasów PRL. W rzeczywistości jednak – co potwierdził wyrok sądu z marca 2005 roku – pieniądze zostały albo przywłaszczone, albo rozdysponowane w sposób niezgodny z prawem. Straty szacowane były przez prokuraturę na około 350 mln ówczesnych złotych.

Wyroki skazujące usłyszeli: dyrektor generalny FOZZ Grzegorz Żemek (9 lat i 720 tys. zł grzywny), jego zastępczyni Janina Chim (6 lat i 500 tys. zł grzywny), biznesmen Dariusz Przywieczerski oraz troje innych osób (do 2 lat więzienia). Afera FOZZ nazywana jest matką wszystkich afer III RP, a Przywieczerski – były szef firmy Universal – wyprowadził z Funduszu około 1.5 mln dolarów i został uznany za „mózg” całego przedsięwzięcia.

Gdy uciekł z kraju, wydano za nim list gończy. Już w 2008 roku policji udało się ustalić, że uciekinier ukrywa się w USA. Znała jego adres, a także numer telefonu, ale strona amerykańska nie chciała go wydać. Przywieczerski mieszkał w okolicach Tampy i prowadził kilka firm, m.in. hurtownię gwoździ.

W październiku 2017 roku skazany biznesmen został zatrzymany na Florydzie w związku z wnioskiem o ekstradycję, z którym wystąpiła strona polska, i od tego czasu przebywał w areszcie. Po przeprowadzeniu postępowania ekstradycyjnego przed sądami amerykańskimi Sekretarz Stanu USA w sierpniu br. wyraził ostateczną zgodę na ekstradycję do Polski. 7 września br. Dariusz Przywieczerski został przewieziony przez funkcjonariuszy amerykańskich z Tampy na Florydzie do Chicago, gdzie przekazano go polskim funkcjonariuszom na lotnisku Chicago O’Hare. Do Warszawy przyleciał rejsowym samolotem LOT, konwojowany przez polskich policjantów. W Polsce od razu został przetransportowany do aresztu, gdzie czeka na ostateczną decyzję, w którym zakładzie karnym odbędzie zasądzoną karę.

Pan Dariusz Przywieczerski mówił o sobie, że jest Napoleonem polskiego biznesu. Dziś ma więc swoje Waterloo – powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w dniu ekstradycji z USA. – Przywieczerski został skazany jako jeden z odpowiedzialnych za gigantyczną aferę związaną z FOZZ. To była afera, którą nazywa się matką polskich afer, która doprowadziła do wyprowadzenia gigantycznych pieniędzy na szkodę polskiego Skarbu Państwa – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Jest to nasze zwycięstwo, jest to konsekwencja naszych działań, rozliczanie tych wielkich afer – dodał premier Mateusz Morawiecki.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Kiełbasa Fest w Salem

W niedzielę 9 września Polonia z Salem i okolicy spotkała się na polskim pikniku. Organizatorem imprezy było diecezjalne Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem, w które w zeszłym roku został przekształcony polski kościół św. Jana Chrzciciela w tym mieście. O smaczne, typowe dla kuchni polskiej, jedzenie zatroszczyli się parafianie, część dań dostarczył też pan Edward, właściciel Euromart – polskiego sklepu w Bostonie. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
09-22-2018
Octoberfest w Polskim Klubie w Colchester
09-22-2018
Zabawa Komitetu Parady Pułaskiego w Stamford
09-22-2018
Bankiet ZPA z okazji Parady Pułaskiego w Perth Amboy
09-22-2018
Koncert Paula Stepnia
09-22-2018
Zabawa taneczna w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com