„Pomóżmy Lence stanąć na nogi!”

11-27-2017

Podczas pikniku...
Suto zastawione...
Lenka Cholewa i dr...

18 listopada w Twin Lakes Park w Sarasocie odbył się piknik rodzinny, zorganizowany przez Polską Sobotnią Szkołę im. Mikołaja Kopernika w Sarasocie. Jednak tego dnia Polonia miała nie tylko okazję do dobrej zabawy, ale też szansę, by pomóc pewnej dziewczynce z Polski… Podczas imprezy prowadzona była zbiórka charytatywna na leczenie małej Lenki Cholewy, którą wkrótce – o ile jej rodzicom uda się zebrać potrzebną sumę pieniędzy – czekają na Florydzie operacje, dzięki którym będzie mogła normalnie żyć.

Smacznie i wesoło

Suto zastawione stoły, woń grillowanej kiełbasy i słodki smak domowej roboty pączków, które podbiły serca i podniebienia uczestników imprezy – tak w skrócie można opisać piknik rodzinny, który odbył się pod nieprzypadkowo wybraną nazwą: „Festiwal Polskiego Smaku”. Jeśli dodać do tego świetną oprawę muzyczną, którą zapewnili Kasia Skladanowski, Roland Okula i Marek Przepióra oraz Mateusz Zagata – lekarz, który tym razem wystąpił w roli muzyka i zaprezentował swoją grę na skrzypcach oraz liczne atrakcje dla dzieci, m.in. malowanie twarzy i dla dorosłych – loterię, to mamy przepis na udaną imprezę. Piknik Polskiej Szkoły bez wątpienia można do nich zaliczyć. Jednak temu wesołemu spotkaniu w rodzinnej atmosferze przyświecał też inny cel. Podczas pikniku prowadzona była zbiórka do puszki pieniędzy na leczenie małej Lenki Cholewy.

Zbiórka dla Leny

Lena przeszła już kilka skomplikowanych operacji nóżek, który przeprowadził dr Dror Paley w Klinice St. Mary’s Medical Center w West Palm Beach na Florydzie, gdzie znajduje się Instytut Wydłużania Kończyn – jedyna taka placówka na świecie. Na początek 2018 roku wyznaczono termin kolejnej operacji, dzięki której dziewczynka będzie mogła normalnie funkcjonować. Będzie mogła, o ile jej rodzice zbiorą fundusze na pokrycie kosztów leczenia – w sumie ponad milion złotych, astronomiczna kwota dla zwykłej polskiej rodziny… Do pełnej sumy brakuje im jeszcze ok. 350.000 złotych (ok. 100.000 dolarów).

Pomóc dziewczynce postanowiła też Polonia z Sarasoty i okolic. Każdy wrzucony do puszki dolar sprawiał, że Lena była o mały kroczek bliżej do stawiania dużych, normalnych kroków na własnych nogach. „Jest to świetny przykład dla naszych dzieci, szczególnie w tym okresie, kiedy piszą listy do Mikołaja, prosząc o ich wymarzony prezent. Nauczmy ich dawać i pokażmy, że i my możemy być dla kogoś Mikołajem” – te słowa, zachęcające do udziału w akcji, można było przeczytać na szkolnych facebooku.

JS


Jedna na milion

Jest wyjątkowa, jedna na milion – na pierwszy rzut oka te słowa nie brzmią niepokojąco, jednak dla rodziców małej Leny brzmiały jak wyrok. 3-letnia obecnie Lena Cholewa ze Stryszawy koło Wadowic urodziła się z wadą wrodzoną nóg, tibal hemimelia, czyli brakiem kości piszczelowych – wadą, która przytrafia się, według statystyk, raz na milion urodzeń. W Polsce groziła jej amputacja obu nóżek, jedyną szansą na leczenie dla niej był dr Dror Paley – znany na całym świecie specjalista od przedłużania kończyn dzieci. Pracuje w Klinice St. Mary’s Medical Center w West Palm Beach na Florydzie, gdzie znajduje się Instytut Wydłużania Kończyn – jedyna taka placówka na świecie. W sierpniu 2015 roku 10-miesięczna wówczas dziewczynka rozpoczęła pierwszy etap leczenia na Florydzie. Wtedy wniosek o refundację kosztów leczenia został przez NFZ rozpatrzony pozytywnie, stwierdzono, że w Polsce nie istnieją możliwości leczenia dziewczynki. Aby Lena mogła jednak być w pełni sprawna, potrzebne są kolejne operacje. Termin wyznaczono na początek 2018 roku, jednak w maju br. NFZ odmówił refundacji dalszego leczenia. – Lena była przygotowywana do tego, że wróci do Stanów, w kościach ma igły, które zakładał dr Paley, mamy ryzykować, że wyciągnie je inny specjalista? Jeśli uszkodzi przy tym mięśnie, Lena nigdy już nie będzie chodzić. Dwa lata jej ciężkiej pracy, dwa lata jej cierpienia, dwa lata starań doktora Paleya – wszystko pójdzie na marne! – rozpacza mama Lenki. – Nasza historia to świadectwo walki, bez której moja córeczka na zawsze byłaby okaleczona. Gdybyśmy się poddali, Lena nie miałaby dziś nóg... – dodaje.

Lena to kolejne polskie dziecko, któremu dr Dror Paley z West Palm Beach otworzył szansę na normalne chodzenie. Wcześniej dr Paley operował Julkę Piskorską z Lubartowa pod Lublinem, której historia również była opisywana na łamach „Białego Orła”.

Jak możesz pomóc?

Wpłat można dokonywać poprzez strony internetowe: www.siepomaga.pl/lenacholewa lub www.gofundme.com/lena-cholewa, tam też opisana jest szczegółowo historia choroby dziewczynki.

Lenka jest też podopieczną Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba”. Darowizny (wpłaty zagraniczne) można wpłacać na konto:

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawałek Nieba
ul. Poznańska 14/8
84-230 Rumia, woj. pomorskie
IBAN: PL31109028350000000121731374
BIC: WBK PPL PP
Tytuł wpłat: 176 pomoc w leczeniu Leny Cholewa

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-18-2018
Spotkanie z Grzegorzem Braunem w parafii Matki Bożej Pocieszenia
10-19-2018
2. Festiwal Disco Polo w USA
10-19-2018
2. Festiwal Disco Polo w USA
10-19-2018
Muzyczny powrót do lat 50. i 60. w Polskim Klubie w Danvers
10-20-2018
Sympozjum „Odrodzenie Polski, 1918: Sympozjum z Okazji Stulecia”
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com