Sukces Polaków na SAE Aero Design East

03-21-2018

Rzeszowscy studenci...
Zawody w Lakeland...
Przed rozpoczęciem...

1 srebrny i 2 brązowe medale zdobyła drużyna EUROAVIA Rzeszów w zawodach lotniczych SAE Aero Design East w Lakeland na Florydzie. Rywalizacja studentów polegała na zaprojektowaniu, zoptymalizowaniu i zbudowaniu samolotów udźwigowych.

SAE Aero Design to seria największych zawodów dla studentów lotnictwa na świecie, współorganizowana przez firmę Lockheed Martin – producenta m.in. samolotów F16. Odbywają się one w dwóch edycjach: wschodniej i zachodniej w Stanach Zjednoczonych. Bierze w nich udział 75 drużyn reprezentujących uczelnie z całego świata. W tym roku obecni byli przedstawiciele z Ameryki Południowej, Azji, Europy, Afryki, a przede wszystkim Ameryki Północnej.

Zawody w Lakeland poprzedzone były przygotowaniem samolotowych konstrukcji do warunków panujących na miejscu oraz próbnymi oblotami na lotnisku zapasowym.

Zmagania przebiegały w 3 kategoriach: micro, regular oraz advance. Drużyna Politechniki Rzeszowskiej wystartowała w dwóch z nich. W kategorii micro najważniejszym kryterium było zbudowanie samolotu mieszczącego się do skrzyni o określonych wymiarach oraz jak największy stosunek masy podniesionego ładunku do masy własnej. Kategoria regular polegała na zbudowaniu samolotu zdolnego przenieść jak największą ilość piłeczek tenisowych (pasażerów) wraz z dodatkowym obciążeniem (bagażem). Ograniczeniem był limit mocy silnika (1,000 watów), dystans do startu oraz rozpiętość skrzydeł (3.6 metra). Bardzo ważnym elementem było także wykonanie bezawaryjnych lotów i ich wysoka powtarzalność – punktowane w każdym przelocie.

Przed rozpoczęciem zmagań sprawdzono czy dokumentacja techniczna obu samolotów jest zgodna z regulaminem zawodów – mówi Mateusz Rakieć z zespołu EUROAVIA Rzeszów, student lotnictwa i kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej. – Następnie przeprowadziliśmy prezentacje przed specjalistami z firmy Lockheed Martin. Nasze modele spotkały się z dużym uznaniem komisji, a także sędziów prowadzących inspekcję i współzawodników. Otrzymaliśmy wiele pochwał dotyczących zastosowanych rozwiązań i dokładności wykonania – dodaje.

Rzeszowscy studenci wywalczyli trzy medale. Zajęli drugie miejsce za podniesiony ładunek w kategorii micro, trzecie miejsce za podniesiony ładunek w kategorii regular oraz trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

W kategorii micro, w której zadebiutowaliśmy w tym roku, podnieśliśmy ponad trzykrotność masy własnej. Waga gotowego do lotu samolotu bez ładunku wynosiła jedynie 287 gramów. Dzięki temu zajęliśmy drugie miejsce za najlepsze właściwości udźwigowe naszego samolotu – cieszy się Mateusz Rakieć.

Co ciekawe, drużyna EUROAVII Rzeszów była najmniejszą wśród startujących na zawodach – składała się jedynie z 5 osób (Rafał Muchowski, Michał Jakubowski, Bartosz Kaźmierski, Aleksandra Kwiecień oraz Mateusz Rakieć). Wystartowała w dwóch kategoriach i w każdej z nich zajęła miejsce na podium.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Kiełbasa Fest w Salem

W niedzielę 9 września Polonia z Salem i okolicy spotkała się na polskim pikniku. Organizatorem imprezy było diecezjalne Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem, w które w zeszłym roku został przekształcony polski kościół św. Jana Chrzciciela w tym mieście. O smaczne, typowe dla kuchni polskiej, jedzenie zatroszczyli się parafianie, część dań dostarczył też pan Edward, właściciel Euromart – polskiego sklepu w Bostonie. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
09-22-2018
Octoberfest w Polskim Klubie w Colchester
09-22-2018
Zabawa Komitetu Parady Pułaskiego w Stamford
09-22-2018
Bankiet ZPA z okazji Parady Pułaskiego w Perth Amboy
09-22-2018
Koncert Paula Stepnia
09-22-2018
Zabawa taneczna w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com