Sukces Polaków na SAE Aero Design East

03-21-2018

Rzeszowscy studenci...
Zawody w Lakeland...
Przed rozpoczęciem...

1 srebrny i 2 brązowe medale zdobyła drużyna EUROAVIA Rzeszów w zawodach lotniczych SAE Aero Design East w Lakeland na Florydzie. Rywalizacja studentów polegała na zaprojektowaniu, zoptymalizowaniu i zbudowaniu samolotów udźwigowych.

SAE Aero Design to seria największych zawodów dla studentów lotnictwa na świecie, współorganizowana przez firmę Lockheed Martin – producenta m.in. samolotów F16. Odbywają się one w dwóch edycjach: wschodniej i zachodniej w Stanach Zjednoczonych. Bierze w nich udział 75 drużyn reprezentujących uczelnie z całego świata. W tym roku obecni byli przedstawiciele z Ameryki Południowej, Azji, Europy, Afryki, a przede wszystkim Ameryki Północnej.

Zawody w Lakeland poprzedzone były przygotowaniem samolotowych konstrukcji do warunków panujących na miejscu oraz próbnymi oblotami na lotnisku zapasowym.

Zmagania przebiegały w 3 kategoriach: micro, regular oraz advance. Drużyna Politechniki Rzeszowskiej wystartowała w dwóch z nich. W kategorii micro najważniejszym kryterium było zbudowanie samolotu mieszczącego się do skrzyni o określonych wymiarach oraz jak największy stosunek masy podniesionego ładunku do masy własnej. Kategoria regular polegała na zbudowaniu samolotu zdolnego przenieść jak największą ilość piłeczek tenisowych (pasażerów) wraz z dodatkowym obciążeniem (bagażem). Ograniczeniem był limit mocy silnika (1,000 watów), dystans do startu oraz rozpiętość skrzydeł (3.6 metra). Bardzo ważnym elementem było także wykonanie bezawaryjnych lotów i ich wysoka powtarzalność – punktowane w każdym przelocie.

Przed rozpoczęciem zmagań sprawdzono czy dokumentacja techniczna obu samolotów jest zgodna z regulaminem zawodów – mówi Mateusz Rakieć z zespołu EUROAVIA Rzeszów, student lotnictwa i kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej. – Następnie przeprowadziliśmy prezentacje przed specjalistami z firmy Lockheed Martin. Nasze modele spotkały się z dużym uznaniem komisji, a także sędziów prowadzących inspekcję i współzawodników. Otrzymaliśmy wiele pochwał dotyczących zastosowanych rozwiązań i dokładności wykonania – dodaje.

Rzeszowscy studenci wywalczyli trzy medale. Zajęli drugie miejsce za podniesiony ładunek w kategorii micro, trzecie miejsce za podniesiony ładunek w kategorii regular oraz trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

W kategorii micro, w której zadebiutowaliśmy w tym roku, podnieśliśmy ponad trzykrotność masy własnej. Waga gotowego do lotu samolotu bez ładunku wynosiła jedynie 287 gramów. Dzięki temu zajęliśmy drugie miejsce za najlepsze właściwości udźwigowe naszego samolotu – cieszy się Mateusz Rakieć.

Co ciekawe, drużyna EUROAVII Rzeszów była najmniejszą wśród startujących na zawodach – składała się jedynie z 5 osób (Rafał Muchowski, Michał Jakubowski, Bartosz Kaźmierski, Aleksandra Kwiecień oraz Mateusz Rakieć). Wystartowała w dwóch kategoriach i w każdej z nich zajęła miejsce na podium.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com