Jerzy Tabor (na...

Pełen magii wieczór literacki w Klubie Sobieski z okazji 80. rocznicy urodzin polskiego poety Edwarda Stachury

08-28-2017

25 sierpnia w Klubie Polonijnym „Sobieski” odbył się magiczny wieczór literacki. Program pt. „Edward Stachura – Człowiek Nikt. Życie i legenda” przygotował i przedstawił Jerzy Tabor, znany tutejszej Polonii m.in. z występów w „Teatrze bez wizy”, monodramu „Novecento” czy programu kabaretowego „Ale to już było". Był bliskim kolegą i przyjacielem Edwarda Stachury – tytułowego „Człowieka Nikt”, widzowie mogli więc obejrzeć i wysłuchać przygotowany chronologicznie i ze znawstwem materiał o poecie, dodatkowo uzupełniany osobistymi wspomnieniami z okresu powstawania jego legendy.

Twórczość Stachury nie jest łatwa w odbiorze, jest unikatowa, krytykom literackim nie raz brakowało określeń. Stachura był wolny, nie podlegał żadnym schematom i dlatego miał i nadal ma rzesze wielbicieli. Jerzemu udało się przypomnieć i przybliżyć zebranym w wypełnionej po brzegi sali klubowej słuchaczom najważniejsze fragmenty prozy i parę piosenek. Kawiarniany nastrój przyćmionych świateł, blask świec, skupione twarze zasłuchanych – to była magia!

Widownia z okolic West Palm Beach okazała się jak zawsze niezawodna. Czy to spektakl „Teatru bez wizy", czy program autorski Marka Niemca, czy też występ profesora Stanisława Górki w „Colas Breugnon” lub właśnie ostatni wieczór poświęcony Stachurze – każde z tych wydarzeń jest dowodem istnienia wspaniałej grupy ludzi, którzy mają wyrobiony gust i oczekują kultury w dobrym wykonaniu. Dziękujemy za liczne przybycie – dla nas to magia widoczna na Waszych twarzach jest najpiękniejszym podziękowaniem. Ukłony i podziękowania kierujemy również w stronę Jerzego Tabora, który znalazł czas, by podzielić się wiedzą i personalnymi przeżyciami, dotyczącymi swojej młodości i obcowania ze światem artystycznym ówczesnej Warszawy.

Zainteresowanych twórczością Edwarda Stachury odsyłam do publikacji jego twórczości „w pigułce”, czyli książki z dwoma płytami CD, wydanej przez słynnego muzyka, Jerzego Satanowskiego, pt. „Biała Lokomotywa”.

Teodora Kloczko

wróć
~Andrzej Tabor
2017-08-29 19:31:28
Zgłoś do moderacji
Dla Jurka brawa za pomysł i wykonanie. A dla Ciebie Tosiu podziękowanie , świetnie opisałaś wydarzenie!!!

Fotorelacje

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński w USA

– To była krótka, ale bardzo intensywna wizyta – mówi o pobycie wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych konsul Sabina Klimek z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. W dniach 19-22 listopada minister odbył w Bostonie, Nowym Jorku oraz Waszyngtonie szereg spotkań z inwestorami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com