„Kosmos literatów”...

„Kosmos literatów”

06-07-2018

„Kosmos literatów” to książka wydana na Florydzie przez Dreammee Little City (Orlando 2018). Jest to niestandardowa antologia, którą czyta się z zainteresowaniem. Promujemy w niej naszą literaturę – polską poezję i prozę, które stoją na bardzo wysokim poziomie. Jesteśmy z tego dumni!

Redaktorki: Danuta Błaszak i Anna Maria Mickiewicz od wielu lat mieszkają poza granicami kraju: w Orlando (Floryda) i w Londynie (Wielka Brytania). Nie mają dotacji, sponsorów – robią to na rzecz kultury i kraju.

W ramach wydawnictwa DLC opracowują również amerykańską serię Contemporary Writers of Poland, w języku angielskim.

„Kosmos literatów” integruje pisarzy mieszkających w kraju i pisarzy emigracyjnych. Można poznać środowiska literackie na terenie Polski i nie tylko. Między innymi książka ukazuje łódzkie, literackie poletko opracowane przez Magdalenę Cybulską z pisma „Poezja dzisiaj”. Opisuje wybrane imprezy literackie, przedstawia najnowsze środowiska emigracyjne w Londynie oraz grupy brytyjskie.

Nie jest to typowa antologia. Pozycja ta, promująca literaturę polską, ma charakter otwarty. „Kosmos literatów” prezentuje przed wszystkim pisarzy uznanych, z dużym dorobkiem mieszkających na terenie Polski, czy też pisarzy emigracyjnych, jak John Guzlowski, Leszek Szymański, Włodzimierz Holsztyński czy Adam Lizakowski, jest też jednak kilkoro debiutantów, są osoby w średnim wieku i są też bardzo młode…

W publikacji swoje miejsce znalazło także kilkoro pisarzy z Florydy, m.in. Renata Pytel, która od wielu lat opiekuje się biblioteką w Orlando, oraz Barbara Voit – poetka i tłumaczka. Barbara Voit ma wielkie zasługi w tłumaczeniu na język angielski wierszy polskich poetów – m.in. starszych poetów z czasów „zamkniętych granic”. Poetów, którzy byli bardzo daleko od języka angielskiego – dzięki niej świat mógł poznać cząstkę ich poezji. Jest też Justyna Kotowiecka, która mieszkała wiele lat na Florydzie i może kiedyś tu wróci...

Książkę stanowi układ i dobór materiału poetyckiego, prozatorskiego, który kreuje naturalny plot i poetycką nadbudowę.

Pozycja zawiera również wątki historyczne. Przytacza chwile powstania literackich stron internetowych: Miasta Literatów (Orlando) Danuty Błaszak i Fal Literackich/Literary Waves Anny Marii Mickiewicz (Londyn). Dotychczasowe formy emigracyjnej współpracy literackiej na świecie przestały zdawać egzamin. Wraz z rozwojem technologii coraz większe znaczenie podczas wymiany intelektualnej zaczął odgrywać Internet. Dlatego też powstała potrzeba stworzenia nowego forum wymiany myśli pokoleniowej tak, by utrwalić odchodzące pokolenie autorów i wprowadzić ich nowe grono. Był to czas szybkiego rozwoju Internetu, powstawały literackie strony internetowe, które umożliwiały komunikowanie się wielu autorów i czytelników na świecie. Dlatego też pojawił się pomysł, by powołać na emigracji w Londynie stronę internetową Fale Literackie/Literary Waves. Charakterystyczne jest to, iż strona posiada w nazwie dwie wersje językowe, gdyż coraz więcej młodych autorów pisze i publikuje w wielu językach, obracając się równocześnie w międzynarodowych środowiskach literackich. Strona dedykowana jest nie tylko autorom londyńskim, zapraszani są do współpracy pisarze z całego świata, nie tylko Polacy. Jednak tematyka polska przeważa.

„Kosmos literatów” przedstawia historię nawiązania współpracy przez Fale Literackie z jednym z najstarszych polskich portali literackich na emigracji, z Miastem Literatów, z siedzibą na Florydzie oraz z serią wydawniczą Contemporary Writers of Poland. Obie strony, Fale Literackie i Miasto Literatów, zostały połączone linkami. Rozpoczęła się bardzo ciekawa współpraca wydawnicza pomiędzy USA i Wielką Brytanią. Powoli poszerzono grono autorskie o pisarzy, głównie z USA i Wielkiej Brytanii, związanych z legendarną grupą poetycką Poets Anonymous, którzy czuli się zaszczyceni uczestnictwem w tym wyjątkowym wydarzeniu wydawniczym. Obecnie strony i książki redagują Danuta Błaszak (Orlando) i Anna Maria Mickiewicz (Londyn).

Błażej Majsterek – Dreammee Little City Publisher, opr. JS

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com