Na zjazd przybyło...

Nie ma Polski bez Kresów

07-31-2017

Pod hasłem „Kresowianie w obronie godności Polski i polskiej racji stanu” już po raz 23. w pierwszą niedzielę lipca odbyła się pielgrzymka na Jasną Górę zwieńczona Ogólnoświatowym Zjazdem Kresowian. O prawdę historyczną i zainicjowanie konkretnych działań w sprawie rodaków wciąż mieszkających na Kresach apelował m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Jak co roku głównym organizatorem wydarzenia był Światowy Kongres Kresowian z siedzibą w Bytomiu, koordynacją całości zajmowała się Danuta Skalska. Na zjazd przybyło wielu gości, wśród nich znalazła się najstarsza uczestniczka – 101-letnia Maria Mirecka-Loryś, weteranka Ruchu Narodowego, w czasie II wojny światowej żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej, kapitan Armii Krajowej, a po wojnie działaczka amerykańskiej Polonii. Przyjechali także m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Ormian i honorowy członek Światowego Kongresu Kresowian, prof. Stanisław S. Nicieja oraz Maria Pyż, redaktor Polskiego Radia Lwów. Niestety nie pojawił się żaden z parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, przyjechało natomiast trzech posłów wybranych z listy Ruchu Kukiz '15.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, którą celebrował ks. Grzegorz Draus z Lwowa, a homilię wygłosił ks. Isakowicz-Zaleski. Po liturgii uczestnicy zjazdu zebrali się w auli ojca Kordeckiego. Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, zabierając głos, podkreślał m.in., że sprawna gospodarka, administracja na nic się zdadzą, jeśli polskość będzie zanikać.

Trzeba wiedzieć, że tak jak nie ma polskości bez Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania, Śląska i Jasnej Góry, tak nie ma polskości bez Lwowa, Wilna, Nowogródka, Grodna oraz bez Ostrej Bramy – przekonywał.

Po wystąpieniach gości zebrani dyskutowali w ramach Otwartego Forum Kresowego, a maraton zjazdowy zakończył występ batiarskiej kapeli Kresowa Kajakowa Wiara z Bytomia. Następnie uczestnicy przeszli na Wały Jasnogórskie, gdzie pod figurą Matki Boskiej ułożono krzyż z biało-czerwonych zniczy i odmówiono modlitwę w intencji ofiar ludobójstwa popełnionego przez ukraińskich nacjonalistów.

Trzeba wydobyć prawdę

Przedstawiciele środowisk kresowych podkreślali, że polskie władze powinny intensywnie zająć się przywróceniem do dialogu publicznego i wiedzy powszechnej prawdy o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów na Polakach zamieszkałych na Kresach w latach 1939-1947. Równie ważne jest upamiętnianie ofiar i wszelka możliwa pomoc rodakom mieszkającym do dziś na terenie dawnego ZSRR, w tym pomoc w ich powrocie do Polski. Ks. Isakowicz-Zaleski przypomniał o 80. rocznicy tragedii pomordowanych i wysiedlonych do Kazachstanu Polaków, którzy nadal tam mieszkają, mimo że władze polskie od 28 lat mówią o planach udzielenia im pomocy. Za deklaracjami nie idą jednak działania. Zamiast takowych pojawił się temat przyjęcia uchodźców. Kapłan podkreślił, że ważne jest upamiętnianie ofiar Katynia i Auschwitz, które odbywa się w Polsce, równie ważna jest otwartość i życzliwość kraju wobec innych narodów, ale nie może być tak, że ofiary ludobójstwa na Kresach są pomijane.

Z jednej strony jest odważne działanie, żeby obronić pamięć o tych, którzy zginęli z rąk Niemców czy Rosjan. Ale z drugiej jest nieprawdopodobna wręcz niekonsekwencja, uległość, chowanie głowy w piasek, gdy trzeba walczyć o pamięć o Polakach, którzy zostali zamordowani przez Ukraińców – podkreślił.

Ubolewał, że „dziesiątki tysięcy kości pomordowanych Polaków przez UPA poniewierają się po lasach, jarach, w mogiłach zbiorowych; nie ma żadnych ekshumacji, nie stoją pomniki, a nawet zwykłe krzyże”. Ze wzburzeniem opowiadał, że za najbliższą granicą trwa „gloryfikacja zbrodniarzy”, ulice i place nazywa się ich nazwiskami, z różnymi trudnościami zmaga się lokalny Kościół katolicki.

Władze polskie nie reagują, nie potrafią zadziałać. Chociaż tak ogromne ilości pieniędzy płyną z budżetu polskiego do ukraińskiego – mówił.

Zwrócił się bezpośrednio do osób, które brały udział w Światowym Zjeździe Kresowian, by wykazały się solidarnością w myśleniu i działaniu z Polakami prześladowanymi na Kresach Wschodnich.

Po pierwsze edukacja

Podczas zjazdu wręczono nagrody Światowego Kongresu Kresowian i Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich II RP. Jan Skalski, prezes Światowego Kongresu Kresowian i prezydent Europejskiej Unii Uchodźców i Wypędzonych, przekonywał zebranych, że konieczne jest wprowadzenie w Polsce solidnej, uczciwej edukacji historycznej i patriotycznej młodych pokoleń. Polska musi także zająć konkretne stanowisko wobec działań na Wschodzie i konsekwentnie go bronić. Polakom nie wolno milczeć, gdy dzieje się ewidentne zło. Skalski w swoim wystąpieniu przypomniał o wszystkich działaniach i celach organizacji, której przewodniczy, w tym ocalaniu śladów kultury i historii mniejszości polskiej na Kresach oraz edukacji w zakresie trudnej i bolesnej przeszłości Polaków na Ukrainie. Pielgrzymka i zjazd odbyły się w terminie zbliżonym do Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich, który obchodzony jest 11 lipca.

Krystyna Markut, opr. ani


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,748.html

wróć

Fotorelacje

Zabawa wielkanocna w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski

W sobotę 17 marca 2018 roku w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Road) odbyła się Zabawa Wielkanocna dla Dzieci. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt dzieci. W programie imprezy były między innymi: wspólne przygotowania palemek wielkanocnych, malowanie pisanek, zabawa z Wielkanocnym Zajączkiem czy szukanie jajek-niespodzianek. Nie zabrakło też pysznych polskich przysmaków. Fot. Archiwum Klubu Sobieski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
03-25-2018
Spotkanie poświęcone korzystaniu ze źródeł genealogicznych
03-25-2018
Doroczna akcja „Dzieci dzieciom” w PSS im. bł. ks. J. Popiełuszki w Derby
03-25-2018
Rekolekcje w Parafii MB Częstochowskiej w Bostonie
03-25-2018
Niedziela z Pisanką na Polance
03-25-2018
Brunch Gniazda Sokołów #36
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com