Wielkanoc z Polonią Orlando

04-13-2018

Grupa polskich...
Polski sztandar...
Malowanie jajek...

Święta Wielkanocne są doskonałą okazją do spotkań w polonijnym gronie, a także do pokazania i przekazania polskich tradycji i zwyczajów wielkanocnych najmłodszemu pokoleniu. Był czas na radosną zabawę, ale też i chwile refleksji.

Malowanie pisanek

Weekend wielkanocny rozpoczął się z samego rana w Wielką Sobotę od zajęć plastycznych dla dzieci pt. „Malowanie i dekorowanie pisanek”, które prowadziła Agnieszka Błaszak (wiceprezes Polonii Orlando). Na zajęcia przybyła spora grupa polskich dzieci. Spotkanie rozpoczęło się krótkim wstępem na temat historii pisanek. Pokazane zostały zarówno klasyczne wzory dekoracyjne, jak i te bardziej nowoczesne, niemniej jednak dzieci miały całkowitą dowolność w swoim kreatywnym dekorowaniu i malowaniu jajek. Dzieci miały do dyspozycji farby, flamastry, kredki i naklejki, którymi mogły się posłużyć, aby dekorować jajka. Wszystkie pisanki były piękne, ale te najpiękniejsze zostały wyróżnione podczas konkursu na koniec zajęć. Swoimi nowymi pisankami dzieci wzbogaciły swoje koszyczki wielkanocne, które zaraz po zajęciach mogły zanieść do kościoła.

Święcenie pokarmów

Wieloletnią tradycją jest, że w Wielką Sobotę, w samo południe, ma miejsce święcenie pokarmów w kościele pw. św. Józefa i Maximiliana Kolbe w Orlando.

Uroczystość święcenia pokarmów rozpoczęła się krótkim przedstawieniem artystycznym przygotowanym przez Beatę Morris (prezes Polonii Orlando). Grupa 10 polskich dzieci, ubranych w odświętne stroje ludowe (krakowskie, żywieckie i śląskie), reprezentacyjnie wkroczyła do kościoła. Następnie przy ołtarzu każde dziecko po kolei recytowało kilka wersetów wiersza Marii Konopnickiej pt. „Wielkanoc w naszym domu”.

Główną częścią uroczystości była modlitwa błogosławienia pokarmów wielkanocnych, odmówiona przez ks. Krzysztofa Bugno, zarówno w jęz. polskim, jak i w jęz. angielskim.

Niedziela Wielkanocna

Msza św. w jęz. polskim o godz. 15.00 rozpoczęła się od wniesienia sztandaru Polski, dumnie prezentowanego przez Dawida Trawczyńskiego (wiceprezesa Polonii Orlando), a także pozostałych członków zarządu. tj. prezes Beatę Morris i wiceprezes Agnieszkę Błaszak.

Mszę św., w języku polskim i według tradycyjnego rzymsko-katolickiego obrządku, sprawowali księża Krzysztof Bugno i Julian Bednarz.

Zaraz po mszy św. Polonia Orlando przeszła do kafeterii, aby wspólnie spożyć „drugie” śniadanie wielkanocne. Świętowanie rozpoczęło się od krótkiej przemowy zarządu z życzeniami świątecznymi. Potem wszyscy uczestnicy tradycyjnie podzielili się święconym jajeczkiem i składali sobie wzajemnie serdeczne życzenia wielkanocne. Na stołach nie zabrakło tradycyjnych dań wielkanocnych, przygotowanych przez członków Polonii Orlando. Potraw było wiele: i tych typowo wielkanocnych, jak np. jajka w majonezie, sałatki jarzynowe, kiełbasy, babki i mazurki, i tych nowoczesnych – m.in. szynka w ananasach w stylu tropikalnym. Nie zabrakło też wielu innych polskich przysmaków: kapusty, kurczaka w galarecie i domowego chleba.

Święta Wielkanocne pozostaną długo w pamięci wszystkich uczestników spotkań.

Agnieszka Błaszak, opr. JS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,901.html

wróć

Fotorelacje

Uroczyste obchody rocznic zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 15 kwietnia w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się uroczyste obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz ludobójstwa katyńskiego. W ramach tych uroczystości dzień wcześniej rozpoczęło się V Forum Polonijne pod hasłem „Budujmy wspólny front patriotyczny”. Za organizację obu wydarzeń odpowiedzialny był Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
04-26-2018
Spotkanie networkingowe PABA w restauracji Belvedere w New Britain
04-27-2018
Monte Carlo Whist w sali kościoła św. Cyryla i Metodego w Hartford
04-28-2018
83. doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej w The Plaza Hotel na Manhattanie
04-28-2018
Zabawa wiosenna w Klubie Polonia, Inc.
04-28-2018
Koncert zespołu Varius Manx z Kasią Stankiewicz i IRA
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com