O swojej płycie...
Okładka płyty....

Piotr „The Ceez” Okrasa z Key West na Florydzie nagrał płytę opartą na wierszach poety, który zginął w Powstaniu Warszawskim

09-11-2017

– Był genialnym poetą i nie jest tak wyeksponowany, jak powinien być – mówi o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim Piotr Cezar Okrasa – artysta z Key West koło Miami, który nagrał płytę „O chłopcu polskim”. Teksty oparte są na życiorysie literackim właśnie Baczyńskiego – poety, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Nie jest to jednak muzyka o charakterze tzw. poezji śpiewanej, lecz nowoczesne kompozycje, czerpiące z wielu rodzajów muzyki.

Piotr „The Ceez” Okrasa to nie tylko wokalista, ale również gitarzysta, kompozytor i producent. W 2013 roku ukończył Berklee College of Music na kierunku Produkcji Muzycznej i Masteringu. Jego twórczość to, jak sam pisze, „kompilacja doświadczeń wynikających z pracy z artystami ze Stanów Zjednoczonych, Polski czy Danii”. Odnajduje się w wielu gatunkach muzyki – od subtelnego jazz-rocka, z pierwszym zespołem IDEA, mocnym grunge z zespołem Bian, poprzez funky, R&B i muzykę filmową tworzoną w Los Angeles, aż po art-metal z zespołem The Maension (Los Angeles, CA).

Na swoim koncie ma już kilka nagród. Za album „Introspection” jego zespół The Maension został nagrodzony na LAMA (Los Angeles Music Awards), zdobywając tytuł The Best Hollywood Rock Band 2008. Dzięki tej nagrodzie zespół Okrasy koncertował na wielu scenach Stanów Zjednoczonych.

Przed wyjazdem do Stanów w 2002 roku, muzyk przez kilka lat śpiewał w zespole Dom Muzyki – Oddział Otwarty, współpracując między innymi z Markiem Piekarczykiem (TSA), Krzysztofem Jaryczewskim (Oddział Zamknięty), Johnem Porterem, Jarkiem Wajkiem, Wandą Kwietniewską (Banda i Wanda) i wieloma innymi artystami. Podczas ogólnopolskiej trasy koncertowej muzycy zbierali fundusze na budowę domu muzyki dla artystów niepełnosprawnych.
W tym samym czasie Cezar powołał do życia zespół Bian, z którym otrzymał wiele nagród na festiwalach muzycznych, w tym nagrodę główną, przyznawaną przez Czesława Niemena za „Najciekawszą kompozycję” oraz „Wykonanie sceniczne”. Sam Okrasa zdobył natomiast wyróżnienie za „Wyjątkowe umiejętności wokalne”.
Płytę „O chłopcu polskim” – opartą na życiorysie literackim Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – Piotr „The Ceez” Okrasa wydał przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia 14 lipca 2017 roku. Jak sam o niej mówi, nie jest to kolejna płyta z wierszami poety o charakterze tzw. poezji śpiewanej. – Nie ogranicza się też do już dobrze znanej twórczości Baczyńskiego z okresu wojennego. Są na niej wiersze z przed wojny, opowiadające o fascynacjach, marzeniach i zachwycie światem – tłumaczy.

Wiersze, ułożone na płycie w takiej kolejności i połączone z ilustrującą je muzyką, tworzą zamkniętą całość przypominającą operę. Muzyczną opowieść o tytułowym „chłopcu polskim”, przedstawiającą proces rozwoju duchowego i emocjonalnego młodego poety – artysty, którego tragiczny koniec życia przypada na zawieruchę wojenną.

W nagraniu płyty Okrasie pomagali uznani muzycy: Michael Norfleet – fortepian (współpracował m.in. z Michaelem Jacksonem i Stevie Wonderem), Ken Fradley – trąbka (U2, Wyclef Jean), Mark Maension – bas (The Maension), Pureric Lewis – perkusja (Body Count, Prince), Hamilton Price – bas akustyczny (Billy Childs), Michael Thomas – perkusja (Kill The Academy), Albert Pakuszewski – gitara elektryczna, Andrzej „Pierwiastek” Potęga – bas, Walton „Ziggy” Miller – perkusja, Michał Fijalski – bas, Darek Wawrzyniak – gitara solowa, Patrycja Topajew – wokal, Witold Furmańczyk – akordeon, Unofficial Brass Band – sekcja dęta, czy Pete Doell – mastering.

Dostosowując do treści każdego wiersza kompozycje muzyczne, powstała nieograniczona stylistycznie płyta. Można na niej usłyszeć elementy jazzu, popu, rocka, muzykę elektroniczną, aż po mocne brzmienia alternatywne, nierzadko połączone razem. Jest to produkcja nowoczesna, skierowana do młodego, wymagającego odbiorcy. Ten album to ukłon w stronę Baczyńskiego, który pomimo młodego wieku stworzył wiersze dojrzałe i głębokie, które świetnie odnajdują się w dzisiejszej rzeczywistości – mówi o swojej najnowszej płycie „The Ceez”.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Zabawa wielkanocna w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski

W sobotę 17 marca 2018 roku w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Road) odbyła się Zabawa Wielkanocna dla Dzieci. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt dzieci. W programie imprezy były między innymi: wspólne przygotowania palemek wielkanocnych, malowanie pisanek, zabawa z Wielkanocnym Zajączkiem czy szukanie jajek-niespodzianek. Nie zabrakło też pysznych polskich przysmaków. Fot. Archiwum Klubu Sobieski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
03-25-2018
Spotkanie poświęcone korzystaniu ze źródeł genealogicznych
03-25-2018
Doroczna akcja „Dzieci dzieciom” w PSS im. bł. ks. J. Popiełuszki w Derby
03-25-2018
Rekolekcje w Parafii MB Częstochowskiej w Bostonie
03-25-2018
Niedziela z Pisanką na Polance
03-25-2018
Brunch Gniazda Sokołów #36
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com