Ks. Zdzisław Nawrocki Ks. Zdzisław...

Zmarł ks. Zdzisław Nawrocki

09-21-2017

11 września 2017 roku w Baltimore w stanie Maryland odszedł ks. Zdzisław Nawrocki Tchr. – wieloletni duszpasterz Polaków w Stanach Zjednoczonych. Dobrze znany był również Polakom na Florydzie, gdzie przez 9 lat posługiwał w Polskiej Misji Pastoralnej Matki Boskiej Częstochowskiej w Pompano Beach.

 

Ks. Zdzisław Józef Nawrocki TChr. urodził się 17 września 1948 roku w Dzierzbinie (woj. wielkopolskie). Do Towarzystwa Chrystusowego wstąpił 15 sierpnia 1966 roku, zaś kanoniczny nowicjat rozpoczął 7 września 1966 roku. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1967 roku w Ziębicach, zaś dozgonną – 8 kwietnia 1972 roku. w Poznaniu. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 czerwca 1973 roku z rąk ks. abp. Antoniego Baraniaka w Poznaniu, a po ich przyjęciu pracował jako wikariusz parafii pw. św. Piotra i Pawła w Szczecinie (1973-1975). W latach 1975-1979 był duszpasterzem w Anglii: Rochdale, London-Putney.

Do Stanów Zjednoczonych przybył w 1979 roku. Pełnił posługę w Detroit, Miami, Cleveland, Passaic, New York, Baltimore, Passaic, Boonton, Poughkeepsie, Toledo, Sterling Heights, Hamtramck. Od 2009 roku był duszpasterzem w Baltimore.

Na Florydę ks. Zdzisław Nawrocki przyjechał w 1983 roku, w którym 13 września został mianowany przez ks. arcybiskupa Edwarda A. McCarthy’ego duszpasterzem i dyrektorem Polskiego Apostolatu. Zamieszkał przy parafii św. Boromeusza w Hallandale. Jak czytamy na stronie internetowej Polskiej Misji Pastoralnej Matki Boskiej Częstochowskiej w Pompano Beach, ks. Nawrocki odprawiał trzy msze św. dla Polaków w ciągu tygodnia: w sobotę o godz. 19 w Lantanie w kościele Ducha Świętego dla około 60 osób, w niedzielę w Hallendale w kościele św. Karola Boromeusza o godz. 13 dla około 110 osób i w Miami Beach w kościele św. Józefa o godz. 15 dla około 150-200 osób.

W okresie wyjazdów z Polski podczas stanu wojennego liczba wiernych w Miami Beach utrzymywała się do 200 osób, natomiast w późniejszym czasie liczba ta zaczynała się zmniejszać, ponieważ wierni przeprowadzali się na północ od Miami. W tym czasie ks. Nawrocki zaczął myśleć o utworzeniu Polskiej Misji z własnym kościołem i ośrodkiem polonijnym na terenie południowej Florydy. W tym celu gromadził fundusze na ten cel oraz zajmował się duszpasterstwem chorych oraz zwykłymi posługami jak chrzest, ślub, pogrzeb. Ks. Nawrocki brał udział w licznych imprezach kulturalnych i patriotycznych w czterech klubach polsko-amerykańskich na terenie Miami, Fort Lauderdale i Palm Beach. Opuszczając Polską Misję po 9-letniej pracy duszpasterskiej, zostawił pokaźną sumę funduszy na zakup czy budowę przyszłego kościoła, który miałby służyć tutejszej Polonii (stało się to w 1996 roku). Z parafianami na Florydzie ks. Zdzisław pożegnał się 20 września 1992 roku, po przeżyciu strasznego huraganu „Andrew”.

Pożegnalna msza święta w Baltimore została odprawiona w poniedziałek 18 września. Msza święta pogrzebowa odbyła się w czwartek 21 września o godz. 11 w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Sterling Heights w stanie Michigan. Ciało ks. Zdzisława Nawrockiego spoczęło na tamtejszym cmentarzu Resurrection.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński w USA

– To była krótka, ale bardzo intensywna wizyta – mówi o pobycie wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych konsul Sabina Klimek z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. W dniach 19-22 listopada minister odbył w Bostonie, Nowym Jorku oraz Waszyngtonie szereg spotkań z inwestorami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com