Koncert charytatywny dla Lenki Cholewy

03-13-2018

Gwiazdą wieczoru...
Koncert był w pełni...
W koncercie...

24 lutego 2018 r. w Centrum Parafialnym przy kościele Incarnation w Sarasocie odbył się koncert charytatywny „Polonia razem dla Leny Cholewy”. Zebrane fundusze mają pomóc w sfinansowaniu operacji, dzięki której dziewczynka z Polski będzie mogła chodzić.

Szczytny cel

Nad organizacją wydarzenia czuwały Anna Bridinger, Joanna Zagata, Agata Wawro, Kinga Royer oraz Aneta Fornal. Wieczór rozpoczął się od pokazu slajdów ukazujących zdjęcia Lenki Cholewy, dokumentujących drogę, którą do tej pory przeszła. Dziewczynka urodziła się z wadą wrodzoną nóg, tibal hemimelia, czyli brakiem kości piszczelowych. W Polsce groziła jej amputacja obu nóżek, jedyną szansą na leczenie dla niej był dr Dror Paley – znany na całym świecie specjalista od przedłużania kończyn dzieci z Kliniki St. Mary’s Medical Center w West Palm Beach, gdzie znajduje się Instytut Wydłużania Kończyn. Lenka przeszła już kilka operacji, ale żeby mogła być w pełni sprawna, potrzebna jest kolejna. Gdy polski NFZ odmówił refundacji kosztów dalszego leczenia, w pomoc zaangażowała się Polonia.

Na koncert przybyło 200 osób, w tym także goście z Chicago, St. Petersburga, Clearwater, byli też prezesi polskich klubów: Stowarzyszenia Polskiego Dziedzictwa – Katarzyna Składanowski, Polskiego Centrum im. św. Jana Pawła w Clearwater – Michał Bąk z małżonką oraz Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia w Sarasocie – Mieczysław Panek, ponadto obecny był zarząd Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia w Venice – relacjonuje Joanna Zagata. Na widowni obecne były też jedne z najbliższych kobiet w życiu gwiazdy wieczoru – Jacka Kawalca: jego mama Elżbieta oraz córka Kalina, której dzień wcześniej oświadczył się jej partner, co sprawiło, że atmosfera koncertu była jeszcze bardziej niezwykła.

Wyjątkowy koncert

Konferansjerki – w tej roli Joanna Zagata oraz Anna Bridinger – przywitały gości i przypomniały historię Lenki. Podczas powitania zaprezentowano film z podziękowaniami od rodziny Cholewów.

Koncert był w pełni charytatywny, gdyż artysta wystąpił bez wynagrodzenia. – Występ, zatytułowany „Muzyczne twarze Jacka Kawalca”, przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Jacek popisał się swoim niebywałym talentem aktorskim, wokalnym i kabaretowym. Dobór utworów był ponadczasowy, łączący pokolenia – zachwyca się Joanna Zagata. Publiczność mogła usłyszeć polskie utwory zespołu Dżem, Czesława Niemena i Maryli Rodowicz oraz największe przeboje Joe’go Cockera, Louisa Armstronga, Stinga, Phila Collinsa i Led Zeppelin. Jacek Kawalec zaprezentował także swój autorski utwór pt. „Dziewczyna trudna jak poniedziałek”, natomiast koncert otworzyła jakże wymowna piosenka „Imagine” Johna Lennona.

W drugiej części występu artysta ubrany we frak przedstawił program składający się z monologów i piosenek z okresu przedwojennej Polski. Wcielił się w sławnego wodzireja, zaśpiewał „Baby, ach te baby!” i zatańczył walca ze swoją mamą.

Pomoc dla Lenki

Podczas imprezy sprzedawane były domowe wypieki. Zorganizowano również loterię, na której do wygrania były atrakcyjne nagrody, m.in. kosze z produktami spożywczymi, karty podarunkowe, kosz upominkowy od shop.com/ motives, bony na usługi medyczne w Ellenton Family Practise oraz na usługi kosmetyczno-fryzjerskie, zestawy klocków Lego, zestaw z elektryczną szczoteczką do zębów i wiele innych.

Całość funduszy ze sprzedaży biletów–cegiełek, z losów na loterię, donacji sponsorów, ze sprzedaży ciast po zsumowaniu dała niesamowitą, nieoczekiwaną kwotę 17 tysięcy dolarów, które osobiście zawiozłyśmy do St Mary's Medical Center – Paley Institute w West Palm Beach i wpłaciłyśmy na konto medyczne Lenki – mówi Joanna Zagata.

To był magiczny wieczór pięknych, otwartych serc i pokazał, iż Polacy potrafią się zjednoczyć w szczytnym celu – podsumowuje pani Joanna.

opr. JS

wróć
~Joanna Zagata
2018-03-16 13:45:52
Zgłoś do moderacji
Pięknie dziękujemy za recenzję w naszego koncertu :)
~Anna Bridinger
2018-03-16 13:18:38
Zgłoś do moderacji
Dziekujemy za piekne podsumowanie koncertu :)

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com