O swojej płycie...
Okładka płyty....

Piotr „The Ceez” Okrasa z Key West na Florydzie nagrał płytę opartą na wierszach poety, który zginął w Powstaniu Warszawskim

09-11-2017

– Był genialnym poetą i nie jest tak wyeksponowany, jak powinien być – mówi o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim Piotr Cezar Okrasa – artysta z Key West koło Miami, który nagrał płytę „O chłopcu polskim”. Teksty oparte są na życiorysie literackim właśnie Baczyńskiego – poety, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Nie jest to jednak muzyka o charakterze tzw. poezji śpiewanej, lecz nowoczesne kompozycje, czerpiące z wielu rodzajów muzyki.

Piotr „The Ceez” Okrasa to nie tylko wokalista, ale również gitarzysta, kompozytor i producent. W 2013 roku ukończył Berklee College of Music na kierunku Produkcji Muzycznej i Masteringu. Jego twórczość to, jak sam pisze, „kompilacja doświadczeń wynikających z pracy z artystami ze Stanów Zjednoczonych, Polski czy Danii”. Odnajduje się w wielu gatunkach muzyki – od subtelnego jazz-rocka, z pierwszym zespołem IDEA, mocnym grunge z zespołem Bian, poprzez funky, R&B i muzykę filmową tworzoną w Los Angeles, aż po art-metal z zespołem The Maension (Los Angeles, CA).

Na swoim koncie ma już kilka nagród. Za album „Introspection” jego zespół The Maension został nagrodzony na LAMA (Los Angeles Music Awards), zdobywając tytuł The Best Hollywood Rock Band 2008. Dzięki tej nagrodzie zespół Okrasy koncertował na wielu scenach Stanów Zjednoczonych.

Przed wyjazdem do Stanów w 2002 roku, muzyk przez kilka lat śpiewał w zespole Dom Muzyki – Oddział Otwarty, współpracując między innymi z Markiem Piekarczykiem (TSA), Krzysztofem Jaryczewskim (Oddział Zamknięty), Johnem Porterem, Jarkiem Wajkiem, Wandą Kwietniewską (Banda i Wanda) i wieloma innymi artystami. Podczas ogólnopolskiej trasy koncertowej muzycy zbierali fundusze na budowę domu muzyki dla artystów niepełnosprawnych.
W tym samym czasie Cezar powołał do życia zespół Bian, z którym otrzymał wiele nagród na festiwalach muzycznych, w tym nagrodę główną, przyznawaną przez Czesława Niemena za „Najciekawszą kompozycję” oraz „Wykonanie sceniczne”. Sam Okrasa zdobył natomiast wyróżnienie za „Wyjątkowe umiejętności wokalne”.
Płytę „O chłopcu polskim” – opartą na życiorysie literackim Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – Piotr „The Ceez” Okrasa wydał przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia 14 lipca 2017 roku. Jak sam o niej mówi, nie jest to kolejna płyta z wierszami poety o charakterze tzw. poezji śpiewanej. – Nie ogranicza się też do już dobrze znanej twórczości Baczyńskiego z okresu wojennego. Są na niej wiersze z przed wojny, opowiadające o fascynacjach, marzeniach i zachwycie światem – tłumaczy.

Wiersze, ułożone na płycie w takiej kolejności i połączone z ilustrującą je muzyką, tworzą zamkniętą całość przypominającą operę. Muzyczną opowieść o tytułowym „chłopcu polskim”, przedstawiającą proces rozwoju duchowego i emocjonalnego młodego poety – artysty, którego tragiczny koniec życia przypada na zawieruchę wojenną.

W nagraniu płyty Okrasie pomagali uznani muzycy: Michael Norfleet – fortepian (współpracował m.in. z Michaelem Jacksonem i Stevie Wonderem), Ken Fradley – trąbka (U2, Wyclef Jean), Mark Maension – bas (The Maension), Pureric Lewis – perkusja (Body Count, Prince), Hamilton Price – bas akustyczny (Billy Childs), Michael Thomas – perkusja (Kill The Academy), Albert Pakuszewski – gitara elektryczna, Andrzej „Pierwiastek” Potęga – bas, Walton „Ziggy” Miller – perkusja, Michał Fijalski – bas, Darek Wawrzyniak – gitara solowa, Patrycja Topajew – wokal, Witold Furmańczyk – akordeon, Unofficial Brass Band – sekcja dęta, czy Pete Doell – mastering.

Dostosowując do treści każdego wiersza kompozycje muzyczne, powstała nieograniczona stylistycznie płyta. Można na niej usłyszeć elementy jazzu, popu, rocka, muzykę elektroniczną, aż po mocne brzmienia alternatywne, nierzadko połączone razem. Jest to produkcja nowoczesna, skierowana do młodego, wymagającego odbiorcy. Ten album to ukłon w stronę Baczyńskiego, który pomimo młodego wieku stworzył wiersze dojrzałe i głębokie, które świetnie odnajdują się w dzisiejszej rzeczywistości – mówi o swojej najnowszej płycie „The Ceez”.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński w USA

– To była krótka, ale bardzo intensywna wizyta – mówi o pobycie wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych konsul Sabina Klimek z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. W dniach 19-22 listopada minister odbył w Bostonie, Nowym Jorku oraz Waszyngtonie szereg spotkań z inwestorami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com