Lenka Cholewa Lenka Cholewa musi...
Lenka Cholewa Konsultacje przed...

Lenka Cholewa ma szansę normalnie chodzić

08-09-2018

W środę 8 sierpnia br. w Instytucie Wydłużania Kończyn w West Palm Beach na Florydzie kolejną operację nóżek przeszła 3-letnia Lenka Cholewa ze Stryszawy koło Wadowic. Była konieczna, bo prawa noga była krótsza od lewej o 4 cm. Jak poinformowała mama dziewczynki, operacja się udała, a dr Dror Paley – znany na całym świecie specjalista od przedłużania kończyn dzieci – był zadowolony.

„Operacja była ciężka i bardzo długa. W prawej nóżce została przesunięta kość piszczelowa, wyprostowana kość piszczelowa oraz stopa teraz każdego dnia będzie wydłużana. Natomiast w lewej nóżce została usunięta śruba z kości strzałkowej. Kość strzałkowa została minimalnie skrócona, stopa została złamana, aby ją ustawić w odpowiedniej pozycji. Został założony aparat wewnętrzny, który zostanie wyjęty po wydłużeniu piszczeli oraz jest gips. Kochani żaden rodzic nie powinien patrzeć na cierpienie dziecka” – napisała na facebooku mama Lenki Cholewy.

Dziewczynka urodziła się bez kości piszczelowej w prawej nóżce, ale lewa też była mocno zdeformowana. Pierwszy etap leczenia Lenka rozpoczęła w sierpniu 2015 roku jako zaledwie 10-miesięczne dziecko. Na Florydzie u dr. Paleya przeszła aż sześć operacji – cztery na prawej nóżce i dwie na lewej. Jej nogi zostały umieszczone w wydłużających i prostujących kończyny tzw. fixatorach. Codziennie była też w nich rehabilitowana.

Operacja i rehabilitacja sprawiły, że Lenka zaczęła chodzić. Postępy w leczeniu były tak duże, że dr Paley zdecydował o przyspieszeniu drugiego etapu leczenia. Stał się on możliwy również dzięki pomocy rodaków z Florydy, którzy włączyli się w zbiórkę funduszy (koszty całego leczenia, operacji i rehabilitacji przekroczyły grubo ponad 1 mln zł). 18 listopada 2017 r. w Twin Lakes Park w Sarasocie odbył się piknik rodzinny, zorganizowany przez Polską Sobotnią Szkołę im. Mikołaja Kopernika w Sarasocie, a w lutym br. Polonia z Sarasoty zorganizowała koncert charytatywny „Polonia razem dla Leny Cholewy”, podczas którego wystąpił artysta z Polski Jacek Kawalec. Wszystkie zebrane pieniądze trafiły na konto Lenki.

Lenka jest naszym cudem, życiem i szczęściem. Nie wyobrażamy sobie życia bez niej. Wiemy, że musimy się wziąć w garść. Poskładać do kupy i walczyć dalej. Dla Niej. Dziękujemy, że jesteście z nami. To wiele dla nas znaczy. Dzięki temu wiemy, że w walce o Lenusię nie jesteśmy sami. Mamy Was, Kochanych Aniołów Dobroci – mówi wdzięczna rodakom mama dziewczynki.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com