Jerzy Tabor (na...

Pełen magii wieczór literacki w Klubie Sobieski z okazji 80. rocznicy urodzin polskiego poety Edwarda Stachury

08-28-2017

25 sierpnia w Klubie Polonijnym „Sobieski” odbył się magiczny wieczór literacki. Program pt. „Edward Stachura – Człowiek Nikt. Życie i legenda” przygotował i przedstawił Jerzy Tabor, znany tutejszej Polonii m.in. z występów w „Teatrze bez wizy”, monodramu „Novecento” czy programu kabaretowego „Ale to już było". Był bliskim kolegą i przyjacielem Edwarda Stachury – tytułowego „Człowieka Nikt”, widzowie mogli więc obejrzeć i wysłuchać przygotowany chronologicznie i ze znawstwem materiał o poecie, dodatkowo uzupełniany osobistymi wspomnieniami z okresu powstawania jego legendy.

Twórczość Stachury nie jest łatwa w odbiorze, jest unikatowa, krytykom literackim nie raz brakowało określeń. Stachura był wolny, nie podlegał żadnym schematom i dlatego miał i nadal ma rzesze wielbicieli. Jerzemu udało się przypomnieć i przybliżyć zebranym w wypełnionej po brzegi sali klubowej słuchaczom najważniejsze fragmenty prozy i parę piosenek. Kawiarniany nastrój przyćmionych świateł, blask świec, skupione twarze zasłuchanych – to była magia!

Widownia z okolic West Palm Beach okazała się jak zawsze niezawodna. Czy to spektakl „Teatru bez wizy", czy program autorski Marka Niemca, czy też występ profesora Stanisława Górki w „Colas Breugnon” lub właśnie ostatni wieczór poświęcony Stachurze – każde z tych wydarzeń jest dowodem istnienia wspaniałej grupy ludzi, którzy mają wyrobiony gust i oczekują kultury w dobrym wykonaniu. Dziękujemy za liczne przybycie – dla nas to magia widoczna na Waszych twarzach jest najpiękniejszym podziękowaniem. Ukłony i podziękowania kierujemy również w stronę Jerzego Tabora, który znalazł czas, by podzielić się wiedzą i personalnymi przeżyciami, dotyczącymi swojej młodości i obcowania ze światem artystycznym ówczesnej Warszawy.

Zainteresowanych twórczością Edwarda Stachury odsyłam do publikacji jego twórczości „w pigułce”, czyli książki z dwoma płytami CD, wydanej przez słynnego muzyka, Jerzego Satanowskiego, pt. „Biała Lokomotywa”.

Teodora Kloczko

wróć
~Andrzej Tabor
2017-08-29 19:31:28
Zgłoś do moderacji
Dla Jurka brawa za pomysł i wykonanie. A dla Ciebie Tosiu podziękowanie , świetnie opisałaś wydarzenie!!!

Fotorelacje

Zabawa wielkanocna w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski

W sobotę 17 marca 2018 roku w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Road) odbyła się Zabawa Wielkanocna dla Dzieci. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt dzieci. W programie imprezy były między innymi: wspólne przygotowania palemek wielkanocnych, malowanie pisanek, zabawa z Wielkanocnym Zajączkiem czy szukanie jajek-niespodzianek. Nie zabrakło też pysznych polskich przysmaków. Fot. Archiwum Klubu Sobieski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
03-25-2018
Spotkanie poświęcone korzystaniu ze źródeł genealogicznych
03-25-2018
Doroczna akcja „Dzieci dzieciom” w PSS im. bł. ks. J. Popiełuszki w Derby
03-25-2018
Rekolekcje w Parafii MB Częstochowskiej w Bostonie
03-25-2018
Niedziela z Pisanką na Polance
03-25-2018
Brunch Gniazda Sokołów #36
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com