Sezon koncertów Fundacji Chopinowskiej w pełni

02-08-2018

- Staramy się, żeby...
Alex Beyer wystąpił...
Mei-Ting Sun (z...

Już 3 i 4 marca 2018 roku w ramach serii koncertów „Szopen dla Wszystkich” w Coral Gables i Fort Lauderdale zagrają Kate Liu i Eric Lu. To laureaci III i IV nagrody ostatniego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Organizatorem wspólnego występu młodych pianistów jest Fundacja Chopinowska w Miami.

Ten koncert będzie bardzo wyjątkowy – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Jadwiga Gewert, dyrektor wykonawczy Fundacji Chopinowskiej w Miami. – Kate zażyczyła sobie zaprosić Erica jako specjalnego gościa, co jest wspaniałe, bo dzięki temu program koncertu będzie bardziej urozmaicony. Mieć dwie gwiazdy zamiast jednej, cóż może być lepszego? – dodaje.

Wcześniej, bo już 25 lutego, zagra Kevin Kenner, który zgodził się zastąpić Polkę Ewę Danilewską. Kilka dni wcześniej – 21 lutego br. – pianista zagra na bardzo ważnym koncercie w Carnegie Hall „Tribute to Paderewski and Piłsudski”, organizowanym z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program koncertu składa się głównie z utworów Paderewskiego i Chopina, a oprócz Kennera zagrają również: Szymon Nehring,

Łukasz Krupiński i Marek Bracha. Organizatorami koncertu są Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku oraz Klub Gazety Polskiej.

Ciekawych koncertów nie brakowało w styczniu. 13 i 14 stycznia w ramach serii „Szopen dla Wszystkich” wystąpił Alex Beyer – finalista Konkursu Chopinowskiego w Miami w 2015 roku, laureat III nagrody na konkursie Królowej Elżbiety w Brukseli oraz jeden z pięciu finalistów Konkursu Stowarzyszenia Amerykańskich Pianistów w 2017 roku – organizacji, która pomaga młodym pianistom w dwóch kategoriach – pianistów klasycznych oraz jazzowych. – Nie wygrał głównej nagrody, ale już sam fakt, że znalazł się w tej piątce, jest ogromnym osiągnięciem – mówi Jadwiga Gewert. – Beyer jest wspaniałym pianistą, ogromnie się rozwinął. To była czysta przyjemność posłuchać go na koncercie – dodaje.

Z kolei 21 stycznia 2018 w ramach serii „Chopin Salon” wystąpił Mei-Ting Sun – zwycięzca Narodowego Konkursu Chopinowskiego w Miami w 2005 roku. – To bardzo interesujący pianista, bo jest jednym z tych, którzy grają wszystko. Nie tylko Chopina, nie tylko muzykę nowoczesną, ale też sam robi transkrypcje utworów, np. arii operowych czy muzyki jazzowej na fortepian, a nawet reggae. Do nas przyjechał z programem muzyki Chopina i Art Tatum – słynnego jazzowego pianisty, który nie tylko grał, ale też śpiewał. Sun zrobił jego transkrypcje ze słuchu. Było to niezwykle ciekawe i takie... inne. Staramy się, żeby nasza publiczność mogła posłuchać nie tylko Chopina, ale także coś specjalnego, czego być może jeszcze dotąd nie słyszała – tłumaczy dyrektor Fundacji Chopinowskiej.         

opr. bo


Kolejne koncerty w sezonie 2017/2018

Szopen dla Wszystkich – wszystkie koncerty w tej serii odbędą się dwukrotnie: soboty, godz. 15:00: Broward County Main Library, 100 S Andrews Avenue, Ft. Lauderdale, niedziele, godz. 15:00: Granada Presbyterian Church, 950 University Drive, Coral Gables:

  • 3 i 4 marca 2018 – Kate Liu i Eric Lu – laureaci Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie 2015
  • 21 i 22 kwietnia 2018 – Koncert Młodych Pianistów, utwory Chopina
  • 19 i 20 maja 2018 – Drew Petersen, zdobywca Nagrody Pianisty Ameryki 2017

Koncerty salonowe – La Gorce Country Club, MB

  • 15 kwietnia 2018 – Andrew Armstrong, Srebrny Medalista Narodowego Konkursu 1995; Frank Almond, skrzypek

Koncerty specjalne:

  • 25 lutego 2018 – Chopin at Key BiscayneKevin Kenner. Wstęp wolny
  • 17 kwietnia 2018 – Rafał Blechacz, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005 roku – przy współpracy z Miami Friends of Chamber Music. Coral Gables Congregational Church. Specjalne zniżki dla członków Fundacji.
wróć
~Alicja Lach
2018-02-18 07:41:50
Zgłoś do moderacji
Dzień dobry. No tak - ale gdzie w Coral Gables zagra Kate Liu? Pozdrawiam; Alicja Lach

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com