Jerzy Tabor (na...

Pełen magii wieczór literacki w Klubie Sobieski z okazji 80. rocznicy urodzin polskiego poety Edwarda Stachury

08-28-2017

25 sierpnia w Klubie Polonijnym „Sobieski” odbył się magiczny wieczór literacki. Program pt. „Edward Stachura – Człowiek Nikt. Życie i legenda” przygotował i przedstawił Jerzy Tabor, znany tutejszej Polonii m.in. z występów w „Teatrze bez wizy”, monodramu „Novecento” czy programu kabaretowego „Ale to już było". Był bliskim kolegą i przyjacielem Edwarda Stachury – tytułowego „Człowieka Nikt”, widzowie mogli więc obejrzeć i wysłuchać przygotowany chronologicznie i ze znawstwem materiał o poecie, dodatkowo uzupełniany osobistymi wspomnieniami z okresu powstawania jego legendy.

Twórczość Stachury nie jest łatwa w odbiorze, jest unikatowa, krytykom literackim nie raz brakowało określeń. Stachura był wolny, nie podlegał żadnym schematom i dlatego miał i nadal ma rzesze wielbicieli. Jerzemu udało się przypomnieć i przybliżyć zebranym w wypełnionej po brzegi sali klubowej słuchaczom najważniejsze fragmenty prozy i parę piosenek. Kawiarniany nastrój przyćmionych świateł, blask świec, skupione twarze zasłuchanych – to była magia!

Widownia z okolic West Palm Beach okazała się jak zawsze niezawodna. Czy to spektakl „Teatru bez wizy", czy program autorski Marka Niemca, czy też występ profesora Stanisława Górki w „Colas Breugnon” lub właśnie ostatni wieczór poświęcony Stachurze – każde z tych wydarzeń jest dowodem istnienia wspaniałej grupy ludzi, którzy mają wyrobiony gust i oczekują kultury w dobrym wykonaniu. Dziękujemy za liczne przybycie – dla nas to magia widoczna na Waszych twarzach jest najpiękniejszym podziękowaniem. Ukłony i podziękowania kierujemy również w stronę Jerzego Tabora, który znalazł czas, by podzielić się wiedzą i personalnymi przeżyciami, dotyczącymi swojej młodości i obcowania ze światem artystycznym ówczesnej Warszawy.

Zainteresowanych twórczością Edwarda Stachury odsyłam do publikacji jego twórczości „w pigułce”, czyli książki z dwoma płytami CD, wydanej przez słynnego muzyka, Jerzego Satanowskiego, pt. „Biała Lokomotywa”.

Teodora Kloczko

wróć
~Andrzej Tabor
2017-08-29 19:31:28
Zgłoś do moderacji
Dla Jurka brawa za pomysł i wykonanie. A dla Ciebie Tosiu podziękowanie , świetnie opisałaś wydarzenie!!!

Fotorelacje

Wakacje z Panem Bogiem w Perth Amboy, NJ

Kolejny rok z rzędu w dniach od 1 do 7 lipca odbyły się „Wakacje z Panem Bogiem” organizowane przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czole z o. Waldemarem Łątkowskim i grupą opiekunów, wśród których były również Siostry Służebniczki NMP NP z New Jersey. Wakacje miały miejsce nad Lake George w północnej części stanu Nowy Jork. Uczestniczyło w nich 120 dzieci i młodzieży, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie dwa latka. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-20-2018
Koncert Krzysztofa Medyny i Adama Makowicza
07-21-2018
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-21-2018
Dyskoteka w Polskim Centrum im. św. Jana Pawła II w Clearwater
07-21-2018
Kongres 60 milionów – edycja Buffalo
07-21-2018
Turniej tenisa stołowego w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com