Irma „odwiedziła” Polankę w Palm Coast

10-01-2017

Prace porządkowe na...
Irma połamała na...
Prezes Polskiego...

12 ofiar, tysiące zniszczonych domów i 10 mln mieszkańców bez prądu – takie szkody wyrządził w dniach 10-11 września br. na Florydzie huragan Irma. Wśród ofiar na szczęście nie ma Polaków, ale przekraczające 200km/h wiatry mocno odczuła m.in. Polanka Klubu Korona w Palm Coast.

Irma zostawiła po sobie straszny bałagan. Połamane drzewa i wszędzie pełno gałęzi, dużo wody i brak prądu. Na szczęście dom i wiata zostały nienaruszone – mówi Małgorzata Świerczyńska-Holik, rzeczniczka Klubu Korona. Ze względu na brak prądu i konieczne prace porządkowe klub musiał przełożyć VIII Festiwal Pierogów na 8 października na godz. 14.

Ale członkowie klubu szybko wzięli się do pracy na Polance. – 16 września wszyscy ruszyli do usuwania szkód. Nikt na nikogo się nie oglądał, każdy zakasał rękawy i do pracy. W ruch poszły liny, piły, siekiery, grabie i oczywiście nasze ręce. Prace koordynował prezes Marcin Waszkiewicz – relacjonuje rzeczniczka klubu.
Większych szkód Irma nie wyrządziła w innych polonijnych klubach na Florydzie. Polskie Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater zostało dobrze zabezpieczone przed huraganem i udostępnione osobom, które nie miały się gdzie schronić przed żywiołem. Ci, którzy skorzystali, chwalili sobie miłą atmosferę.   

Wskutek huraganu w klubie przez kilka dni nie było prądu, co jednak nie przeszkodziło przeprowadzić w sobotę 16 września zapisów do Polskiej Szkoły. Odwołany musiał zostać jednak Wieczór z DJ-em. Prąd został ponownie podłączony dzień później. Z kolei Dożynki, które początkowo zaplanowane były na 10 września, odbyły się 24 września.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński w USA

– To była krótka, ale bardzo intensywna wizyta – mówi o pobycie wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych konsul Sabina Klimek z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. W dniach 19-22 listopada minister odbył w Bostonie, Nowym Jorku oraz Waszyngtonie szereg spotkań z inwestorami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com