Udany występ polskich cheerleaderek na Mistrzostwa Świata w Cheerleadingu w Orlando

05-11-2018

Polskę na...
Duet w kategorii...
Od lewej: Tatiana...

W dniach od 25 do 27 kwietnia 2018 r. w ESPN Wide World of Sports Complex w Walt Disney World Resort w Orlando na Florydzie odbyły się po raz dziesiąty Mistrzostwa Świata w Cheerleadingu.

Polskę reprezentowała 21-osobowa drużyna zawodniczek Galaxy Team z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni, której patronowała trenerka Anna Kwitniewska (gimnastyczka artystyczna, olimpijka z Atlanty i wielokrotna mistrzyni Polski), a także opiekun grupy Tatiana Różankiewicz. Galaxy Team ma na swoim koncie wiele nagród, do najważniejszych należy zdobycie tytułu wicemistrzyń Europy w 2014 r. w Manchesterze, a przede wszystkim wygranie mistrzostw Polski w 2017 r. (I miejsce na I Open Polish Cheer Cup). Dzięki temu zwycięstwu dziewczyny zakwalifikowały się do udziału w Mistrzostwach Świata w Cheerleadingu, które odbyły się w Orlando, FL. Galaxy Team występowało w dwóch kategoriach (seniorów): Freestyle Pom Doubles i Team Freestyle Pom.

Sportowe zmagania

Pierwszy dzień mistrzostw rozpoczął się od prób wszystkich grup, reprezentujących 80 państw świata, które zostały zakwalifikowane do uczestniczenia w mistrzostwach świata. Tego dnia odbyły się występy we wszystkich kategoriach juniorów. O godz. 18.30 rozpoczęła się ceremonia otwarcia, podczas której również wystąpiła reprezentacja Polski.

Drugiego dnia mistrzostw odbywały się półfinały, podczas których występowały reprezentacje we wszystkich kategoriach seniorów – duety i kategorie grupowe: Freestyle Pom Doubles, Team Cheer Freestyle Pom i Team Cheer Hip Hop, Team Jazz and Special Abilities.

Tego dnia polska reprezentacja miała zaplanowane dwa występy. W kategorii Double Freestyle Pom zaprezentował się duet Oliwii Peplińskiej i Agaty Żmijewskiej, a w kategorii Team Freestyle Pom wystąpiła grupa Galaxy Team. Dziewczyny były świetne i zaprezentowały gimnastykę na najwyższym poziomie, tryskały energią i dumnie reprezentowały Polskę. Wieczorem zostały przedstawione wyniki reprezentacji, które zakwalifikowały się do finałów.

Podczas trzeciego dnia, odbywały się występy ekip zakwalifikowanych do finałów w następujących kategoriach: Team Freestyle Pom Doubles, Team Hip Hop Doubles, Team Jazz, Team Freestyle Pom, Team Hip Hop, Coed Elite Team, All Girl Elite Team, Coed Premier Team, All Girl Premier Team. W każdej kategorii można było zdobyć tradycyjnie trzy medale: złoty, srebrny i brązowy.

Medale dla mistrzów

Mistrzami Świata w Cheerleadingu 2018 w kategorii Team Coed Premier Cheer została grupa Team USA, po raz trzeci z rzędu i dziewiąty raz w dziesięcioletniej historii mistrzostw, zdobywając najwyższą punktację: 726.5. Srebrny medal zdobyła reprezentacja Chin (Chinese Taipei) z punktacją 704.5. Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczyła reprezentacja Kanady, z punktacją 637.0. Finlandia wygrała po raz pierwszy w kategorii All Girl Premier (w 2017 r. zdobyli srebro w tej kategorii), również Szwecja zdobyła swój pierwszy brązowy medal. Pełna lista medalistów jest dostępna na stronie internetowej www.cheerunion.org.

Galaxy Team zajęła 15. miejsce w kategorii grupowej Team Freestyle Pom i 17. miejsce w kategorii Double Freestyle Pom. Był to spory sukces, biorąc pod uwagę liczną i silną konkurencję oraz to, że grupa miała jedynie siedem miesięcy, aby przygotować swój program i dopracować choreografię. Polska reprezentacja dała z siebie wszystko, aby jak najlepiej reprezentować nasz kraj. Konkurencja postawiła poprzeczkę bardzo wysoko. Niestety w tym roku nasze cheerleaderki nie zakwalifikowały się do finałów, ale będziemy na to liczyć i trzymać kciuki w przyszłym roku. Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż jako mistrzynie Polski w roku 2017 i wicemistrzynie Europy w 2014, w tym roku po raz pierwszy zakwalifikowały się, aby reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata w Cheerleadingu.

Kierunek: olimpiada!

Mistrzostwa dostarczyły wielu wrażeń nie tylko uczestnikom, ale również kibicom. Przez trzy dni sportowych zmagań w powietrzu unosiła się euforia i niesamowita energia. Pozytywne nastroje dopisywały wszystkim uczestnikom. Dla reprezentacji 80 narodów była to doskonała okazja do wymiany międzykulturowej, nawiązania przyjacielskich kontaktów z zawodnikami z różnych stron świata czy zrobienia wspólnych, pamiątkowych zdjęć, a przede wszystkim do zaprezentowania swoich umiejętności gimnastycznych. Wszystkie grupy reprezentowały swoje kraje na najwyższym poziomie. Rywalizacja była ostra, ale w przyjaznej atmosferze, a także pełna wzajemnego szacunku.

Dzięki działalności Polskiej Federacji Tańca, a także dzięki powstaniu Polskiego Związku Sportowego Cheerleadingu, można liczyć także na debiut polskiej reprezentacji na olimpiadzie w Paryżu w 2024 r. W zeszłym roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski ostatecznie uznał cheerleading za oficjalną dyscyplinę sportową.

Agnieszka Błaszak, opr. Joanna Szybiak


 

Cheerleading to pasjonująca dziedzina sportowa, która wcześniej była niedoceniana. Dopiero w zeszłym roku w końcu została oficjalnie zakwalifikowana jako osobna dyscyplina olimpijska. Mistrzostwa Świata w Cheerleadingu są jak miniolimpiada. W tym roku wzięło w nich udział aż 80 reprezentacji różnych państw.

Cheerleading wymaga niesamowitych umiejętności, to rodzaj gimnastyki artystycznej na najwyższym poziomie i to bez żadnych zabezpieczeń! Jest to dziedzina sportowa, gdzie ryzyko kontuzji, upadku, a nawet śmierci, jest wielkie i właściwie wpisane w każdą próbę, w każdy pokaz. Występy grupowe wymagają nie tylko niesamowitej sprawności fizycznej, ale i synchronizacji grupowej w bardzo krótkim czasie. Każdy błąd może być okupiony nie tylko utratą pozycji w finałach, ale przede wszystkim kontuzją lub jeszcze gorszymi konsekwencjami. To niebezpieczna, ale piękna dyscyplina sportowa, dlatego możliwość podziwiania występów zespołów na żywo podczas mistrzostw była niesamowitym przeżyciem!”

Agnieszka Błaszak


Wywiad z Anną Kwitniewską, trenerką Galaxy Team z Gdyni – reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Cheerleadingu – Orlando 2018.

Proszę opowiedzieć, jakie były początki działania Galaxy Team? Z jakiego miasta w Polsce pochodzicie i od kiedy jest Pani trenerką grupy?

Anna Kwitniewska: Przejęłam grupę Galaxy w 2013 roku. Już po 10 miesiącach pracy dziewczyny zdobyły wicemistrzostwo Europy w kategorii Pom Dance Junior. Grupa jest z Gdyni i od zawsze należała do Młodzieżowego Domu Kultury. Ja jestem główną trenerką, ale dziewczęta mają zajęcia również z baletu z Adrianną Kubik oraz akrobatykę z Markiem Łyszczrzem – również nauczycielami MDK Gdynia.

Jaka wyglądała droga do zakwalifikowania się dziewczyn z Galaxy Team do reprezentacji Polski na ICU Światowych Mistrzostwach Cheerleading 2018 w Orlando, FL?

Dziewczyny są mistrzyniami Polski 2017 i brały udział w eliminacjach do mistrzostw świata w październiku 2017 – tam uzyskały nominację do wyjazdu z ramienia Polskiej Federacji Tańca.

Jakie są najważniejsze nagrody, które do tej pory zdobyła grupa Galaxy Team?

Galaxy Team w obecnym składzie zdobyła 1. miejsce na mistrzostwach Polski 2017 r., 3. miejsce również na mistrzostwach Polski w kat. Junior oraz 9. miejsce w kat. Cheer Jazz na mistrzostwach Europy w 2017 r.

Jak długo dziewczyny przygotowywały się do mistrzostw świata i kto przygotowywał choreografię do występu na mistrzostwach?

Przygotowania rozpoczęły się zaraz po zdobyciu kwalifikacji. Choreografia powstała przy współpracy z panią Małgorzata Wrońską.

Jak Pani, jako trenerka, ocenia występ dziewczyn podczas mistrzostw świata?

Występ podczas mistrzostw świata był bardzo dobry. Dużo pracy jeszcze przed nami, ale był to ogromny progres zespołu. Jestem z nich bardzo dumna!

A jak oceniają występ same zawodniczki?

Myślę, że są zadowolone z siebie. Choć wiedzą też, gdzie popełniły błędy.

Galaxy Team reprezentowała Polskę w kategorii Team Freestyle Pom. Czy jako trenerka planuje Pani w przyszłości stworzyć również grupy reprezentacji w innych kategoriach?

Jak na razie skupiam się tylko na jednej kategorii. Mam jeszcze pod opieką młodszą grupę dziewczynek w wieku 10 lat. Zamierzam od września szkolić młodsze dziewczynki w wieku 5 lat, by mogły w przyszłości zastąpić starsze koleżanki.

Jakie były Pani i dziewczyn nastroje podczas tych trzech dni mistrzostw?

Przed każdymi zawodami jest stres. Ale po starcie cieszyłyśmy się wolnym czasem na Florydzie.

W jakim wieku są członkinie Galaxy Team i co je zmotywowało do tego, aby zostać cheerleaderkami?

Dziewczyny mają w większości 17 lat, ale są młodsze i również starsze – tegoroczne maturzystki oraz studentka. Dziewczyny chodzą do liceum, niektóre w tym roku kończą gimnazjum. Jest to grupa dziewczyn, które wcześniej, zanim trafiły do mnie, zajmowały się gimnastyką lub tańcem.

Jakie są plany na przyszłość grupy Galaxy Team? Czy planujecie udział w ICU Światowych Mistrzostwa Cheerleadingu w przyszłym roku?

Aktualne plany to mistrzostwa Polski w maju, potem dziewczyny muszą odpocząć. I zaczniemy nowy sezon! Bardzo bym chciała, żeby dziewczyny znów zdobyły kwalifikacje do mistrzostw, choć nie wiem, jak będzie z kolejną wizytą w USA, gdyż jest to bardzo drogi wyjazd dla tak licznej grupy. Wyjazd w tym roku na mistrzostwa do Stanów Zjednoczonych był możliwy dzięki staraniom Młodzieżowego Klubu Sportowego z Gdyni, z której pochodzi Galaxy Team oraz dzięki osobistemu zaangażowaniu samych cheerleaderek i ich rodziców, którzy zebrali fundusze na wyjazd

Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów!

Rozmawiała Agnieszka Błaszak


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,916.html

wróć
~Daywatch
2018-05-13 01:05:47
Zgłoś do moderacji
Żałosne to sa anoniny 😂
~Zalosne
2018-05-12 15:40:39
Zgłoś do moderacji
Udany? Wstyd mi za to.

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com