Dziewczyny z...
Msza święta...
W mszy...
Na zdjęciu od...
Tańczy zespół...

Msza, która integruje imigrantów

01-30-2018

W rzymsko-katolickiej katedrze diecezjalnej w Miami na Florydzie, pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 7 stycznia 2018 roku odprawiona została msza święta imigracyjna. Takie msze są często tutaj odprawiane. Ich przesłanie jest oczywiste – mają zbliżać do siebie ludzi, którzy przywędrowali tutaj ze świata.

Msza rozpoczęła się od procesji grupy młodych Haitańczyków i Indian. W pierwszym czytaniu wzięli udział polscy imigranci, a w drugim Malezyjczycy. Ewangelię czytał chiński diakon Alex Lam, zaś homilię wygłosił arcybiskup Miami (od 10 lat sprawujący tam posługę kapłańską) ksiądz Thomas G. Wenski. Jego znamienne posłanie zabrzmiało już wcześniej w Krakowie: „Jakże trzeba nam modlić się przez wstawiennictwo Jana Pawła II – żeby jego kanonizacja stała się źródłem zjednoczenia polskich serc”. Wierni uczestniczący w tej mszy prosili, aby wszyscy modlili się za imigrantów z Brazylii, Chin, Filipin, Haiti, Jamajki, Korei, Nigerii, Trinidadu i Wietnamu. Podczas kolekty zaśpiewał chiński chór, a dary dostarczyli członkowie chóru koreańskiego.

Po mszy wszyscy spotkali się w budynku szkolnym przy katedrze na obiedzie. Serwowane były dania z 11 krajów, w tym oczywiście polskie. Rozkoszowano się pysznym jedzeniem, prowadzono ciekawe rozmowy. Zaprezentowały się także zespoły reprezentujące różne grupy imigrantów. Polską grupę reprezentował zespół folklorystyczny Polonia pod kierownictwem Jurka Życzyńskiego. Kobiety i mężczyźni w kolorowych, przepięknych góralskich strojach wyglądali niczym z obrazu Sandra Botticellego. Dali piękny pokaz swoich talentów. Było co oglądać! Cieszyliśmy się też z integracji z innymi imigrantami, między innymi z państw z Ameryki Południowej.

Jest to okazja do miłych spotkań – podkreśla pani Ewa Otwinowska, polonijna działaczka na wschodnim wybrzeżu Florydy, która tańczy z mężem Irkiem w zespole Polonia. Oboje również działają w Polskiej Misji Katolickiej prowadzonej przez księdza Stanisława Rakieja. Ksiądz Stanisław pracował na misjach w wielu krajach: w Adelajdzie w Australii, w Nowej Zelandii (Auckland), ponownie w Australii w Brisbane i w Sydney, w Minneapolis w USA, w Scarboro i Ottawie w Kanadzie, a teraz znów w Stanach Zjednoczonych – w Polskiej Misji Katolickiej Matki Boskiej Częstochowskiej w Pompano Beach.

W polonijnej kawiarence w Pompano Beach pan Ireneusz, cukiernik, serwuje upieczone przez siebie pączki, jabłeczniki i napoleonki – wspomagając w ten sposób kościół Najświętszej Maryi Panny. Krystyna Levine upiększa kościół kwiatami ze swojej kwiaciarni w Coconat Creek, a także – podobnie jak inni Polacy na emigracji – pomaga ubogim.

Klub Polsko-Amerykański w Fort Lauderdale organizuje przez cały rok wspaniałe imprezy, między innymi: kolację wigilijną, Sylwestra, Walentynki, Józefinki, koncerty polskich artystów i spotkania z ciekawymi ludźmi. Często występuje tu zespół Polonia, który wojażuje także w innych miejscach na Florydzie. Jest więc czym oko nacieszyć, można też zjeść pyszności z polskiej kuchni, pośpiewać i zatańczyć.

Po tym ciekawym integracyjnym spotkaniu wiele osób udało się do kościoła św. Józefa w Miami Beach na polską mszę świętą.

Hanka Bielawski

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com