„Kosmos literatów”...

„Kosmos literatów”

06-07-2018

„Kosmos literatów” to książka wydana na Florydzie przez Dreammee Little City (Orlando 2018). Jest to niestandardowa antologia, którą czyta się z zainteresowaniem. Promujemy w niej naszą literaturę – polską poezję i prozę, które stoją na bardzo wysokim poziomie. Jesteśmy z tego dumni!

Redaktorki: Danuta Błaszak i Anna Maria Mickiewicz od wielu lat mieszkają poza granicami kraju: w Orlando (Floryda) i w Londynie (Wielka Brytania). Nie mają dotacji, sponsorów – robią to na rzecz kultury i kraju.

W ramach wydawnictwa DLC opracowują również amerykańską serię Contemporary Writers of Poland, w języku angielskim.

„Kosmos literatów” integruje pisarzy mieszkających w kraju i pisarzy emigracyjnych. Można poznać środowiska literackie na terenie Polski i nie tylko. Między innymi książka ukazuje łódzkie, literackie poletko opracowane przez Magdalenę Cybulską z pisma „Poezja dzisiaj”. Opisuje wybrane imprezy literackie, przedstawia najnowsze środowiska emigracyjne w Londynie oraz grupy brytyjskie.

Nie jest to typowa antologia. Pozycja ta, promująca literaturę polską, ma charakter otwarty. „Kosmos literatów” prezentuje przed wszystkim pisarzy uznanych, z dużym dorobkiem mieszkających na terenie Polski, czy też pisarzy emigracyjnych, jak John Guzlowski, Leszek Szymański, Włodzimierz Holsztyński czy Adam Lizakowski, jest też jednak kilkoro debiutantów, są osoby w średnim wieku i są też bardzo młode…

W publikacji swoje miejsce znalazło także kilkoro pisarzy z Florydy, m.in. Renata Pytel, która od wielu lat opiekuje się biblioteką w Orlando, oraz Barbara Voit – poetka i tłumaczka. Barbara Voit ma wielkie zasługi w tłumaczeniu na język angielski wierszy polskich poetów – m.in. starszych poetów z czasów „zamkniętych granic”. Poetów, którzy byli bardzo daleko od języka angielskiego – dzięki niej świat mógł poznać cząstkę ich poezji. Jest też Justyna Kotowiecka, która mieszkała wiele lat na Florydzie i może kiedyś tu wróci...

Książkę stanowi układ i dobór materiału poetyckiego, prozatorskiego, który kreuje naturalny plot i poetycką nadbudowę.

Pozycja zawiera również wątki historyczne. Przytacza chwile powstania literackich stron internetowych: Miasta Literatów (Orlando) Danuty Błaszak i Fal Literackich/Literary Waves Anny Marii Mickiewicz (Londyn). Dotychczasowe formy emigracyjnej współpracy literackiej na świecie przestały zdawać egzamin. Wraz z rozwojem technologii coraz większe znaczenie podczas wymiany intelektualnej zaczął odgrywać Internet. Dlatego też powstała potrzeba stworzenia nowego forum wymiany myśli pokoleniowej tak, by utrwalić odchodzące pokolenie autorów i wprowadzić ich nowe grono. Był to czas szybkiego rozwoju Internetu, powstawały literackie strony internetowe, które umożliwiały komunikowanie się wielu autorów i czytelników na świecie. Dlatego też pojawił się pomysł, by powołać na emigracji w Londynie stronę internetową Fale Literackie/Literary Waves. Charakterystyczne jest to, iż strona posiada w nazwie dwie wersje językowe, gdyż coraz więcej młodych autorów pisze i publikuje w wielu językach, obracając się równocześnie w międzynarodowych środowiskach literackich. Strona dedykowana jest nie tylko autorom londyńskim, zapraszani są do współpracy pisarze z całego świata, nie tylko Polacy. Jednak tematyka polska przeważa.

„Kosmos literatów” przedstawia historię nawiązania współpracy przez Fale Literackie z jednym z najstarszych polskich portali literackich na emigracji, z Miastem Literatów, z siedzibą na Florydzie oraz z serią wydawniczą Contemporary Writers of Poland. Obie strony, Fale Literackie i Miasto Literatów, zostały połączone linkami. Rozpoczęła się bardzo ciekawa współpraca wydawnicza pomiędzy USA i Wielką Brytanią. Powoli poszerzono grono autorskie o pisarzy, głównie z USA i Wielkiej Brytanii, związanych z legendarną grupą poetycką Poets Anonymous, którzy czuli się zaszczyceni uczestnictwem w tym wyjątkowym wydarzeniu wydawniczym. Obecnie strony i książki redagują Danuta Błaszak (Orlando) i Anna Maria Mickiewicz (Londyn).

Błażej Majsterek – Dreammee Little City Publisher, opr. JS

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-18-2018
Spotkanie z Grzegorzem Braunem w parafii Matki Bożej Pocieszenia
10-19-2018
2. Festiwal Disco Polo w USA
10-19-2018
2. Festiwal Disco Polo w USA
10-19-2018
Muzyczny powrót do lat 50. i 60. w Polskim Klubie w Danvers
10-20-2018
Sympozjum „Odrodzenie Polski, 1918: Sympozjum z Okazji Stulecia”
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com