Na scenie Frost...

I edycja Festiwalu Frost Chopin w Miami

07-27-2018

To był ogromny sukces, zarówno od strony edukacyjnej, jak i artystycznej – mówi o pierwszej edycji Frost Chopin Festival w Miami Jadwiga Gewert, dyrektor wykonawczy Fundacji Chopinowskiej. W warsztatach, które poprowadziły sławy światowego fortepianu, udział wzięło 20 młodych pianistów. Częścią festiwalu były też wieczorne koncerty gwiazd.

Frost Chopin Festiwal odbył się w dniach 20-24 czerwca 2018 roku w Miami. Organizatorami I edycji była Fundacja Chopinowska oraz Szkoła Muzyczna im. Frosta Uniwersytetu Miami. – A to dzięki temu, że Kevin Kenner został tam profesorem fortepianu. To nam dało ogromną szansę na wykorzystanie obecności tego wspaniałego chopinisty. Mamy nadzieję, że Miami stanie się teraz prawdziwą mekką muzyki Chopina. Od 1975 roku odbywają się tu nasze konkursy chopinowskie, a teraz chcielibyśmy dołożyć akademię chopinowską, ponieważ celem festiwalu i akademii jest utworzenie centrum warsztatu muzyki Chopina. Dlatego zaprosiliśmy wysoko cenione autorytety w zakresie interpretacji muzyki Chopina – trójka z nich jest jurorami na konkursie chopinowskim w Warszawie, zaś Margarita Shevchenko jest jednym z laureatów tego konkursu. Lepszych nauczycieli nie mogliśmy znaleźć – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Jadwiga Gewert.

Zajęcia z młodymi pianistami poprowadzili: Katarzyna Popowa-Zydroń, Margarita Shevchenko, Thai Son i Kevin Kenner. Cała czwórka oraz dziekan Szkoły Muzycznej, jazzowy pianista Shelly Berg, zagrała też wieczorne koncerty dla miejscowej publiczności w Gusman Hall. Światowej sławy skrzypaczka Kyung Wha Chung wystąpiła gościnnie wraz Kevinem Kennerem, by dodać prestiżu festiwalowi. – Festiwal został przyjęty bardzo entuzjastycznie i z zainteresowaniem. W tym czasie, w czerwcu, odbywa się już niewiele koncertów, a poza tym możliwość posłuchania takich wielkich sław fortepianu, nie zdarza się zbyt często – mówi Jadwiga Gewert.

W warsztatach udział wzięło 20 pianistów, w wieku od 14 do 28 lat. Byli to nie tylko Amerykanie, ale również Polacy, Chińczycy, Szwajcarzy, Peruwiańczycy, Japończycy czy Egipcjanie.

Ci młodzi muzycy, którzy przyjechali na te warsztaty, chcieliby w przyszłości startować w konkursach chopinowskich – mówi pani Gewert. – 9 osób z tego grona to stypendyści Fundacji Chopinowskiej w Miami. Wszyscy byli zachwyceni, bo dla nich była to ogromna, a może nawet jedyna szansa, żeby pracować ze sławami fortepianu. Wszyscy chcą też przyjechać do nas w przyszłym roku. Zarówno akademia, jak i festiwal, okazały się zatem ogromnym sukcesem, zarówno od strony edukacyjnej, jak i artystycznej – dodaje.

II edycja Frost Chopin Festiwal odbędzie się w przyszłym roku pod koniec czerwca. Organizatorzy spodziewają się większej liczby zgłoszeń kandydatów.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com