Dziewczyny z...
Msza święta...
W mszy...
Na zdjęciu od...
Tańczy zespół...

Msza, która integruje imigrantów

01-30-2018

W rzymsko-katolickiej katedrze diecezjalnej w Miami na Florydzie, pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 7 stycznia 2018 roku odprawiona została msza święta imigracyjna. Takie msze są często tutaj odprawiane. Ich przesłanie jest oczywiste – mają zbliżać do siebie ludzi, którzy przywędrowali tutaj ze świata.

Msza rozpoczęła się od procesji grupy młodych Haitańczyków i Indian. W pierwszym czytaniu wzięli udział polscy imigranci, a w drugim Malezyjczycy. Ewangelię czytał chiński diakon Alex Lam, zaś homilię wygłosił arcybiskup Miami (od 10 lat sprawujący tam posługę kapłańską) ksiądz Thomas G. Wenski. Jego znamienne posłanie zabrzmiało już wcześniej w Krakowie: „Jakże trzeba nam modlić się przez wstawiennictwo Jana Pawła II – żeby jego kanonizacja stała się źródłem zjednoczenia polskich serc”. Wierni uczestniczący w tej mszy prosili, aby wszyscy modlili się za imigrantów z Brazylii, Chin, Filipin, Haiti, Jamajki, Korei, Nigerii, Trinidadu i Wietnamu. Podczas kolekty zaśpiewał chiński chór, a dary dostarczyli członkowie chóru koreańskiego.

Po mszy wszyscy spotkali się w budynku szkolnym przy katedrze na obiedzie. Serwowane były dania z 11 krajów, w tym oczywiście polskie. Rozkoszowano się pysznym jedzeniem, prowadzono ciekawe rozmowy. Zaprezentowały się także zespoły reprezentujące różne grupy imigrantów. Polską grupę reprezentował zespół folklorystyczny Polonia pod kierownictwem Jurka Życzyńskiego. Kobiety i mężczyźni w kolorowych, przepięknych góralskich strojach wyglądali niczym z obrazu Sandra Botticellego. Dali piękny pokaz swoich talentów. Było co oglądać! Cieszyliśmy się też z integracji z innymi imigrantami, między innymi z państw z Ameryki Południowej.

Jest to okazja do miłych spotkań – podkreśla pani Ewa Otwinowska, polonijna działaczka na wschodnim wybrzeżu Florydy, która tańczy z mężem Irkiem w zespole Polonia. Oboje również działają w Polskiej Misji Katolickiej prowadzonej przez księdza Stanisława Rakieja. Ksiądz Stanisław pracował na misjach w wielu krajach: w Adelajdzie w Australii, w Nowej Zelandii (Auckland), ponownie w Australii w Brisbane i w Sydney, w Minneapolis w USA, w Scarboro i Ottawie w Kanadzie, a teraz znów w Stanach Zjednoczonych – w Polskiej Misji Katolickiej Matki Boskiej Częstochowskiej w Pompano Beach.

W polonijnej kawiarence w Pompano Beach pan Ireneusz, cukiernik, serwuje upieczone przez siebie pączki, jabłeczniki i napoleonki – wspomagając w ten sposób kościół Najświętszej Maryi Panny. Krystyna Levine upiększa kościół kwiatami ze swojej kwiaciarni w Coconat Creek, a także – podobnie jak inni Polacy na emigracji – pomaga ubogim.

Klub Polsko-Amerykański w Fort Lauderdale organizuje przez cały rok wspaniałe imprezy, między innymi: kolację wigilijną, Sylwestra, Walentynki, Józefinki, koncerty polskich artystów i spotkania z ciekawymi ludźmi. Często występuje tu zespół Polonia, który wojażuje także w innych miejscach na Florydzie. Jest więc czym oko nacieszyć, można też zjeść pyszności z polskiej kuchni, pośpiewać i zatańczyć.

Po tym ciekawym integracyjnym spotkaniu wiele osób udało się do kościoła św. Józefa w Miami Beach na polską mszę świętą.

Hanka Bielawski

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com