Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Orlando

05-12-2018

6 maja w polskim...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

Polska konstytucja, uchwalona 3 maja 1791 roku, była pierwszą w Europie, a drugą – po amerykańskiej – na świecie.

Konstytucja 3 Maja została przyjęta przez Sejm Czteroletni, który zwołano w 1788 roku. Uchwalenie ustawy zasadniczej było wielkim osiągnięciem narodu, chcącego zachować niezależność państwową w niezwykle trudnym okresie. Konstytucja miała na celu zabezpieczenie możliwości rozwoju gospodarczego i politycznego kraju, a trzeba pamiętać, że działo się to już po pierwszym rozbiorze Polski. Kolejne rozbiory nie pozwoliły Polakom długo cieszyć się konstytucją, ale po odzyskaniu przez Polskę niepodległości doceniono tę próbę ratowania ojczyzny. Uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku postanowiono, że 3 maja będzie uroczystym świętem „po wieczne czasy”. Niestety, obchodzono je tylko do roku 1946, a oficjalnie zostało zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 roku. Po obaleniu w Polsce komunizmu święto narodowe 3 Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku i od tej pory co roku jest ono obchodzone niezwykle uroczyście nie tylko w Polsce, ale również przez Polonię.

6 maja w polskim kościele św. Józefa w Orlando odbyła się akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i zaśpiewaniem hymnu Polski. Następnie zebrani usłyszeli pieśń „Witaj, majowa jutrzenko” w wykonaniu chóru i wysłuchali prezentacji pt. „Uchwalenie Konstytucji 3 Maja”, w której przedstawiono rys historyczny tego wydarzenia. W programie były też pokazy tańców ludowych i narodowych (krakowiak, polonez), a występy taneczne oddzielone były recytacjami patriotycznych wierszy. Na zakończenie akademii chór wykonał pieśń pt. „Warszawianka”. Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com